Data modyfikacji:

Ziemiórki – jak się pozbyć? 

Co to są ziemiórki? Zauważyłaś muszki w doniczce? Jak się pozbyć tego latającego problemu wokół twoich ulubionych kwiatków zdobiących okna domowe? Ziemiórki – jak się pozbyć? Czy istnieje dobry preparat na ziemiórki do podlewania, który jest bezpieczny dla roślin? Jak zwalczyć ziemiórki ekologicznie? 
ziemiórki jak się pozbyć

Co to są ziemiórki?

To niewielkie latające robaki, często pojawiają się przy roślinach doniczkowych. Roślinkom najbardziej szkodzą larwy. I choć dorosłe osobniki, które obserwujesz w postaci małych latających muszek, są niegroźne, to jest to wyraźny sygnał, że owady w stadium larwalnym mogą właśnie atakować korzenie roślin! 
  • Ziemiórki to muchówki o wielkości kilku centymetrów.
  • Mają przeźroczyste skrzydełka. Latają w okolicy zielonych roślin doniczkowych.
  • Żyją około tygodnia. W tym czasie do ziemi składają jaja, z których wykluwają się larwy.
  • Owady w stadium larwalnym żerują przez około dwa tygodnie i niszczą korzenie roślin – mogą je podgryzać. 
  • Ziemiórki – jak się pozbyć? Jak uwolnić kwiaty i dom od nieznośnych muszek?

    Zwykle latają niedaleko od doniczek z roślinami. Są szczuplejsze i bardziej czarne niż muszki owocówki, które zazwyczaj bytują w kuchniach i spiżarniach. Kiedy zauważysz pierwsze muszki w kwiatach – reaguj! Samica w ciągu doby może złożyć nawet do stu jaj! Jeśli w twoim domu jest temperatura około 24 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność, to informujemy, że „zatroszczyłaś” się o najlepsze z możliwych warunków dla rozwoju ziemiórki. To zaś wróży bardzo szybkie, masowe namnożenie małych, latających owadów!

    Muszki w doniczce – jak się pozbyć? Domowe sposoby

    Zanim sięgniesz po większy kaliber (środki chemiczne), zastanów się, jak zwalczyć ziemiórki ekologicznie. Jest na to kilka sprawdzonych domowych sposobów.
  • Napar z czosnku – skuteczny środek na ziemiórki. Podlewaj nim rośliny. Niektórzy radzą, by na pewien czas zaprzestać nawadniania roślin, ale jeśli wiesz, że twoje kwiaty nie zniosą tego typu okresowego przesuszenia, nie praktykuj tej metody. Zamiast niej stosuj do podlewania roślin domowych napar z czosnku. Na ziemiórki działa on rewelacyjnie! 
  • Czy woda utleniona na ziemiórki to dobry sposób na te małe szkodniki? Tak! Roztwór z wody utlenionej w proporcji 1:4 (jedna szklanka wody utlenionej na cztery szklanki wody – odstana kranówka) ma skuteczność taką samą jak czosnkowy napar na ziemiórki.
  • Jeśli rośliny dobrze znoszą suszę, warto ziemię nieco przesuszyć, ponieważ larwy potrzebują wilgotnego środowiska i część z nich w ten sposób obumrze. Oczywiście podlewanie jest konieczne, dlatego dobrym sposobem zwalczania ziemiórek będzie także stworzenie roztworu czosnkowego. Wystarczy rozgnieść główkę i zalać ją wrzątkiem, a następnie przelać preparat do butelki i nim podlewać rośliny doniczkowe. Aby ostatecznie zwalczyć ziemiórki w korzeniach, można po prostu przesadzić rośliny do nowej ziemi i doniczki, ale uprzednio wykonać 24-godzinną kąpiel dezynfekcyjną w litrze wody z dodatkiem łyżki stołowej płynnego mydła potasowego, a także łyżki denaturatu. Jest jednak szybszy sposób na pozbycie się ziemiórek…
  • Jak pozbyć się małych muszek z kwiatów doniczkowych – domowe sposoby to pułapka na ziemiórki do powyłapywania dorosłych owadów. Żółte (ten kolor przyciąga wszystkie owady!), niewielkie naczynie napełnij do 2/3 objętości wodą. Dodaj do niej łyżeczkę octu jabłkowego lub winnego oraz łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Mikstura przyciągnie dorosłe muszki, które się utopią. Zwalczanie ziemiórek tym sposobem może potrwać nawet kilka tygodni. Jeśli nie dysponujesz żółtym pojemniczkiem, zabarw wodę na żółto, dodając do niej łyżeczkę kurkumy.
  • Preparat na ziemiórki do podlewania

    Powyżej omówiliśmy, jak pozbyć się ziemiórki – domowe sposoby. Co robić, jeśli te nie działają z jakichkolwiek powodów? Kup preparat na ziemiórki do podlewania. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Idź do sklepu ogrodniczego i opisz problem. Całkiem możliwe, że ogrodnik zaleci ci użycie NeemAzal T/S, który jest przeznaczony do zwalczania ziemiórek. W swoim składzie posiada on związki z grupy limonoidów, które bardzo skutecznie odstraszają owady. Środek służy do podlewania oraz do sporządzania oprysków. Nadaje się on do użycia w uprawie ozdobnych roślin doniczkowych, także do ziół i warzyw. Jest bezpieczny dla upraw ekologicznych. 
    Możesz też w „ogrodniku” zakupić pałeczki owadobójcze na ziemiórki. Umieszcza się je w ziemi. Skutecznie odstraszają ziemiórki, a przy tym pomagają roślinie odzyskać siły (w składzie mają nawóz). 

    Jak działa soda na ziemiórki? Czy cynamon na ziemiórki to dobre rozwiązanie?

    No cóż… Soda oczyszczona na ziemiórki może nie zadziałać. A cynamon na ziemiórki? Podobnie jak soda – oba działają na pleśnie, ale nie na małe muszki. 

    Ziemiórki – jak się ich pozbyć? Lep na ziemiórki

    Tak jak na każde muchy, na ziemiórki zadziała lep (ziemiórki jak się pozbyć?). Rozmieść go wokół kilku doniczek. „Łowy” zakończą się sukcesem „na bank”! Jedynie musisz zwrócić uwagę, by lepiąca substancja nie przylgnęła do liści i kwiatów twoich roślin doniczkowych. 

    Ziemiórki w kwiatkach doniczkowych – jak zapobiegać ich osiedleniu się w twoich roślinach?

    Jak skrótowo wspomnieliśmy we wcześniejszych akapitach, owady te preferują wysoką wilgotność powietrza połączoną z temperaturą w pomieszczeniach oscylującą około 24 stopni Celsjusza. Czy to jest dla ciebie wystarczającą wskazówką, jak zapobiegać ziemiórkom w roślinach doniczkowych w domu? Świetnie!
    A co więcej? Działania zapobiegawcze przeciw ziemiórkom to:
  • kwarantanna i obserwacja nowo zakupionych roślin oraz ziemi;
  • ustawianie lepów przy oknach, na parapetach, gdzie stoją donice z roślinami, w których domki znajdują ziemiórki;
  • nieprzelewanie roślin;
  • przesadzenie roślin po zakupie (zalecane dwa tygodnie od przyniesienia kwiatu do domu);
  • odpowiednia pielęgnacja roślin, w tym stosowanie dobrej jakości podłoża, zgodnego z preferencjami zielonych piękności. 
  • Skuteczny i naturalny preparat na ziemiórki

    Jeśli chcesz pozbyć się ziemiórek bez stosowania chemii, to polecamy do ich zwalczania NeemAzal T/S. Składnikiem tego preparatu na ziemiórki są związki z grupy limonoidów. Są to fitosterole spotykane w owocach cytrusowych, które skutecznie odstraszają owady.

    Tym środkiem można zarówno opryskiwać, jak i podlewać zaatakowane przez szkodniki rośliny doniczkowe. Wystarczy 5 ml preparatu na 1 litr wody. Dzięki temu rośliny doniczkowe będą chronione przed rozmnażaniem się ziemiórek. Musisz pamiętać, by preparat stosować dokładnie według zaleceń producenta. Niemniej jednak nie jest on szkodliwy ani dla ciebie, ani dla środowiska.

    Nie trzeba stosować szkodliwej chemii, by pozbyć się ziemiórek. Pamiętaj! Jeśli stosujesz preparaty chemiczne, rób to na zewnątrz, przy ciepłej i bezwietrznej pogodzie, a także zaopatrz się w potrzebne środki ochronne, takie jak maska i rękawiczki. W ten sposób wykonasz opryski w sposób bezpieczny i skuteczny. Jednak zastosowanie naturalnego preparatu na ziemiórki może być równie dobrym rozwiązaniem i nie wymaga większego przygotowania. Dla wygody i środowiska warto po niego sięgnąć.

    Co grozi roślinom, w których donicach panoszą się ziemiórki?

    Rośliny, których korzenie zostaną naruszone przez larwy ziemiórki, zaczynają żółknąć lub brązowieć. Umierają. Możesz dość szybko stracić swoje zielone piękności. Wykorzystaj rady prewencyjne, o których piszemy w tym artykule, jak zapobiegać ziemiórkom. W razie inwazji owadów najpierw skorzystaj z domowych sposobów, a potem sięgnij po środki ze sklepu ogrodniczego.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.