Data publikacji:

Zlew wpuszczony w blat

Czasy, gdy w kuchniach dominowały standardowe jedno- lub dwukomorowe stalowe zlewy, mamy już dawno za sobą. Obecnie przygotowując aranżację tego pomieszczenia, mamy sposobność wyboru pomiędzy wieloma typami zlewozmywaków, które różnią się pomiędzy sobą sposobem montażu, a także materiałami, z jakich zostały wykonane. Krzykiem mody, niezwykle lubianym przez projektantów wnętrz, są misy wkomponowane w blaty kuchenne. Modele te pasują doskonale do każdego wystroju, świetnie uzupełniając wygląd nowoczesnych, jak i bardzo tradycyjnych kuchni. Dzięki naszemu artykułowi poznasz najważniejsze informacje na temat zlewów wpuszczanych w blat.
zlew wpuszczony w blat

Zlew wpuszczany w blat – podstawowe informacje

Zlewozmywaki wpuszczane w blat to niezwykle eleganckie i bardzo uniwersalne rozwiązanie. Zlewy są tutaj umieszczone bezpośrednio na lub pod blatem kuchennym, w specjalnie przygotowanym do tego celu otworze. Ten sposób montażu sprawia, że możemy wykorzystać misy o fantazyjnych kształtach lub nietypowej konstrukcji, które normalnie nie pasowałby do zwykłych szafek zlewozmywakowych. Dzięki bezpośredniej bliskości blatu szybciej i wygodniej umyjemy naczynia lub składanki potraw.
Zlewy tego typu poprawiają też w dużym stopniu estetykę wnętrza. Dzięki nim dominującym akcentem kuchni pozostaje kuchenny blat, którego linia nie jest przerywana, przez osobną szafkę z dużym zlewem nakładanym.

Rodzaje zlewów wpuszczanych w blat

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje zlewów wpuszczanych w blat, które różnią się sposobem montażu.

Zlew wbudowany

Najprostsza i najszybsza w wykonaniu forma wpuszczanego zlewozmywaka. Misę nakładamy na uprzednio wycięty w blacie otwór, przyklejając ją za pomocą kleju, a następnie zabezpieczając wszystkie krawędzie silikonem. Brzegi tych modeli znajdują się na wysokości zaledwie kilku milimetrów ponad powierzchnią blatu, tak więc nie rzucają się zanadto w oczy, ale zapobiegają rozchlapywaniu się wody. Miski wbudowane mogą przyjmować dowolne rozmiary i kształty, a jednym ograniczeniem jest tutaj szerokość blatu.

Zlew podblatowy

Znacznie bardziej eleganckie rozwiązanie, w którym zlew znajduje się całkowicie pod otworem wyciętym w blacie. Przygotowanie misy wymaga tutaj więcej pracy i użycia specjalistycznych narzędzi. Odsłonięte wewnętrzne brzegi blatu muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody, z tego też powodu zaleca się, by był on wykonany z kamienia, drewna lub metalu.

Zlew z fartuchem

Coraz popularniejszy typ zlewu, naśladujący klasyczne wzory z XIX-wiecznych kuchni. Mimo tego świetnie pasuje też do bardzo nowoczesnych wnętrz. Misa przylega z trzech stron do kuchennego blatu, ale od frontu pozostaje odsłonięta i wystaje nieco poza linię szafki.

Materiały, z jakich wykonuje się zlewy wpuszczane w blat

Zlewy wpuszczane w blat produkuje się najczęściej z trzech typów materiału.

Zlewy stalowe

Zlewozmywaki wykonane z formowanej blachy wykonanej ze stali nierdzewnej lub aluminium. Ich atutem jest niska cena i waga. Wybierając ich wersję wpuszczaną w blat, możemy wybierać spośród modeli wyróżniających się różnymi kształtami (od prostokątnych po okrągłe), kolorami (np. srebrny, czarny, szary, beżowy), a także wykończeniem powierzchni (mat, połysk, satyna itd.). Zlewy odznaczają się też wytrzymałością na wysoką temperaturę, odkształcenia i zadrapania.

Zlewy ceramiczne

Misy wykonane z tradycyjnej szkliwionej gliny wypalanej w niezwykle wysokich temperaturach. Wykazują się dużą wytrzymałością na zużycie i zarysowania. Bardzo często wybierane są do kuchni w klasycznym lub rustykalnym wystroju. Producenci oferują przede wszystkim białe lub beżowe modele, o błyszczącym lub matowym wykończeniu.

Zlewy granitowe

Zlewy tego typu bardzo rzadko wykonuje się w 100 procentach z naturalnego kamienia. Produkuje się je w zamian za to z tworzyw kompozytowych, powstałych z kwarcu oraz żywic epoksydowych. Misy charakteryzują się niezwykle dużą odpornością na uszkodzenia, a także atrakcyjnym wyglądem (możemy wybierać pomiędzy różnymi odcieniami materiału).

Zlew nakładany – klasyczna alternatywa dla zlewów wpuszczanych w blat

Chociaż zlewy wpuszczane w blat zdobyły w ostatnich latach ogromną popularność, nie znaczy to, że ze sklepów całkowicie zniknęły klasyczne modele nakładane, które najczęściej wykonywane są z metalu (stal i aluminium) i posiadają proste, srebrzyste wykończenia. Są one najczęściej najtańszym sposobem na zlewozmywak w kuchni. Umieszczamy je bezpośrednio na przeznaczonej do tego celu szafce kuchennej. Producenci stosują tylko kilka standardowych rozmiarów zlewów.
Mebel podtrzymujący zlewozmywak przed uszkodzeniem wodą chroni izolacja wykonana ze specjalnej taśmy, plastikowych rękawów lub silikonu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest też to, że misa wystaje nieco poza obrzeże szafki. Jeżeli zlew graniczy jednak z blatem kuchennym, w dzielącą je szparę bardzo łatwo dostają się resztki jedzenia i okruchy.
Zlewy nakładane przegrywają z wpuszczanymi w blat pod względem estetyki i ergonomii. Najczęściej są to bardzo proste prostokątne miski z dwoma lub jedną komorą, w drugim przypadku misa posiada zazwyczaj metalowy blat lub ociekacz, na którym ustawiamy suszarkę do naczyń.
Zdjęcie: Envato Elements