Wysokość umywalki to pozornie błaha sprawa, jednak jeśli dobierzesz ją niewłaściwie, codzienne korzystanie z niej będzie bardzo uciążliwe. Sprawdź, jaką wysokość umywalki od podłogi wybrać, by korzystanie z umywalki było wygodne dla wszystkich domowników.
Dla dzieci poniżej 3 lat | 50 cm |
Dla przedszkolaków | 55-65 cm |
Dla "przeciętnych" dorosłych | 85-90 cm |
Dla "wyższych" dorosłych | 95 cm |
Dla niepełnosprawnych | 85 cm |
Zalecana wysokość umywalki określona w „Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych: Instalacje sanitarne i przemysłowe” wynosi 75-80 cm. Należy jednak pamiętać, że te wytyczne pochodzą z 1974 r. i w obecnych czasach są nieaktualne. Średnia wysokość społeczeństwa wzrosła od tego czasu na tyle, że dla wielu osób umywalki zamontowane w ten sposób będą zbyt niskie.
Do współczesnej rzeczywistości lepiej pasują wytyczne europejskie, które określają standardową wysokość umywalki na 85-95 cm. Normy te uwzględniają średni wzrost osób dorosłych i są kompromisem wygodnym zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wysokość umywalki powinna wszak umożliwiać umycie rąk bez schylania się.
Choć najczęściej umywalki montuje się na wysokości 85 cm, warto dobrać tę wartość do wzrostu domowników. Jeżeli wszyscy użytkownicy mają wzrost powyżej 170 cm, można rozważyć nieco wyższy montaż, np. na 95 cm. Dzięki temu podczas mycia twarzy lub zębów woda nie będzie mocno rozchlapywać się na boki.
Bez obaw, goście o niższym wzroście nie będą mieli najmniejszego problemu z obsługą umywalki. Zbyt niska wysokość umywalki jest bardziej uciążliwa niż ta zbyt wysoka.
W przypadku umywalki nablatowej dobór wysokości jest podobny, jednak pociąga za sobą kilka kompromisów. W tym przypadku również warto zachować wysokość 85-95 cm od posadzki do górnej krawędzi umywalki.
Oznacza to, że wybierając umywalkę nablatową, trzeba dobrać odpowiednio niższą szafkę łazienkową. Biorąc pod uwagę, że popularne umywalki nablatowe mają wysokość 10-15 cm, blat szafki powinien znajdować się na wysokości ok. 75 cm. Przy znacznie wyższych umywalkach powędruje on odpowiednio niżej. Jeżeli połączysz głęboką umywalkę ze standardową szafką łazienkową, jej górna krawędź może wypaść wyjątkowo wysoko.
Podczas zakupu i montażu umywalki uwzględnij wysokość odpływu i przyłączy wody. Standardowo odpływ znajduje się na wysokości 50-65 cm, a przyłącza wody ok. 5-10 cm wyżej.
Zmierzenie tych wartości jest niezwykle ważne, decyduje bowiem o tym, jaki rodzaj umywalki możesz zastosować. Pamiętaj, że pod umywalką musi znaleźć się syfon, więc w niektórych sytuacjach może być konieczny zakup płytszej umywalki.
Przeczytaj także: Malowanie wanny, czyli jak odnowić wannę
Jak ukryć syfon? Jeśli nie zamierzasz montować umywalki w szafce i wybierasz umywalkę wiszącą, najłatwiej ukryć syfon ceramiczną nogą lub zaślepką. Ciekawym rozwiązaniem jest też syfon ozdobny wykonany z eleganckiego metalu.
Umywalka dla niepełnosprawnych może być zamontowana niżej, np. na wysokości 75-80 cm, jednak nie jest to konieczne. Standardowa wysokość umywalki 85 cm również będzie w większości wypadków wygodna.
Dużo ważniejsze jest to, by misa była wysunięta. Dzięki temu można podjechać pod umywalkę wózkiem inwalidzkim. Jeżeli z umywalki będzie korzystać osoba niepełnosprawna, zrezygnuj z szafki i wybierz syfon oszczędzający miejsce, biegnący pod ścianą.
Optymalna wysokość umywalki dla dzieci w wieku przedszkolnym to ok. 60-65 cm. Pokusa obniżenia umywalki dla pociech jest silna, ale nie zawsze ma to sens. Korzystanie z niskiej umywalki będzie bowiem bardzo niewygodne dla rodziców.
Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zachęcenie dzieci do korzystania z podestu lub drewnianej ambony. Bez trudu znajdziesz bezpieczne stopnie, które nie przesuną się nawet na mokrej podłodze.
Przeczytaj także:
Autor: Szymon Sonik