Data publikacji:

Zielona woda w basenie: jak sobie z nią poradzić?

Zmiana koloru wody, a nawet samo jej zmętnienie to znak, że trzeba jak najszybciej zadbać o czystość przydomowego zbiornika. Zielona barwa wody w basenie wynika ze stopniowego rozprzestrzeniania się glonów. W jaki sposób poradzić sobie z tą sytuacją? Najskuteczniejsze jest zapobieganie, ale jeśli już doszło do zazielenienia, zazwyczaj nie trzeba pozbywać się całej wody. Wystarczy ją krok po kroku oczyścić. Sprawdź, jak to zrobić.
zielona woda w basenie

Dlaczego woda w basenie jest zielona i czy to poważny problem?

Zastanawiasz się, czy zielona woda w basenie to tylko problem estetyczny? Niestety, stanowi również zagrożenie dla zdrowia. Przyczyną zmiany koloru jest zasiedlenie zbiornika przez glony. Im jest ich więcej, tym zielona barwa jest intensywniejsza. Kąpanie się w zanieczyszczonym akwenie nie należy do przyjemności, ale jeszcze ważniejszy jest aspekt związany z bezpieczeństwem.
Dlaczego zielona woda w basenie to duży problem? Wraz z inwazją glonów akwen zaczynają też zasiedlać bakterie. Oczyszczanie wody staje się utrudnione i zmienia się jej pH.

Z czego wynika problem z zieloną wodą w basenie?

Przyczyn namnażania się glonów jest kilka. Najważniejszym problemem jest nieregularne sprzątanie lub całkowite zaniedbania czynności pielęgnacyjnych. Posiadając basen, o wodę trzeba się nieustannie troszczyć, sprawdzając jej pH, oczyszczając ścianki, dno i pozbywając się osadów, dbając o sprawność systemu filtracyjnego, a także stosując specjalne preparaty, które zapobiegają rozwojowi niepożądanych mikroorganizmów.
Dlaczego woda w basenie jest zielona?
  • Filtr został źle dobrany do zbiornika.
  • Filtr nie był regularnie czyszczony i konserwowany.
  • Pompa basenowa pracuje niewłaściwie i w związku z tym woda „stoi”.
  • Odczyn pH wody jest nieodpowiedni.
  • Woda jest zbyt ciepła.
  • Basen nie jest oczyszczany z osadów, liści, owadów.
  • Nie były stosowane preparaty zabezpieczające wodę.
  • Jak rozpoznać, że stan wody się pogarsza?

    Zauważenie momentu, w którym zaczyna pojawiać się problem, jest kluczowe dla szybkiej reakcji. Glony rozwijają się w zadziwiająco szybkim tempie, co łatwo rozpoznać po coraz intensywniejszym kolorze zbiornika. Kiedy panują upały, sytuacja może się pogarszać z godziny na godzinę. Jak rozpoznać początek problemu? Zaniepokoić powinno już pojawienie się śliskiego osadu na ściankach i dnie basenu. Woda, jeszcze przed zmianą koloru, staje się bardziej mętna.

    Lekko zielona woda w basenie – co robić?

    Kiedy już zauważysz śliskie ścianki i dno basenu lub woda jest podejrzanie mętna i przybiera już inny odcień, błyskawiczna reakcja może uchronić cię przed wielką inwazją. Ważne jest pH wody. Jeśli będzie niewłaściwe, zielona woda w basenie pojawi się nawet po dodaniu chloru.
    Gdy już uda ci się skontrolować i ewentualnie poprawić pH wody, czas na prawdziwe porządki. Przygotuj odkurzacz basenowy i dokładnie oczyść wodę, ścianki i zielony osad na dnie basenu, jeśli zdążył się pojawić. Bardzo istotne jest sprawdzenie stanu filtra i dokładne przepłukanie go, czasami konieczna może okazać się wymiana wkładu.
    Ostatnim etapem rozprawiania się z zieloną wodą w basenie jest użycie chemii basenowej w dawce uderzeniowej. Jeśli przyłożyłeś się do oczyszczenia filtrów i poprawy parametrów wody, po zastosowaniu specjalnych środków problem powinien być zażegnany.

    Sposób na intensywnie zieloną wodę w basenie

    W przypadku szybkiego zauważenia problemu i natychmiastowej reakcji sposób na zieloną wodę w basenie jest dość prosty. Jednak co robić, jeśli w wyniku niewiedzy lub dłuższej nieobecności dopuścimy do całkowitego zasiedlenia zbiornika? Kiedy woda przypomina już zieloną zupę, sytuacja robi się dużo trudniejsza.
    Dobra wiadomość jest taka, że nie ma konieczności spuszczenia całej wody z basenu, nawet jeśli jej kolor jest szmaragdowy. Najczęściej wystarczy pozbyć się mniej więcej 1/3 zawartości, uzupełniając basen świeżą, czystą wodą. Dalsze postępowanie jest takie samo jak w przypadku mniej zaawansowanej inwazji glonów. Jeżeli basen jest bardzo zanieczyszczony, proces oczyszczania może potrwać nawet tydzień.

    Zielona woda w basenie – czy domowe sposoby są skuteczne?

    Szukając sposobu na to, jak pozbyć się zielonej wody w basenie, możesz trafić na informację, że w walce z glonami pomocna jest witamina C. Dosypuje się ją w formie proszku do wody. Czy ta metoda ma szansę pomóc ci zlikwidować problem? Niekoniecznie. Kolor wody rzeczywiście może się zmienić, zwłaszcza jeśli zbiornik jest niewielki, jednak jeżeli winne były glony, dość szybko woda znów się zazieleni. Witamina C nie oczyści gruntowanie basenu ani nie usunie z niego mikroorganizmów.
    Nie warto ryzykować, sięgając po nieskuteczne metody. Jeżeli nie lubisz stosować środków chemicznych, najlepszym sposobem na zapobieganie zielonej wodzie w basenie będzie profilaktyka, czyli kontrola pH i regularnie używane odkurzacze basenowe.

    Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Co zrobić, żeby woda w basenie nie była zielona?

    Żeby nie musieć w popłochu szukać informacji, co zadziała na zieloną wodę w basenie, zdecydowanie lepiej zawczasu zapobiegać temu problemowi. Co zrobić, żeby woda w basenie nie była zielona? Kontroluj pH wody – powinno wynosić 7–7,4. Musisz też dbać o stan systemu filtrującego.
    Zaopatrz się w odkurzacz basenowy, jeśli jeszcze go nie posiadasz. Do wyboru masz modele ręczne i automatyczne, przeznaczone do akwenów o różnej pojemności, w różnych przedziałach cenowych. Regularne oczyszczanie uchroni cię przed glonami.
    O basen trzeba dbać przez cały sezon. Zachowaj czujność zwłaszcza podczas upalnych dni, ponieważ glony uwielbiają ciepłą wodę i jeśli będą miały dogodne warunki do rozwoju w twoim basenie, z pewnością to wykorzystają.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym