Data publikacji:

Złotowiec - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Urban jungle to niezmienny hit już od kilku sezonów. Piękna roślinność egzotyczna i dużo zieleni ożywiają dom i sprawiają, że jest w nim więcej tlenu, a mniej zanieczyszczeń. Jedną z roślin, która doskonale nadaje się do uprawy domowej jest złotowiec. Niezwykły wygląd i właściwości tej palmy sprawiają, że będziemy mogli się poczuć niczym na ciepłych wyspach. Jak dbać o tę roślinę? Jaka ziemia będzie dla niej odpowiednia? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. 
złotowiec

Złotowiec - rodzaje 

Areka żółtawa powszechnie nazywana złotowcem to egzotyczna roślina o pięknym, dość gęstym ulistnieniu, która idealnie pasuje do wszelkich wnętrz. Pochodzi z Madagaskaru, gdzie rośnie w ciepłym i dość wilgotnym klimacie. Palma ta jest wprost idealnym oczyszczaczem powietrza. Już kilka takich roślin potrafi oczyścić je ze zbędnego dla ludzi CO2. Jakie są rodzaje złotowca?  
Złotowiec należy do rodziny Areca, który obejmuje około 50 gatunków. W warunkach domowych dorasta do półtora metra, jednak w naturze może wyrosnąć na prawdziwego giganta i mierzyć nawet 2 metrów. W warunkach domowych najczęściej uprawia się złotowca lub arekę katechu

Złotowiec - jaka ziemia 

Złotowiec jest rośliną, która preferuje dość luźne podłoże, którego wilgotność jest dość spora. Palma nie lubi jednak jej przelewania oraz stojącej wody. Jaką kupić ziemię do złotowca, aby pięknie się rozwijał?   
Najlepsza do hodowli palmy Areka będzie ziemia do palm zmieszana ze żwirem i kermazytem w stosunku 4:0,5:0,5. Można też dodać do takiej mieszanki nieco gliny, aby całość była bardziej zwarta, a korzenie miały jak się osadzić. Na dnie doniczki dobrze jest również umieścić drenaż z perlitu tub kermazytu.  
Po przesadzeniu rośliny koniecznie trzeba pamiętać, aby w żadnym wypadku jej nie nawozić przez okres około 4 tygodni, ponieważ roślina musi sie odpowiednio ukorzenić. Ewentualnie można wspomóc ją w tym procesie za pomocą ukorzeniacza.  
Podczas przesadzania palmy powinno się też zwrócić uwagę na donicę. Wszystkie tego typu rośliny lubią rosnąć w pojemnikach, które rozszerzają się ku górze. Doniczka do areki powinna być o mniej więcej 2 centymetry szersza w górnej części, a także odpowiednio wysoka.   

Złotowiec - kwitnienie 

Złotowiec wytwarza niezwykłe żółtozielone kwiaty, które przypominają trochę źdźbła drobnych traw zebranych w kępy. Niestety przez wzgląd na nieoptymalne warunki, w doniczkach kwitnie naprawdę rzadko, a właściwie w ogóle. Kiedy następuje kwitnienie złotowaca?  
W środowisku naturalnym dzieje się to w okolicach końca marca lub początku kwietnia. W uprawach domowych jest prawie niemożliwe, aby zapewnić roślinie warunki do kwitnienia. Złotowiec wymaga bardzo dużej wilgotności przez cały rok oraz wysokiej temperatury, bez czasowych ochłodzeń, co zwykle jest osiągalne jedynie w palmiarniach.  

Złotowiec - uprawa 

Złotowiec jest rośliną, która nie wymaga dużo uwagi ze strony hodowcy. Opieka nad nią polega głównie na zapewnieniu roślinie odpowiedniego stanowiska i sporych ilości wody. Jak powinno się uprawiać złotowca? 
Stanowisko rośliny powinno być możliwie jak najbardziej słoneczne. Palma bardzo dobrze czuje się od strony wschodniej. Słońce o tej porze dnia świeci z odpowiednim natężeniem, co sprawia, że liście złotowca nie schną, a jednocześnie mają odpowiednią dawkę promieni do fotosyntezy. Optymalna temperatura do uprawy areki to 18-25 stopni.  
Złotowca powinno się przesadzać co 3-4 lata lub zawsze wtedy kiedy doniczka staje się dla niego zbyt mała. Podczas tej czynności należy niezwykle uważać, żeby nie zniszczyć korzeni, jednak powinno się również dość dokładnie wytrzepać starą ziemię, w której mogą kryć się drobnoustroje. Raz w roku dobrze jest też wymienić wierzchnią warstwę ziemi na świeżą.  

Złotowiec - pielęgnacja 

Właściwe dbanie o złotowca sprawia, że jego liście są zielone i pozbawione suchych końcówek. Odpowiednie postępowanie z ta egzotyczna roślina sprawia również, że nie jest ona podatna na robactwo i choroby typowe dla tej rośliny. Jak prawidłowo pielęgnować złotowca?  
Najważniejsze jest prawidłowe nawadnianie rośliny. Ziemia złotowca powinna być cały czas lekko wilgotna, a w spodku nie powinno być dodatkowej wody. Korzenie rośliny nie lubią jej nadmiaru i w przypadku przelania zaczną gnić. 
Istotne jest również nawadnianie rośliny z góry, wykorzystując do tego mgiełkę wodną. Powinno sie to robić raz dziennie (w słoneczne dni lub jeżeli w domu jest bardzo ciepło) koniecznie wodą niezbyt twardą. Najlepsza jest taka z filtra, która dodatkowo powinna chwile odstać. Do podlewania i nawadniania nie możemy również używać wody zimnej.   
Nawożenie złotowca od wiosny do jesieni powinno następować raz na dwa tygodnie. Najlepszy jest nawóz azotowy. Można również dodawać biohumus do codziennej porcji wody.   
Do najczęstszych problemów z areką należą te z przędziorkiem oraz tarecznikiem. Atak przędziorka można rozpoznać po żółtych wybarwieniach na wierzchniej stronie liścia oraz cienkiej pajęczynce na ich spodach. Szkodników najlepiej jest pozbyć się mechanicznie za pomocą roztworu wody i mydła lub opryskać roślinę specjalnym preparatem na przykład Agricole.  
Zaatakowanie przez tarecznika objawia się żółknięciem całych liści, na których pojawiają się brązowe punkty. Owady można próbować usunąć mechanicznie jeżeli roślina nie jest zbyt duża. Najłatwiej jest jednak zakupić preparat przeciw tym szkodnikom, na przykład Polysept. Warto również zadbać o prawidłową wilgotność powietrza. Tarecznik lubi suche powietrze i kiedy areka jest prawidłowo nawadniana ten pasożyt raczej się na niej nie pojawi.  
Autor: Noemi Wejer