Data modyfikacji:

Zlew z ociekaczem czy bez? Który wybrać? Wady i zalety

Gdy urządzasz swoją kuchnię, musisz podjąć szereg trudnych decyzji. Kuchnia jest przecież jednym z tych pomieszczeń, których pierwotny wystrój trudno zmienić – najczęściej wszystkie sprzęty w pomieszczeni mają nam służyć przez wiele lat. Dlatego nie ma tu miejsca na nieprzemyślane decyzje, bo wszystkie błędy pokutować aż do następnego remontu. Dlatego dziś weźmy pod lupę zlewozmywak. Jaki wybrać? Zlew z ociekaczem czy bez? Który będzie lepszą opcją? Przekonajmy się!

Zlewozmywak jest nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni. Bez niego trudno wyobrazić sobie sprzątanie czy przygotowywanie posiłków zgodnie z zasadami higieny. W sprzedaży znajdziesz szereg najróżniejszych modeli zlewów kuchennych, ale zasadniczego ich podziału możemy dokonać właśnie na te z ociekaczem i bez. Poniżej znajdziesz wady i zalety obu tych rozwiązań, co pomoże ci podjąć świadomą decyzję przed zakupem.

Polecamy: Jak odetkać zatkany zlew?

Zlewozmywak z ociekaczem – wady i zalety

Na początek zastanówmy się, po co właściwie jest nam potrzebny zlewozmywak z ociekaczem? To proste – to właśnie na tej części zlewu kuchennego ustawia się suszarkę do naczyń, co pozwala na wygodne wysuszenie umytych talerzy. Ociekacz może być wyposażony w odpływ lub mieć pochyłą płaszczyznę, dzięki czemu woda spływa bezpośrednio do zlewu.

Jakie plusy zapiszemy na konto zlewozmywaków z ociekaczem? Po pierwsze zapewniają wygodę – jeśli zlew jest wypełniony naczyniami, część z nich możesz umieścić właśnie na ociekaczu, aby zapewnić sobie większą swobodę ruchów. W ten sposób unikniesz zabrudzenia blatów w pobliżu zlewu. Ponadto zlew z ociekaczem okazuje się pomocny, gdy np. myjesz warzywa, owoce lub inne produkty spożywcze. Po opłukaniu pod kranem ziemniaków czy marchewek odłożysz je na ociekacz i w ten sposób odpadnie ci konieczność wycierania blatu.

A jakie wady ma zlew z ociekaczem? Przede wszystkim zajmuje cenną powierzchnię na blacie roboczym. I dotyczy to nie tylko samej powierzchni ociekacza i zlewu – aby kuchnia była wygodna, musisz zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami, więc obecność ociekacza, wymusza kolejne straty powierzchni.

Zlew bez ociekacza – plusy i minusy

Teraz rozprawmy się ze zlewozmywakami bez ociekacza. Jakie są ich zalety? Są małe i kompaktowe, co może okazać się bezcennym rozwiązaniem, jeśli twoja kuchnia jest naprawdę niewielka.  Ponadto jeśli cenisz sobie eleganckie rozwiązania i minimalistyczny efekt dekoracyjny, zlew bez ociekacza będzie bliższy tej estetyce. Zwłaszcza jeśli postawisz na model wpuszczany w blat lub podblatowy – w tym pierwszym przypadku ranty zlewu są widoczne w niewielkim stopniu. W drugim z kolei pozostają zupełnie niewidoczne.

Jakie wady ma rozwiązanie tego typu? Przede wszystkim zlew bez ociekacza jest nieco mniej wygodny w użytkowaniu – brakuje tu miejsca, na które można swobodnie odłożyć mokre naczynia czy gąbkę. To z kolei może skutkować zachlapaniem blatu i koniecznością sprzątania. Co więcej, jeśli w twojej kuchni będzie zamontowany drewniany blat, zacieki z wody mogą z czasem prowadzić do powstawania trwałych plam. Dlatego w przypadku blatu wykonanego z naturalnego drewna, konieczne będzie szybkie porządkowanie powierzchni wokół zlewu.

Model bez ociekacza może być również problemem, jeśli dużo i często gotujesz. W takim przypadku może się okazać, że jeśli cała komora będzie zapełniona brudnymi naczyniami i garnkami, trudno będzie ci to wszystko ogarnąć, bez konieczności zastawiania blatu naczyniami.

Który zlew wybrać? Z ociekaczem czy bez?

Zlew z ociekaczem może być bardzo praktycznym rozwiązaniem, ale jeśli urządzasz małą kuchnię, gdzie każdy skrawek powierzchni blatu roboczego jest na wagę złota, lepiej zdecydować się na model bez ociekacza. Zaoszczędzisz w ten sposób miejsce na blacie. Wybór zlewu z ociekaczem może również poddać w wątpliwość fakt, że w twojej kuchni zostanie zamontowana zmywarka – jeśli pomieszczenie jest niewielkie, a w sąsiedztwie zlewu i tak będzie stać maszyna zmywająca, ociekacz może się okazać zupełnie niepotrzebny.

Podobnie, jeśli w aranżacji swojej kuchni zaplanujesz szafkę, w której wnętrzu znajdzie się suszarka na umyte naczynia, zlew z ociekaczem może niepotrzebnie zająć powierzchnię blatu. Dobrą alternatywą dla zlewu z ociekaczem może być suszarka do naczyń, którą nakłada się na komorę zlewozmywaka. W ten sposób zapewnisz sobie możliwość wygodnego suszenia naczyń nad komorą zlewu, bez tracenia cennej powierzchni. Co więcej, akcesoria tego typu mogą dodatkowo urozmaicić stylizację kuchni, ponieważ suszarki nakładane na komorę zlewu często są wykonane w bardzo estetyczny sposób.

Jeśli jednak twoja kuchnia jest naprawdę przestronnym pomieszczeniem i wybór dużego zlewozmywaka z ociekaczem i dwiema komorami nie oznacza dużych strat powierzchni blatu, zapewnisz sobie w ten sposób większą wygodę podczas zmywania czy mycia produktów spożywczych. Podobnie sprawa się ma w przypadku osób, które uwielbiają gotować, a przygotowywanie zwykłego posiłku przypomina u nich prawdziwą kuchenną rewolucję. To może oznaczać konieczność użycia wielu naczyń i garnków, a w takim przypadku zlew z ociekaczem może być bardzo pomocny.

Jak widzisz, wybór zlewozmywaka do kuchni wcale nie jest taką łatwą sprawą. A jakby tego było mało, musisz jeszcze zastanowić się nad liczbą komór, materiałem, z jakiego zlew będzie wykonany czy sposobem jego zamontowania na szafce i blacie. Warto dobrze przemyśleć wszystkie te warianty, ponieważ od tych decyzji zależeć będzie w przyszłości wygoda użytkowania strefy zmywania naczyń w twojej kuchni. A przecież tego zajęcia raczej nikt nie lubi, więc nie warto go sobie jeszcze utrudniać.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny