Data publikacji:

Zabudowa pralki, czyli jak ukryć pralkę w łazience? Poradnik

Zabudowa pralki w łazienkach ma na celu ukrycie urządzenia, jednocześnie nie ograniczając do niego dostępu. Szukasz pomysłu na ciekawą zabudowę pralki w łazience lub kuchni? Niniejszy artykuł z pewnością cię zainspiruje do poprawy wystroju w domu lub mieszkaniu.
Zabudowa pralki

Zabudowa pralki wolnostojącej a rodzaj urządzenia

Zabudowa pralki zależy w dużej mierze od rodzaju urządzenia, dlatego też kwestię tę warto przemyśleć przed zakupem pralki. Modele, do których wkłada się pranie od frontu, są dość szerokie, ale za to płytkie – da się je zabudować o wiele łatwiej niż pralki ładowane od góry.
Zabudowa pralki i suszarki powinna uwzględniać nie tylko wymiary urządzenia, ale także miejsce konieczne do jego prawidłowego działania. W przypadku pralki mowa o wibracjach. Lokalizacja zabudowy jest natomiast uzależniona od dostępu do prądu oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Zabudowa pralki w łazienkach – urządzenie możesz ukryć pod blatem

Jak ukryć pralkę w łazience? Zacznijmy od pomysłu nr 1, którym jest zabudowa pralki pod blatem. Rozwiązanie to sprawdza się w średnich lub dużych łazienkach. Blat nad pralką często stanowi przedłużenie umywalki lub zupełnie odrębną szafkę. Urządzenie można ukryć za rozsuwanymi drzwiczkami lub pozostawić na widoku. Dużą zaletą tego rozwiązania jest dodatkowa przestrzeń do przechowywania różnych akcesoriów łazienkowych – można tam umieścić kosze z kosmetykami, płynami do kąpieli, a także sprzęt elektroniczny w rodzaju golarki czy depilatora.

Zabudowa pralki w szafie

Inny sposób na ukrycie AGD to zabudowa pralki w szafie. W tym celu należy wykonać lub zamówić specjalną szafę meblową. W środku da się schować nie tylko pralkę, ale także suszarkę (na pralce). Z jakimi zagrożeniami wiąże się taka zabudowa pralki? Szafka powinna posiadać szerokie drzwiczki – należy je otwierać podczas użytkowania urządzeń.

Zabudowa pralki w łazience za drzwiami przesuwnymi

Nieco prostszym rozwiązaniem jest zabudowa pralki wolnostojącej za drzwiami przesuwnymi. Wystarczy kupić ścianę kolankową, by oddzielić od siebie dwie części łazienki i następnie zamontować drzwi przesuwne. Dzięki temu uzyskasz mini pralnię, w której zmieści się nie tylko sprzęt AGD, ale także różnorodne akcesoria do prania.

Łazienka – zabudowa pralki w zabudowie meblowej

Do zabudowy pralki w łazienkach można użyć także mebli łazienkowych – po zakupie pralki i suszarki do zabudowy można ustawić urządzenia obok siebie lub w pionie. Jeśli nie chcesz zostawiać frontu sprzętów na widoku, możesz zamontować z przodu przesuwne drzwiczki lub szklany panel.

Zabudowa pralki – łazienka posiada piec C.O.? To świetnie!

Gdy zabudowa pralki i umywalki razem jest niemożliwa, z pomocą przychodzi piec centralnego ogrzewania. Przestrzeń pod nim stanowi idealne miejsce na pralkę. Aby ukryć wystające elementy pieca, warto dodatkowo dokupić słupek meblowy lub szafę gospodarczą.

Zabudowa pralki i suszarki we wnęce

Często zdarza się, że łazienka posiada zaplanowaną wnękę. Wtedy zabudowa pralki i suszarki jest banalnie prosta – miejsce to można przeznaczyć na kącik do prania i suszenia ubrań. Rozwiązanie to sprawdza się w łazienkach o dużym metrażu. Wnękę można domknąć dodatkową ścianką lub drzwiami. Jeśli w środku jest wystarczająco dużo miejsca, nic nie stoi na przeszkodzie, by wstawić do środka także osobną szafkę na chemię gospodarczą.
Gdy w łazience nie ma wnęki, nic straconego. Możesz stworzyć specjalny, obudowany z trzech stron pion i ustawić w nim pralkę oraz suszarkę, jedno na drugim. Inny sposób to postawienie ścianki bocznej z jednej strony i wypłytkowanie jej – z drugiej strony urządzenie będzie okalać ściana łazienki.

Zabudowa pralki w kuchni

Na koniec pozostawiliśmy bonus, czyli kilka słów o zabudowie pralki w kuchni. Do takiego montażu nadaje się pralka wolnostojąca, ładowana z przodu, najlepiej o regulowanych nóżkach. Gdzie ją umieścić? Oto kilka pomysłów:

Gdzie lepiej zabudować pralkę? W łazience czy w kuchni?

Zabudowa pralki w kuchni to dobry pomysł, gdy metraż łazienki jest ograniczony. Rozwiązanie pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Niestety, urządzenia tego typu pracują dość głośno, co może być uciążliwe dla domowników, zwłaszcza gdy kuchnia jest połączona z salonem.
Minusem tego sposobu jest także fakt, iż kosze na pranie znajdują się zazwyczaj w łazience – każde pranie będzie się więc wiązać z eskapadami po całym domu z pełnym koszem na pranie. Do ciebie należy wybór, która z opisanych opcji jest najlepsza. Życzymy powodzenia!
Zdjęcie: RossHelen/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo