Data publikacji:

Żarnowiec - pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia?

Żarnowiec (łac. Cytisus) jest popularnym krzewem ogrodowym, który należy do rodziny roślin bobowatych. Występuje on w naturze w większej części Europy. Jest on również spotykany w stanie dzikim w wielu miejscach w naszym kraju, najczęściej na łąkach, skarpach i skrajach lasów. Przeważnie jednak uprawiany jest w ogrodach, o jego wyborze decyduje przede wszystkim interesujący wygląd. Roślina zachwyca bowiem obficie rozkwitającymi kwiatostanami w intensywnych kolorach. Najczęściej w celach hodowlanych wybiera się żarnowiec miotlasty.

Żarnowiec – wygląd i najważniejsze informacje

Żarnowiec to krzew liściasty, który osiąga maksymalnie wysokość od 1,5 do 2 metrów, przeciętnie będzie wynosić jednak od pół do nieco ponad metra. Roślina intensywnie rozrasta się na brzegi i potrafi zajmować dużo przestrzeni, dlatego też osoby planujące ogród muszą wziąć pod uwagę ten fakt i przygotować dla niej odpowiednio duże stanowisko. Pędy i gałęzie żarnowca są cienkie, sztywne i gęsto ułożone względem siebie.
Liście żarnowca są ułożone skrętolegle, mają kształt wąskolancetowaty i bardzo drobny rozmiar. Opadają już wczesną, pozostawiają jednak odsłonięte gałęzie i pędy o mocnym zielonym kolorze, który jest widoczny także zimą.
Żarnowiec wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Chociaż działanie lecznicze rośliny nie zostało udowodnione, tradycyjnie z jej pędów i kwiatów tworzy się wyciągi, łagodzące skutki problemów z układem krążenia, a także zaburzeń w funkcjonowaniu nerek i wątroby. Roślina ma właściwości moczopędne i przyspiesza skurcze porodowe.

Żarnowiec – kwitnienie

Rośliny zaczynają kwitnąć w trzecim roku życia. Charakterystyczne kwiaty żarnowca pojawiają się na krzewie w maju i czerwcu. Są one gęsto rozmieszczone na wszystkich zeszłorocznych pędach, pojawiają się w kątach liści. Kwiatostany są bardzo duże i przyjmują motylkowaty kształt. Mają one najczęściej intensywny żółty kolor, hoc w zależności od odmiany mogą być też różowe, białe, czerwone lub wielokolorowe. Kwiaty utrzymują się do sierpnia, po czym krzew owocuje, wydając krótkie strąki z nasionami.

Żarnowiec – pielęgnacja i wymagania

Żarnowiec nie jest specjalnie wybredny i jego odmiany dobrze radzą sobie w polskim klimacie. Warto jednak pamiętać, że potrzebuje on dobrze nasłonecznionego stanowiska, a w razie przeciągającej się suszy potrzebne będzie jego regularne podlewanie. Częściej nawadniamy też rośliny w donicach.
Uwaga! Zwróćmy uwagę na to, że roślina jest podatna na mrozy. Po ostrej zimie jej stan zdrowia może znacząco się pogorszyć, dotyczy to zwłaszcza młodych osobników. Chociaż w sklepach znajdziemy odmiany mrozoodporne (do temp. -20 stopni Celsjusza), dla bezpieczeństwa żarnowiec należy chronić zimą przed niską temperaturą. Najczęściej dokonujemy posypując ziemię u podstaw rośliny grubą warstwą ściółki. Pielęgnacja jest nieco prostsza w przypadku roślin doniczkowych, w zimie warto je przenieść do zamkniętego pomieszczenia (np. garażu), w którym temperatura wynosi od 5 do 10 stopni.
Dla poprawnego wzrostu i rozrastania się pędów żarnowca niezbędne jest ich coroczne przycinanie. Unikamy jednak zbyt mocnego skracania gałązek. Należy pamiętać, że roślina ma dość rozłożysty system korzeniowy i bardzo często tworzy dodatkowe pędy, z których rozwijają się nowe krzewy.
Żarnowiec nie wymaga dodatkowego nawożenia, krzew żyje bowiem w symbiozie z bakteriami korzeniowymi, które pozwalają mu wiązać azot z atmosfery.

Jaką ziemię do żarnowca wybrać?

Żarnowiec preferuje miałką, piaszczystą i łatwo przepuszczalną glebę, o średniej wilgotności oraz lekko kwasowym odczynie pH. Nie straszna będzie mu też dość wyjałowiona ziemia.

Jak przesadzać żarnowca?

Specjaliści odradzają przesadzanie żarnowca. Jak zaznaczyliśmy, roślina tworzy duży palowy system korzeniowy, zmiana jej stanowiska wiążę się ze jego zniszczeniem, co prowadzi nieodmiennie do śmieci krzewu. Przesadzamy więc wyłącznie bardzo młode osobniki. Najlepszą porą na to jest wiosna lub jesień.

Odmiany żarnowca

W Polsce sadzi się przede wszystkim odmiany żarnowca miotlastego (łac. Cytisus Scoparius), charakteryzują się on głównie innym kolorem kwiatów, dając ogrodnikom dodatkowe możliwości aranżacji przestrzeni. Oto niektóre ze spotykanych odmian:
  • Dukaat – niewielkie krzewy (do 1 metra) z jasnymi kwiatami w kolorze kremowo-żółtym.
  • Butterfly – krzewy o intensywnej i głębokiej żółtej barwie.
  • Boskoop Ruby – przykuwający uwagę krzew, jego kwiaty są z zewnątrz czerwone, a w środku mocno różowe. Roślina dorasta nawet do 2 metrów.
  • Firefly – żółte kwiaty z czerwoną plamą.
  • Maria Burkwood – niezwykle ciekawe trójkolorowe kwiat, różowe od wewnątrz, z zewnątrz czerwone z żółtą obwódką wokół płatków.