Data publikacji:

Zadaszenie tarasu. Jakie wybrać? Jak samodzielnie zamontować?

Zadaszenie z poliwęglanu, żagiel, a może tradycyjna dachówka? Czym zadaszyć taras? Jeśli szukasz sposobu na osłonięcie swojego zewnętrznego salonu przed słońcem i deszczem, zobacz, jakie są mocne i słabe strony najpopularniejszych rozwiązań.
zadaszenie tarasu
Dlaczego warto zadaszyć taras? Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, na zadaszonym tarasie meble czy chociażby podłoga są chronione przed wodą opadową oraz silnym promieniowaniem słonecznym. To szczególnie istotne w przypadku mebli i podłóg z drewna – na osłoniętym tarasie elementy wystroju tego typu dłużej utrzymają swój dobry stan.

Co więcej, zadaszony taras jest znacznie bardziej funkcjonalny – można na nim przesiadywać nawet wtedy, gdy słońce daje się we znaki lub pada deszcz. Dodatkowo tak zaaranżowane miejsce wypoczynku daje większe poczucie prywatności.

Pergola tarasowa i żagiel

To jeden z najmodniejszych duetów w aranżacji tarasów. Konstrukcja pergoli oraz zwieńczający ją żagiel prezentują się efektownie i lekko oraz zapewniają ochronę przed słońcem i częściowo również przed deszczem. Żagiel może być przymocowany do szczytu pergoli na ruchomych prowadnicach lub rozpięty na hakach. W tym pierwszym przypadku zadaszenie tarasowe jest znacznie bardziej funkcjonalne, ale żagiel osadzony na zaczepach jest tańszym rozwiązaniem. Czy pergola tarasowa z zadaszeniem tego typu jest dobrym rozwiązaniem?


Zalety:

  • Modny efekt dekoracyjny.
  • Ochrona przed słońcem – żagiel tekstylny dobrze zabezpiecza przed promieniowaniem słonecznym, tworząc przyjemny półcień. Jednocześnie zadaszenie tarasowe tego typu można zwinąć, dzięki temu dopływ światła do pomieszczenia sąsiadującego z tarasem nie jest ograniczony.
  • Częściowe zabezpieczenie przed deszczem – zaimpregnowany żagiel może również chronić przed niewielkim deszczem, jednak nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się podczas solidnej ulewy.

Wady:

  • Z czasem na płótnie pojawiać się będą zabrudzenia.
  • Kłopotliwe składanie żagla – w przypadku wietrznej pogody zaleca się zwijanie płóciennych okryć tarasowych, co może być dość trudne, jeśli postawisz na zwykły żagiel montowany na hakach i karabińczykach.

Jak samodzielnie zamontować zadaszenie tarasu tego typu? Najłatwiej jest osadzić żagiel na systemie zaczepów oraz karabińczyków. Żagiel w formie poziomych rolet rzymskich wymaga zamontowania systemu prowadnic przy zadaszeniu tarasu.


Przeczytaj także: Jak połączyć salon z tarasem?

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

To bardzo popularne rozwiązanie. Poliwęglan to lekkie i dość wytrzymałe tworzywo, które przepuszcza światło dzienne. W efekcie zadaszenie wykonane z tego materiału tworzy na tarasie komfortowy półcień, a jednocześnie do wnętrza sąsiadującego pomieszczenia docierają promienie słoneczne.

Zalety:

  • Taras zadaszony płytami z poliwęglanu będzie dobrze chroniony przed deszczem.
  • Zadaszenie tego typu prezentuje się estetycznie i dobrze komponuje z nowoczesnymi bryłami budynków oraz aranżacjami tarasowymi.

Wady:

  • Hałas – podczas solidnej ulewy, deszcz padający na płyty poliwęglanowe może wydawać dość głośny i nieprzyjemny dźwięk. Ponadto podczas bardzo słonecznych dni, pod wpływem wysokiej temperatury materiał się nagrzewa i zaczyna pracować, wydając charakterystyczny odgłos.
  • Temperatura – w przypadku najtańszych modeli płyt pozbawionych komór, taras może się znacznie nagrzewać.
Jak zamontować zadaszenie tarasowe z poliwęglanu? Najpierw trzeba przygotować konstrukcję nośną dachu, która może być wykonana z aluminium lub drewna. Dopiero na takiej podstawie osadza się płyty poliwęglanowe, które kupuje się na wymiar dopasowany do konstrukcji tarasowej.

Markiza

To prosty sposób na zadaszenie tarasu. Składane rolety, które pełnią rolę zadaszenia, są wygodne w użytkowaniu i w sprzedaży znajdziesz szereg modeli o zróżnicowanym wzornictwie i rozmiarach.

Zalety:

  • Dobra ochrona przed słońcem – markizy są wykonane z materiałów, które zapewniają bardzo dobre zaciemnienie, więc intensywne promienie słoneczne nie przeszkodzą ci w wypoczynku na zewnętrznym salonie. Natomiast po zwinięciu materiału dopływ światła do sąsiadujących pomieszczeń nie będzie ograniczony.
  • Elegancki wygląd – markizy prezentują się efektownie i w sprzedaży znajdziesz najróżniejsze wzory i kolory. Możesz zatem dopasować wzornictwo osłony tarasowej do innych tekstyliów wykorzystanych w stylizacji.
  • Łatwa obsługa – markizami steruje się za pomocą korbki lub napędu uruchamianego przy użyciu pilota. Drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, jednak korbka również zdaje egzamin.
  • Stosunkowo niska cena zakupu – zadaszenie tarasowe w postaci markizy to znacznie tańsze rozwiązanie, niż dach z poliwęglanu czy pergola tarasowa.

Wady:

  • Materiał jest podatny na zabrudzenia – z czasem na powierzchni markizy pojawią się zabrudzenia. Ich czyszczenie może być kłopotliwe.
  • Nie chroni przed deszczem – chociaż wiele modeli markiz jest wykonanych z impregnowanych materiałów, to zadaszenie tarasu tego typu nie stanowi dobrej ochrony przed deszczem.
  • W razie mocnych podmuchów wiatru, markizę należy zwinąć – porywisty wiatr może uszkodzić markizę, dlatego w przypadku zmiany pogody, bezwzględnie należy ją zwinąć. Dobrym rozwiązaniem są markizy sterowane elektrycznie, wyposażone w czujniki wiatru. Dzięki nim, gdy pogoda się zmieni podczas nieobecności gospodarzy, system automatycznie zwinie markizę.

Blachodachówka, gont lub klasyczne dachówki

Dach w klasycznym wydaniu, czyli pokryty dachówkami, blachodachówką lub gontem to trwałe rozwiązanie na lata. Osadza się go z reguły na drewnianej konstrukcji, np. na pergoli tarasowej.

Zalety:

  • Pełna ochrona przed słońcem – zadaszony taras w takim wydaniu będzie idealnie chroniony przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.
  • Ochrona przed deszczem – jeśli chcesz zaaranżować taras, na którym możliwy będzie wypoczynek również w mniej pogodne dni, to będzie strzał w dziesiątkę.
  • Wytrzymałość – dach tego typu, zwłaszcza wykonany z klasycznej dachówki, jest najbardziej odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Wady:

  • Zaciemnienie wnętrza sąsiadującego z tarasem.

Drewniana konstrukcja porośnięta pnączami

To dobry pomysł, jeśli chcesz, aby twój ogród i taras miały maksymalnie naturalny charakter. Pergola szczelnie porośnięta pnączami będzie prezentować się znakomicie i stworzy w twoim zewnętrznym salonie wyjątkowy mikroklimat.


Zalety:

  • Dobre zaciemnienie – drewniana konstrukcja szczelnie porośnięta pnączami może zapewnić pełne zaciemnienie tarasu.
  • Efektowny wygląd i przyjemna atmosfera – rośliny pięknie prezentują się i sprawiają, że zaciera się granica między tarasem a ogrodem. Dodatkowo rośliny oczyszczą powietrze i tworzą przyjazny mikroklimat.
  • Możliwość kształtowania aranżacji poprzez przycinanie pnączy – pędy roślin można dowolnie przycinać i w ten sposób kształtować naturalne zadaszenie tarasu.

Wady:

  • Długi czas oczekiwania, aż pnącza porosną konstrukcję – od momentu zasadzenia pnączy do czasu, aż w pełni porosną pergolę tarasową, minie przynajmniej kilka lat.
  • Brak ochrony przed deszczem
  • Niektóre odmiany pnączy mogą niszczyć elewację – takie pnącza, jak np. glicynia, mogą prowadzić do powstawania mechanicznych uszkodzeń na ścianie budynku. Ponadto istnieje obawa, że pnącza zwiększą poziom wilgotności, co doprowadzi do szybszego niszczenia drewna oraz elewacji.