Data modyfikacji:

Żyworódka - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Żyworódka to bardzo uroczy a jednocześnie łatwy w uprawie kwiat doniczkowy, który nie tylko cieszy swoim pięknym wyglądem, ale również może mieć pozytywne działanie zdrowotne. Występuje w wielu różnych odmianach, wśród których znajdziemy zarówno bardzo urodziwe, jak posiadające nieco bardziej specyficzny wygląd. Poznajmy ją nieco bliżej i sprawdźmy jakich warunków potrzebuje do wzrostu i kwitnienia. 
żyworódka
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest żyworódka. Jest to roślina ozdobna, która pochodzi z Madagaskaru. Należy do rodziny gruboszowatych. Spotkać możemy ją również pod innymi nazwami, między innymi kalanchoe pierzasty, płodolist czy brofilium. W środowisku naturalnym jest to bylina, która może osiągać wymiary nawet do 3 metrów. W przypadku uprawy żyworódki w domu najczęściej roślina osiąga kilkadziesiąt centymetrów. Co charakteryzuje żyworódkę? Przede wszystkim mięsista łodyga, grube, mięsiste, lekko pofalowane na brzegach liście oraz bardzo dekoracyjne kwiaty, które utrzymują się przez długi czas.  

Stanowisko dla żyworódki 

Wybór odpowiedniego stanowiska dla żyworódki ma ogromne znaczenie dla jej prawidłowego wzrostu. Roślina ta bardzo lubi pomieszczenia z dużą ilością światła. Z powodzeniem możemy więc umieścić ją na parapecie okna znajdującego się na południowej stronie. Co więcej, w okresie letnim żyworódki z powodzeniem możemy wystawiać na balkon lub taras. Latem warto jednak pamiętać o ryzyku porażenia liści przez promienie słoneczne, dlatego też dopilnujmy, by nie padały one bezpośrednio na roślinę - zarówno wystawiając ją na zewnątrz, jak i pozostawiając w domu.  

Jaka ziemia dla żyworódki? 

Kolejną niezwykle ważną kwestią w uprawie żyworódki jest zapewnienie jej odpowiedniego podłoża. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie ziemi dla sukulentów. Nie jest to jednak jedyny sposób na zapewnienie roślinie idealnych warunków. Możemy bowiem również wykorzystać uniwersalną ziemię do kwiatów, którą mieszamy w proporcji 1:3 z piaskiem lub  żwirem. Wykorzystać można również keramzyt lub perlit. Wszystko po to, by podłoże dla żyworódki było przepuszczalne i nie zatrzymywało wody. Roślina jest bowiem sukulentem co oznacza, że nie przepada za nadmiarem wody. 

Uprawa dla żyworódki - podlewanie i nawożenie 

Jak wspominaliśmy, pielęgnacja żyworódki powinna być ostrożna jeśli chodzi o jej podlewanie. Nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny. O wiele lepiej poradzi sobie ona z niedoborem wody. Dlatego też żyworódkę warto podlewać raz na dwa tygodnie. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Jeśli zaś chodzi o nawożenie żyworódki - na co dzień nie musimy tego robić. Roślina wymaga jedynie dodatkowego wsparcia w okresie kwitnienia. Wówczas podlewamy ją tak samo często dodając do wody nawóz do sukulentów lub produkty przeznaczone do uprawy pomidorów.

Kwitnienie żyworódki - co warto wiedzieć? 

Nie da się ukryć, że większość osób decyduje się na uprawę żyworódki właśnie ze względu na jej efektowne kwitnienie. Roślina ta posiada niezwykle dekoracyjne kwiatostany. Pojedyncze, niewielkie, gwiazdkowe kwiaty zbierają się grupowo tworząc naprawdę okazałe kwiatostany, które przez długi czas utrzymują się przed długi czas. Kwiaty żyworódki mogą występować w różnych kolorach w zależności od odmiany. Wśród najbardziej cenionych i popularnych wymienić możemy kwiaty różowe, czerwone, pomarańczowe i żółte. Zdarzają się również odmiany o fioletowych czy błękitnych kwiatach. Co ciekawe, kwitnienie żyworódki przypada na zimowe miesiące roku, przez co roślina ta nazywana jest często “zimowym kwiatem”. 

Przesadzanie i rozmnażanie żyworódki

Rozmnażanie żyworódki jest bardzo proste. Nazwa tej rośliny nawiązuje bowiem właśnie do jej cechy, którą jest niezwykła zdolność do rozmnażania się. Część gatunków rozmnaża się z fragmentów liści. Wystarczy, że stary liść opadnie na glebę, by roślina szybko zaczęła się ukorzeniać tworząc nowe sadzonki. To jednak nie wszystko. Istnieją również gatunki żyworódki, w których młode osobniki wyrastają bezpośrednio na końcach rośliny macierzystej. W przypadku roślin dekoracyjnych, które chcemy rozmnożyć warto wykorzystać kawałki liści i umieścić je w glebie lub też skorzystać z pędu wierzchołkowego.
Co zaś z przesadzaniem rośliny? Po zakupie żyworódki ze sklepu ogrodniczego dajemy jej około miesiąca odpoczynku. Następnie przesadzamy je do doniczki z odpowiednim podłożem, która powinna być o dwa rozmiary większa od poprzedniej. W przypadku dojrzałych osobników - przesadzamy je najczęściej co dwa lata. Możemy to jednak zrobić szybciej jeśli zauważymy, że korzenie rośliny bardzo się rozrosły i zaczynają wystawać z doniczki.

Lecznicze właściwości żyworódki 

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale żyworódka jest nie tylko rośliną ozdobną, ale również leczniczą. Dwie odmiany tej rośliny a konkretnie Kalanchoe daigremontiana i Kalanchoe pinnata wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Roślina ta doskonale sprawdza się w leczeniu różnego rodzaju zmian skórnych, szczególnie trądziku, wysypek czy zmian alergicznych. Żyworódka wykorzystywana jest również w przypadku leczenia duszności oraz kaszlu. Co ważne, musimy pamiętać, że nie wszystkie odmiany mają takie właściwości i nie stosować ich na własną rękę. 
Autor: Kamila Łońska-Kępa