Data modyfikacji:

9 sposobów na tanią i efektowną dekorację mieszkania

Szukasz sposobu na tanie dekoracje do domu? Przekonaj się zatem, jak ciekawie urozmaicić aranżację wnętrza stosując budżetowe rozwiązania. Stylowo wykończone wnętrze nie musi bowiem oznaczać pustki w twoim portfelu.

Aranżacja wnętrz bywa kosztowna, jednak wykończenie pięknego mieszkania wcale nie musi wiązać się z wydaniem fortuny. Istnieje wiele sprawdzonych wnętrzarskich trików, dzięki którym udekorujesz soje mieszkanie bez dużego obciążenia dla domowego budżetu. Oto kilka najciekawszych dekoracji do domu, które pozwolą ci na niedrogą, ale efektowną aranżację wnętrza.

Wnętrzarski recykling

Ze wszystkich stron otaczają nas hasła dotyczące minimalizmu, ograniczenia nadmiernej konsumpcji, recyklingu czy trendu zero waste. To nie tylko świetny sposób na styl życia, ale również aranżację wnętrz. Możesz bowiem postawić na wnętrzarski recykling i w wystroju swojego mieszkania zastosować produkty, które wcześniej służyły do czegoś innego. Przykład? Skrzynki po owocach i europalety. Nie dość, że to tanie dekoracje do domu, to jeszcze są obecnie szalenie modne. Przy ich pomocy możesz wykonać stylowe regały, stoliki, czy półki.

Więcej na ten temat przeczytasz w: Jak wykorzystać drewniane skrzynki w aranżacji wnętrz?

Wykorzystaj pozostałości po remoncie

Niezależnie od tego, jak dokładne obliczenia wykonasz, po remoncie czy wykańczaniu mieszkania zawsze zostaną jakieś resztki. Częściowo wypełnione puszki z farbą, kawałki tapety, skrawki drewnianych desek czy kafli ceramicznych – to wszystko świetnie nadaje się do wykorzystania w roli tanich dekoracji do domu. Resztkami tapety możesz okleić wnętrze szuflad, regał na książki czy po prostu wykonać z nich patchworkowe obrazki. Z kolei za pomocą farby przemalujesz słoiki, doniczki czy wazony.

Przeczytaj też: Resztki farby, tapety i płytek – jak wykorzystać pozostałości po remoncie mieszkania?

Zrób sobie shelfie

Dobrą recepta na puste ściany w mieszkaniu oraz na budżetowe dekoracje do domu jest shelfie. Co prawda samo shelfie to po prostu zdjęcie ciekawie zaaranżowanych półek, chodzi mi tu jednak o sposób myślenia i aranżowania tych powierzchni. Dekoracyjne półki nie są bowiem kolejnym miejscem do przechowywania opasłych tomów książek czy domowych szpargałów. Modnie i atrakcyjnie wyglądająca półka nie ugina się pod ciężarem umieszczonych na niej przedmiotów, a stanowi miejsce ekspozycji. Ustaw na półce ciekawe pamiątki z podróży, pojedyncze egzemplarze pięknie wydanych książek lub albumów, dodaj do tego roślinę, a shelfie twojej półki podbije media społecznościowe, a ty zyskasz świetną i tanią dekorację do domu.

Nowe życie starych mebli

Jak tanio urządzić mieszkanie? Postaw na stare meble i nadaj im nowy blask. Tym bardziej, że meble z czasów PRL-u cieszą się obecnie wielką popularnością. Tego typu perełki polskiego designu liczące sobie już kilkadziesiąt lat możesz znaleźć na lokalnych targach staroci czy po prostu wygrzebać na strychu u babci. Możesz je zostawić w stanie, w jakim się znajdują lub puścić wodze wnętrzarskiej fantazji i odnowić je w efektowny sposób. Do przeprowadzenia metamorfozy takiego mebla wystarczy szlifierka lub opalarka, kilka arkuszy papieru ściernego oraz farba i lakier.

Przeczytaj też: Renowacja mebli – jak odnowić mebel z czasów PRL-u?

Graj w tekstylia

Tekstylia to bardzo wdzięczny dodatek do aranżacji wnętrz. Ich urok tkwi nie tylko w tym, jakie robią wrażenie, ale też na szerokich możliwościach zmian, jakie dają. Bo przecież wymiana poszewek w poduszkach dekoracyjnych, zmiana firanek czy zasłon nie jest ani kosztownym, ani czasochłonnym przedsięwzięciem. Za to metamorfoza, jaką możesz w ten sposób uzyskać będzie naprawdę spektakularna.

Wymień uchwyty i gałki mebli

W meblach standardowo montuje się zupełnie zwykłe i nieciekawe uchwyty do drzwiczek. Zazwyczaj dobrze pasują one do samych mebli, jednak pozbawione są wyrazu i większych walorów dekoracyjnych. Wymiana uchwytów i gałek meblowych to kolejny sposób na niedrogą dekorację wnętrza. Szczególnie ciekawe są stylizowane ceramiczne gałki, które przypominają guziki lub zdobią je kolorowe ornamenty. Jeśli jednak wolisz minimalizm, uchwyty szafek zamień na modne skórzane paski.

Wyeksponuj książki i czasopisma

Jeśli szukasz sposobu, jak tanio urządzić mieszkanie, nie musisz silić się jedynie na dodatki, które pełnią tylko funkcję dekoracyjną. Ozdobić swoje mieszkanie możesz również za pomocą praktycznych przedmiotów, których w większości mieszkań nie brakuje, czyli książek i czasopism. Przykładowo poukładaj książki na regale w uporządkowany sposób, jednak podstawowym kryterium tego układu niech będzie kolor okładki. Zestawiając ze sobą woluminy o podobnych kolorach sprawisz, że półki z książkami będą wyglądać jeszcze ciekawiej.

Pamiętaj też, że kolekcjonowane przez ciebie czasopisma i magazyny mogą posłużyć jako tanie dekoracje do domu. Ułóż je równo na półce w pokoju dziennym, biurku czy stoliku nocnym. Na ich stronie możesz umieścić doniczkę z kwiatkiem i ciekawy dodatek.

Nie zapomnij o roślinach

Rośliny są nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz. Dodają świeżości nie tylko samej stylizacji pomieszczenia, ale też poprawiają jakość powietrza. Wybierz rośliny łatwe w uprawie, które przetrwają nawet, jeśli zapomnisz o ich podlewaniu.

Przeczytaj też: Trend Urban Jungle, czyli zrób sobie dżunglę

Budżetowa galeria ścienna

Galeria ścienna to dekoracja do domu, która zawsze jest strzałem w dziesiątkę. Jeśli jednak nie chcesz obciążać domowego budżetu poprzez zakup ramek, plakatów czy obrazków, zrób swoją mini-galerię. Wydrukuj zdjęcia robione przez siebie telefonem. Świetnie będą wyglądać wydruki imitujące te, jakie wykonują aparaty typu Polaroid. Te niewielkie zdjęcia możesz przykleić kolorową taśmą klejącą do ściany, zwiesić na sznurku na drewnianych klamerkach lub po prostu poukładać na półkach.

Jak widzisz istnieje wiele sposobów na to, jak tanio urządzić mieszkanie. Wystarczy odrobina fantazji, kilka sprawdzonych wnętrzarskich trików i ciekawe dekoracje do domu, aby twoje wnętrza wyglądały świetnie bez uszczerbku dla domowego budżetu.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny