Data publikacji:

Zbrojenie schodów: jak wykonać?

Schody to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych zarówno wewnątrz budynku, gdzie umożliwia komunikację pomiędzy piętrami, jak i na zewnątrz, dzięki czemu można się dostać do wnętrza budynku. Aby schody były bezpieczne i stabilne oraz możliwe było swobodne korzystanie z nich przez długi czas, niezbędne jest zbrojenie schodów. Podczas wykonywania tego typu czynności istotny jest rodzaj konstrukcji oraz materiał, z którego mają być wykonane. Najczęściej wybór pada na stopnie wykonywane z betonu, które następnie pokrywane są różnego typu materiałami. Jak wykonać zbrojenie schodów żelbetowych?
zbrojenie schodów

Czym jest zbrojenie schodów żelbetowych?

Zbrojenie schodów żelbetowych to jeden z podstawowych i najważniejszych etapów budowy konstrukcji złożonych ze stopni i łączących powierzchnie znajdujące się na różnych wysokościach. Dzięki takim działaniom możliwe jest uzyskanie maksymalnego bezpieczeństwa i wytrzymałości danej konstrukcji niezależnie od jej typu, rodzaju i sposobu ostatecznego wykończenia.
Przed odpowiedzią na pytanie, jak wykonać zbrojenie schodów betonowych, warto poznać zalety, jakie płyną z dokonania właśnie takiego wyboru. Schody wykonane z żelbetonu są doskonałym wzmocnieniem i usztywnieniem całej konstrukcji budynku. To opcja niezwykle trwała, masywna i odporna na uszkodzenia. Ponadto schody z żelbetonu wykazują odporność przeciwpożarową. Użytkowanie schodów wykonanych z żelbetonu jest też znacznie cichsze niż w przypadku innych rozwiązań. Zarówno wzmocnienie konstrukcji wewnętrznych, jak i zbrojenie schodów na gruncie umożliwia utworzenie stopni w kilku różnych rodzajach i konfiguracjach, co pozwala idealnie dopasować typ schodów zarówno do danej budowy, jak i indywidualnych preferencji.

W jaki sposób rodzaj konstrukcji wpływa na zbrojenie schodów?

Na zbrojenie schodów żelbetowych ma wpływ kształt i liczba biegów oraz schemat podparcia konstrukcji. Liczba i zagęszczenie prętów zbrojeniowych zależą od projektu, obciążenia miejsc o największych momentach zginających i kilku innych czynników. Zbrojenie schodów na gruncie, jak i konstrukcji wewnętrznych zawsze powinno być wykonywane zgodnie z opracowaniem konstrukcyjnym.
Zbrojenie schodów zabiegowych dotyczy formy ozdobnej, ale też skomplikowanej w wykonaniu i nie do końca wygodnej oraz preferowanej przez większość użytkowników. Zarówno stopnie, jak i spocznik mają różną szerokość, więc tego typu schody nie należą do najwygodniejszych w użytkowaniu, choć zyskują poprzez niewielką ilość wymaganego miejsca. Zbrojenie schodów płytowych dotyczy konstrukcji opartej o ściany poprzeczne klatki schodowej. Wspomniane płyty dotyczą płyty biegu oraz górnego i dolnego spocznika. Ten typ schodów stosowany jest w przypadku, gdy oparcie konstrukcji na dłuższych ścianach klatki nie jest możliwe.
Jeszcze inaczej jest w przypadku, gdy planowane są nowoczesne schody dywanowe. Zbrojenie tego typu uwzględnić musi ich wyjątkową formę pozbawioną dolnej płyty. Poszczególne stopnie tego typu jakby wynurzają się ze ściany, a w skład układu wspierającego wchodzą jedynie stopnice i stopnie. 

Jakie pręty na zbrojenie schodów będą najlepsze?

Rodzaj i poszczególne parametry prętów zbrojeniowych zależą od danego schematu statycznego. Na przykład zbrojenie schodów płytowych wymaga umieszczenia prętów głównie w obszarze występowania płyty znajdującej się w dolnej płaszczyźnie itd. Konkretne wytyczne i wymiarowanie zawarte jest w projekcie konstrukcyjnym. Znajdują się tam m.in. takie informacje jak wielkość przekroju poprzecznego stali, rozkład i liczba prętów czy klasa betonu, jaki powinien zostać użyty do budowy.
Pręty, które wykorzystywane są do zbrojenia schodów żelbetowych, najczęściej wykonane są z dwóch rodzajów materiałów. Jednym z nich jest stal miękka, w przypadku której pręty mają kształt litery U, co zapobiega ślizganiu się materiału po betonie. Drugi typ prętów zbrojeniowych do schodów żelbetowych produkowany jest ze stali o podwyższonej wytrzymałości. W tym przypadku stosowane są poprzeczne żeberka antypoślizgowe. Przed zbudowaniem schodów wykonywany jest strop. Dlatego należy pamiętać, aby pręty zbrojeniowe płyty schodowej zostały z niego wyprowadzone. Następnie są one zakładkowo spajane ze zbrojeniem samych schodów.

Jak zaszalować schody wewnętrzne?

Szalowanie schodów to tymczasowa konstrukcja będąca formą służącą do nadawania kształtu betonowej mieszance, z której tworzone są schody. Szalunek zazwyczaj powstaje z płyt lub drewna i pozwala na właściwe podtrzymanie konstrukcji. Szalowanie schodów wykonuje się od góry w kierunku dołu. Podczas procesu niezbędne jest ścisłe poruszanie się wzdłuż linii biegów schodów. Szalunek powinien też zostać właściwie podparty, dzięki czemu całość będzie równa i solidna. Służą do tego tzw. stemple, które powinny być rozmieszczone średnio co jeden metr. Dzięki temu schody zyskują podparcie.
W przypadku schodów zabiegowych do szalowania używa się sklejki wodoodpornej lub listew, które wykazują większą elastyczność. Przy tego typu schodach jednak całe szalowanie jest znacznie trudniejsze niż przy konstrukcjach tradycyjnych m.in. w związku z bardziej skomplikowanym kształtem konstrukcji.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!