Data publikacji:

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu - wady i zalety

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu to bardzo popularne rozwiązanie, które zasłużenie cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Jeśli jednak chcesz zadaszyć swój taras właśnie przy użyciu tego materiału, musisz wiedzieć, że nie jest on wolny od wad.

zadaszenie tarasu z poliwęglanu
Wypoczynek na świeżym powietrzu w przydomowym zaciszu to świetna recepta na udane popołudnie czy wieczór. Jednak aby w pełni rozkoszować się wygodą swojego tarasu, warto zadbać o solidne zadaszenie zewnętrznego salonu. W takim przypadku intensywne słońce czy deszcz nie będą oznaczały końca błogiego wylegiwania się na tarasie. Co więcej, na zadaszonym tarasie drewniana podłoga czy meble dłużej utrzymają swój dobry stan. Jeśli właśnie szukasz pomysłu na zadaszenie tarasu, zobacz, dlaczego warto postawić właśnie na poliwęglan.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – dlaczego warto?

Poliwęglan to solidne tworzywo, które znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, wykończeniówce czy ogrodnictwie. Najważniejszymi cechami, które wyróżniają poliwęglan jest duża wytrzymałość oraz przepuszczalność światła. Do zadaszenia tarasów stosuje się przede wszystkim płyty z poliwęglanu komorowego, materiał lity jest znacznie mniej popularny. Ten drugi wariant jest za to chętnie wybierany w celu wykończenia szklarń i miejsc pielęgnacji roślin. Dlaczego warto postawić właśnie na poliwęglan podczas wykańczania zadaszenia tarasu?
Zalety:
  • Materiał jest lekki, dzięki czemu prace montażowe przebiegają szybko i sprawnie, a konstrukcja nośna zadaszenia nie wymaga dodatkowego wzmacniania.
  • Poliwęglan to materiał przepuszczający światło. Jest ono jednak rozproszone i zmiękczone, zwłaszcza jeśli postawisz na materiał w mlecznym odcieniu. W rezultacie uchronisz się przed zbyt intensywnym słońcem, ale zadaszenie nie odetnie w pełni dopływu światła dziennego do twojego zewnętrznego salonu. Przekłada się to nie tylko na komfort użytkowania, ale również na warunki oświetleniowe dla roślin doniczkowych, bez których trudno wyobrazić sobie dekorację tarasu.
  • Jest wytrzymały i odporny na działanie wilgoci, więc zadaszenie wykonane właśnie przy użyciu poliwęglanu będzie ci służyć w dobrym stanie przez bardzo długi czas. Co więcej, materiał, zwłaszcza ten o większej grubości, jest także odporny na uderzenia. Jest to szczególnie istotne w razie opadów gradu.
  • Płyty z poliwęglanu nie nagrzewają się, ponieważ wyróżniają się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. W rezultacie nawet w upalne popołudnie zadaszenie nie doprowadzi do tego, że odczuwalna temperatura stanie się wyższa.
  • Płyty z poliwęglanu mają uniwersalną estetykę, dlatego będą pasować do tarasu jak i bryły budynku niezależnie od wiodącego stylu. Materiał tego typu dobrze komponuje się zarówno z nowoczesnymi i minimalistycznymi domami, jak i tymi, których projekt nawiązuje do tradycyjnych rozwiązań architektonicznych.
  • Duża dowolność w wykonaniu projektu – płyty z poliwęglanu komorowego można dość łatwo kształtować, dzięki czemu zadaszenie tarasu wykonane przy użyciu tego materiału może zostać dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli zdecydujesz się na usługi wyspecjalizowanej firmy zajmującej się zadaszeniami tego typu, specjaliści mogą dostosować zadaszenie do architektury budynku i przygotować np. łukowe sklepienie tarasu.
Wady:

Niestety, na konto poliwęglanu stosowanego do zadaszenia tarasu trzeba zapisać również kilka minusów. Są to przede wszystkim poniższe aspekty.
  • Płyty z poliwęglanu niestety nie tłumią dźwięków, co w praktyce oznacza, że podczas solidnej ulewy deszcz uderzający o zadaszenie będzie wydawał donośny dźwięk.
  • Kłopotliwe czyszczenie – jak zaznaczyliśmy wcześniej, płyty z poliwęglanu są częściowo transparentne, dlatego wszelkie zabrudzenia zadaszenia będą wyraźnie widoczne z poziomu tarasu.
Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – pomysły na wykończenie
  • Zadaszenie z poliwęglanu na drewnianej pergoli to dobre połączenie, jeśli chcesz urządzić przytulny taras, który będzie świetnie komponował się z zielenią ogrodu. Drewniane pergole tarasowe to popularne rozwiązanie. Konstrukcje tego typu można wykonać samodzielnie, chociaż jest to dość żmudny proces lub zamówić gotowe rozwiązania bądź wykonane na wymiar. Montaż płyt z poliwęglanu na drewnianej konstrukcji tarasu nie jest trudny.
Minusem takiego rozwiązania może okazać się konieczność konserwacji drewna. Materiał wyeksponowany na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych trzeba impregnować co pewien czas.
  • Zadaszenie z poliwęglanu i aluminium doskonale komponuje się z nowoczesnymi bryłami budynków. Konstrukcje tego typu są z reguły minimalistyczne i wykończone czarnym bądź grafitowym lakierem, co świetnie wpisuje się w estetykę nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. W sprzedaży znajdziesz wiele gotowych produktów do zadaszenia tarasu z poliwęglanu i aluminium, więc masz szerokie możliwości do wyboru optymalnego systemu.
Ciekawym rozwiązaniem są konstrukcje dachowe łukowe. Poliwęglan można formować w taki sposób, aby płyty dachowe stworzyły płaszczyznę wygiętą w łuk. Takie rozwiązanie pozwala dodatkowo urozmaicić aranżację i dodać stylizacji tarasu ciekawszego charakteru.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu może być dobrym sposobem na solidne zabezpieczenie zewnętrznego salonu przed słońcem i działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jak widzisz, materiał ma wiele zalet, które zdecydowanie przemawiają na jego korzyść, warto więc wziąć go pod uwagę, poszukując rozwiązań do swojego domu.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny