Data modyfikacji:

Zlew z ociekaczem czy bez? Który wybrać? Wady i zalety

Gdy urządzasz swoją kuchnię, musisz podjąć szereg trudnych decyzji. Kuchnia jest przecież jednym z tych pomieszczeń, których pierwotny wystrój trudno zmienić – najczęściej wszystkie sprzęty w pomieszczeni mają nam służyć przez wiele lat. Dlatego nie ma tu miejsca na nieprzemyślane decyzje, bo wszystkie błędy będą pokutować aż do następnego remontu. Dlatego dziś weźmy pod lupę zlewozmywak. Jaki wybrać? Zlew z ociekaczem czy bez? Który będzie lepszą opcją? Przekonajmy się!
Zlew z ociekaczem czy bez

Montaż zlewu w kuchni – podstawowe zasady

Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie przymierasz się do kupna nowego zlewozmywaka i metamorfozy kuchni. Zanim to zrobisz, zapoznaj się z kilkoma zasadami montażu zlewu. Nie wszystkie są oczywiste, a jednak ich przestrzeganie znacznie uprzyjemni korzystanie z nowo wyremontowanego pomieszczenia.
  • Zlewozmywak nie powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki i ściany, by nie krępować ruchów w trakcie zmywania.
  • Unikaj mocowania zlewu przy płycie grzewczej. Istnieje wówczas ryzyko, że brudna, chlapiąca woda dostanie się do gotowanych potraw.
  • Zlew nie powinien znajdować się obok gniazdek elektrycznych, ponieważ chlapiąca woda może spowodować porażenie prądem.
  • Dokładnie sprawdź, czy interesujący cię model zlewu pasuje do szafki pod zlewozmywak.
  • To tyle, jeśli chodzi o podstawowe reguły montażu zlewu. Jednak jaki wybrać – z ociekaczem czy bez?
    Zlewozmywak jest nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni. Bez niego trudno wyobrazić sobie sprzątanie czy przygotowywanie posiłków zgodnie z zasadami higieny. To właśnie dlatego na rynku można znaleźć wiele różnych odmian zlewozmywaków, różniących się kształtem, materiałem wykonania, a także liczbą komór. W sprzedaży znajdziesz szereg najróżniejszych modeli zlewów kuchennych, ale zasadniczego ich podziału możemy dokonać na te z ociekaczem i bez. Poniżej znajdziesz wady i zalety obu tych rozwiązań, co pomoże ci podjąć świadomą decyzję przed zakupem.

    Zlewozmywak z ociekaczem – wady i zalety

    Na początek zastanówmy się, po co właściwie jest nam potrzebny zlewozmywak z ociekaczem? To proste – to właśnie na tej części zlewu kuchennego ustawia się suszarkę do naczyń, co pozwala na wygodne wysuszenie umytych talerzy. Ociekacz może być wyposażony w odpływ lub mieć pochyłą płaszczyznę, dzięki czemu woda spływa bezpośrednio do zlewu.
    Jakie plusy zapiszemy na konto zlewozmywaków z ociekaczem? Po pierwsze, zapewniają wygodę – jeśli zlew jest wypełniony naczyniami, część z nich możesz umieścić właśnie na ociekaczu, aby zapewnić sobie większą swobodę ruchów. W ten sposób unikniesz zabrudzenia blatów w pobliżu zlewu. Ponadto zlew z ociekaczem okazuje się pomocny, gdy np. myjesz warzywa, owoce lub inne produkty spożywcze. Po opłukaniu pod kranem ziemniaków czy marchewek odłożysz je na ociekacz i w ten sposób odpadnie ci konieczność wycierania blatu.
    A jakie wady ma zlew z ociekaczem? Przede wszystkim zajmuje cenną powierzchnię na blacie roboczym. I dotyczy to nie tylko samej powierzchni ociekacza i zlewu – aby kuchnia była wygodna, musisz zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami, więc obecność ociekacza, wymusza kolejne straty powierzchni.
    Wiele osób, zamiast na zlew z ociekaczem, decyduje się na zlewozmywaki dwukomorowe. Choć te, podobnie jak zlewy z ociekaczem, zajmują odrobinę miejsca, pełnią bardzo praktyczną funkcję. Podczas gdy w jednej komorze zmywane są naczynia, w drugiej można dokonywać innych kuchennych czynności, na przykład rozmrażania jedzenia czy mycia owoców oraz warzyw. W jednej komorze zlewu możesz zamocować także przenośny ociekacz.

    Zlew z ociekaczem – jaki materiał wybrać?

    Granitowy, ceramiczny, a może metalowy? Jaki zlew z ociekaczem będzie najłatwiejszy w codziennej pielęgnacji? Bez względu na rodzaj musisz pamiętać, że ociekacz przy zlewie będzie wymagał regularnego przecierania ze względu na wodę i detergenty, które pozostawiają na nim osad.
    W częstym myciu najlepiej sprawdzają się ceramiczne zlewy oraz modele wykonane ze stali nierdzewnej. Zlewy kamienne, choć bardzo efektowne, są bardziej podatne na zacieki i smugi, a ich pielęgnacja jest odrobinę trudniejsza. Ponadto, zlewów z granitu nie wolno czyścić preparatami zawierającymi ścierne drobinki, które mogą porysować ich powierzchnię.
    Jakim preparatem najlepiej pielęgnować zlew, by na długo zachował dobry wygląd? Postaw na wygodne w użyciu spraye kuchenne, które delikatnie, ale skutecznie usuwają zacieki, resztki jedzenia i detergentów. Wystarczy spryskać zlew oraz ociekacz, odczekać chwilę, a następnie umyć powierzchnię wilgotną gąbeczką.

    Zlew bez ociekacza – plusy i minusy

    Teraz rozprawmy się ze zlewozmywakami bez ociekacza. Jakie są ich zalety? Są małe i kompaktowe, co może okazać się bezcennym rozwiązaniem, jeśli twoja kuchnia jest naprawdę niewielka. Ponadto jeśli cenisz sobie eleganckie rozwiązania i minimalistyczny efekt dekoracyjny, zlew bez ociekacza będzie bliższy tej estetyce. Zwłaszcza jeśli postawisz na model wpuszczany w blat lub podblatowy – w tym pierwszym przypadku ranty zlewu są widoczne w niewielkim stopniu. W drugim z kolei pozostają zupełnie niewidoczne.
    Jakie wady ma rozwiązanie tego typu? Przede wszystkim zlew bez ociekacza jest nieco mniej wygodny w użytkowaniu – brakuje tu miejsca, na które można swobodnie odłożyć mokre naczynia czy gąbkę. To z kolei może skutkować zachlapaniem blatu i koniecznością sprzątania. Co więcej, jeśli w twojej kuchni będzie zamontowany drewniany blat, zacieki z wody mogą z czasem prowadzić do powstawania trwałych plam. Dlatego w przypadku blatu wykonanego z naturalnego drewna, konieczne będzie szybkie porządkowanie powierzchni wokół zlewu.
    Model bez ociekacza może być również problemem, jeśli dużo i często gotujesz. W takim przypadku może się okazać, że jeśli cała komora będzie zapełniona brudnymi naczyniami i garnkami, trudno będzie ci to wszystko ogarnąć bez konieczności zastawiania blatu naczyniami.

    A może suszarka do naczyń?

    Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na zlew bez ociekacza, nie musisz za każdym razem wycierać naczyń do sucha od razu po ich myciu. Jeśli tylko dysponujesz odrobiną wolnego miejsca, możesz ustawić w kuchni osobny ociekacz, w którym naczynia po umyciu będą mogły samoistnie wyschnąć.
    Praktyczna suszarka na naczynia ze zbiornikiem na wodę zmieści się nawet w niewielkiej kuchni. Możesz ustawić ją w dowolnym miejscu, na przykład na blacie lub na stole. W wielu modelach znajdzie się również miejsce na gąbki do naczyń, szczotki, a nawet butelkę z płynem. Ważne, by suszarka znajdowała się jak najbliżej zlewu, abyś zaraz po myciu naczyń mógł ustawić je do wyschnięcia bez rozchlapywania wody wokół.
    Ciekawym sposobem na oszczędność miejsca w kuchni jest także suszarka do szafki, którą najczęściej montuje się nad samym zlewem. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą, by suszarka zajmowała wolne miejsce na kuchennym blacie. To bardzo dyskretny sposób na przechowywanie suszących się naczyń.
    Na rynku znajdziesz także ścienne suszarki na naczynia. Taki model najlepiej przymocować bezpośrednio nad zlewozmywakiem.

    Który zlew wybrać? Z ociekaczem czy bez?

    Zlew z ociekaczem może być bardzo praktycznym rozwiązaniem, ale jeśli urządzasz małą kuchnię, gdzie każdy skrawek powierzchni blatu roboczego jest na wagę złota, lepiej zdecydować się na model bez ociekacza. Zaoszczędzisz w ten sposób miejsce na blacie. Wybór zlewu z ociekaczem może również poddać w wątpliwość fakt, że w twojej kuchni zostanie zamontowana zmywarka – jeśli pomieszczenie jest niewielkie, a w sąsiedztwie zlewu i tak będzie stać maszyna zmywająca, ociekacz może się okazać zupełnie niepotrzebny.
    Podobnie, jeśli w aranżacji swojej kuchni zaplanujesz szafkę, w której wnętrzu znajdzie się suszarka na umyte naczynia, zlew z ociekaczem może niepotrzebnie zająć powierzchnię blatu. Dobrą alternatywą dla zlewu z ociekaczem może być suszarka do naczyń, którą nakłada się na komorę zlewozmywaka. W ten sposób zapewnisz sobie możliwość wygodnego suszenia naczyń nad komorą zlewu, bez tracenia cennej powierzchni. Co więcej, akcesoria tego typu mogą dodatkowo urozmaicić stylizację kuchni, ponieważ suszarki nakładane na komorę zlewu często są wykonane w bardzo estetyczny sposób.
    Jeśli jednak twoja kuchnia jest naprawdę przestronnym pomieszczeniem i wybór dużego zlewozmywaka z ociekaczem i dwiema komorami nie oznacza dużych strat powierzchni blatu, zapewnisz sobie w ten sposób większą wygodę podczas zmywania czy mycia produktów spożywczych. Podobnie sprawa się ma w przypadku osób, które uwielbiają gotować, a przygotowywanie zwykłego posiłku przypomina u nich prawdziwą kuchenną rewolucję. To może oznaczać konieczność użycia wielu naczyń i garnków, a w takim przypadku zlew z ociekaczem może być bardzo pomocny.

    Zlew z ociekaczem czy bez? Podsumowanie

    Jak widzisz, wybór zlewozmywaka do kuchni wcale nie jest taką łatwą sprawą. A jakby tego było mało, musisz jeszcze zastanowić się nad liczbą komór, materiałem, z jakiego zlew będzie wykonany, czy sposobem jego zamontowania na szafce i blacie. Warto dobrze przemyśleć wszystkie te warianty, ponieważ od tych decyzji zależeć będzie w przyszłości wygoda użytkowania strefy zmywania naczyń w twojej kuchni. A przecież tego zajęcia raczej nikt nie lubi, więc nie warto go sobie jeszcze utrudniać.
    Zdjęcie: Evanto Elements