Data publikacji:

Zielona ściana w salonie - aranżacje i pomysły


Wywołuje pozytywne skojarzenia z naturą, prezentuje się szalenie efektownie i jest na wnętrzarskim topie. Zieleń w aranżacji wnętrz od kilku sezonów niezmiennie gości w propozycjach projektantów, producentów mebli i dodatków. Jeśli chcesz urządzić salon z zieloną ścianą, zobacz, na jakie odcienie warto postawić, z czym je łączyć i wreszcie poznaj kilka pomysłów na stylizację z zielenią w pokoju dziennym.
pokój z zieloną ścianą

Zielona ściana w salonie – do jakich wnętrz pasuje?


  • Styl skandynawski – chociaż scandi kojarzy się przede wszystkim z bielą, beżem i szarością, to do skandynawskich wnętrz pasują również intensywniejsze kolory. Jeśli chcesz uzyskać efekt wierny stylowi wywodzącemu się z krajów Północy, stosuj kolor zielony miejscowo lub w formie dodatków, aby utrzymać jasną aranżację.

  • Styl boho – tutaj również podstawę kolorystyczną stanowią jasne, ciepłe kolory, ale styl boho nie stroni od eksperymentów z wyrazistszymi odcieniami. Zielona ściana w salonie będzie się znakomicie komponować z naturalnymi odcieniami rattanu, trawy morskiej czy surowego drewna, które to są znakami rozpoznawczymi boho.

  • Styl tropikalny – w tym przypadku zieleń gra pierwsze skrzypce. I nie chodzi jedynie o rośliny doniczkowe – w stylu tropikalnym różne odcienie zieleni zdobią ściany, tapicerki mebli czy tekstylia. Uzupełnieniem stylizacyjnej układanki pod tropikalnym szyldem są wiklina, drewno, trawa morska oraz ciepłe i słoneczne odcienie bieli czy beżu. 

Modne odcienie zieleni, czyli na jaki kolor postawić?


Na rynku znajdziesz wiele farb do ścian w różnych odcieniach zieleni. W tym bogactwie kolorystycznym niełatwo postawić na jedno konkretne rozwiązanie. Dobrą inspiracją mogą być zatem poniższe kolory.

  • Butelkowa zieleń – ciemny odcień koloru króluje w aranżacji wnętrz już od kilku sezonów. Nic dziwnego – butelkowa zieleń prezentuje się elegancko i szykownie. Chociaż jest dość ciemna, to może stanowić znakomite tło dla aranżacji salonu.

  • Kolor jarmużu – jeśli cenisz sobie jaśniejszą paletę kolorystyczną, warto zwrócić uwagę na zieleń przełamaną szarością. Odcień w takim wydaniu do złudzenia przypomina barwę jarmużu.

  • Kolor szałwiowy – to nieco jaśniejszy odcień, niż wspomniany wcześniej kolor jarmużu. Barwa szałwii jest dość ciepła i delikatnie rozbielona, dzięki czemu daje subtelny efekt i wywołuje pozytywne skojarzenia z naturą.

Z jakimi kolorami łączyć zieleń?


Modnym rozwiązaniem jest miejscowe stosowanie intensywniejszych kolorów. W praktyce oznacza to, że przykładowo jedna lub dwie sąsiednie ściany są pomalowane farbą w ciemniejszym odcieniu niż pozostałe płaszczyzny. Daje to nie tylko ciekawy efekt, ale pozwala też uniknąć ponurego wrażenia w gorzej oświetlonych pomieszczeniach.

Jakie kolory warto dobrać, jeśli stawiasz na zieloną ścianę w salonie? Do wyboru masz wiele ciekawych opcji. Najłatwiejszymi tropami są neutralne kolory, takie jak biel, beż czy szarość. Te stonowane barwy będą dobrze szły w parze zwłaszcza z ciemnymi odcieniami zieleni, dzięki którym szmaragdowa ściana nie będzie prezentować się ponuro. To także strzał w dziesiątkę, jeśli szukasz kolorystycznego dopełnienia dla zieleni w odcieniach szałwii czy jarmużu. 
Jeśli szukasz nieco odważniejszych rozwiązań kolorystycznych, warto rozważyć połączenie zieleni z różem. To niebanalny zestaw kolorystyczny, który może przynieść naprawdę spektakularny efekt wykończeniowy. Przykładowo sofa lub fotel z różowym obiciem będzie prezentować się bardzo ciekawie właśnie na tle zielonej ściany w salonie.

Kolejny kolorystyczny zestaw, który warto brać pod uwagę, urządzając salon z zieloną ścianą, to połączenie tej barwy z kolorem złota. Jeśli marzy ci się elegancka stylizacja, zieleń i złoto pozwolą uzyskać właśnie taki efekt. Nieco przytulniejszą alternatywą dla koloru złotego może być odcień musztardowy.

Salon z zieloną ścianą – podkreśl strefę wypoczynkową


Jeśli planujesz salon z ciemnym odcieniem zieleni w roli głównej, ale obawiasz się, że butelkowa barwa przytłoczy całą aranżację, warto zastosować kolor miejscowo. Ściana za kompletem wypoczynkowym pomalowana na zielony kolor efektownie podkreśli tę część pomieszczenia i optycznie ją zaakcentuje.

Dobrym rozwiązaniem może być też zastosowanie na sąsiednich ścianach wzorzystej tapety z motywem kwiatowym. Takie połączenia prezentują się bardzo ciekawie i odwołują się do modnych naturalnych trendów w aranżacji wnętrz.

Zielona ściana w salonie, czyli tło dla galerii ściennej


Jeśli chcesz dodatkowo wyeksponować kompozycję plakatów i obrazów na ścianie, warto pomalować płaszczyznę na ciekawy kolor, który stanie się tłem dla całości. W takiej roli znakomicie sprawdzą się wspomniane wcześniej odcienie zieleni. Jeśli stawiasz na plakaty w jasnej tonacji, warto wybrać ciemniejszy kolor farby, dzięki czemu galeria ścienna będzie jeszcze lepiej wyeksponowana. 

Ciemnozielona ściana w salonie i rośliny doniczkowe


To świetne zestawienie. Ciemnozielona ściana w salonie będzie się bardzo dobrze komponować z roślinami doniczkowymi. Jeśli chcesz urządzić wnętrze inspirowane naturą, to może być dobry trop. Kwiaty domowe są nie tylko efektownymi dodatkami do stylizacji mieszkania, ale też świetnie wpływają na panującą w pomieszczeniach atmosferę.

Musisz wiedzieć, że niektóre gatunki roślin nawilżają powietrze oraz pobierają szkodliwe związki i wiążą je do postaci obojętnej. W efekcie, dzięki takim roślinom jak zielistka, dracena obrzeżona czy skrzydłokwiat, możesz wyeliminować z powietrza takie szkodliwe związki, jak formaldehyd.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny