Beton to jeden z najsilniejszych wnętrzarskich trendów ostatnich lat. Króluje we wnętrzach loftowych i industrialnych, jednak równie dobrze odnajduje się w innych stylach. Niektórzy mogą cieszyć się jego urokiem zupełnie za darmo, usuwając pokrycie ściany i docierając do jej bazowej powierzchni. Dla tych, którzy nie mają takiej możliwości, powstało wspaniałe rozwiązanie – farba jak beton.
Motywy surowych materiałów budowlanych od wielu sezonów nie schodzą z listy wnętrzarskich hitów. Wciąż w modzie są panele podłogowe imitujące lekko zużyte deski, cegłopodobne płytki, a także betonowe ściany. Zaletą tych ostatnich jest to, że można zastosować je praktycznie wszędzie. Efekt betonu na ścianie sprawdzi się zarówno w salonie, przedpokoju, kuchni, jak i łazience.
Sprawdź również, jak nadać wnętrzu inustrialny charakter.
Aby ściana wyglądała jak z betonu, można zdecydować się na jedno z kilku rozwiązań budowlanych. Do najpopularniejszych należą ozdobne płytki betonowe oraz farba wyglądająca jak beton. Druga opcja jest o wiele tańsza i prostsza w realizacji, dlatego właśnie jej poświęcamy dzisiejszy artykuł.
Farby betonowe występują pod różnymi postaciami. Niektóre gwarantują efekt wibrowanego (gładkiego) betonu, inne zaś pozwolą cieszyć się surowym betonem pełnym ubytków i przetarć.
Farba jak beton to nie zwykła farba kolorowa, a preparat strukturalny. Z tego względu jej aplikacja odrobinę odbiega od zwykłego malowania ścian. Nie oznacza to jednak, że nie poradzi sobie z nią osoba niewprawiona w remontach wnętrz.
Przed aplikacją farby z efektem betonu ścianę należy właściwie przygotować. Jeśli chcesz uzyskać schludny i gładki efekt, konieczne okaże się usuniecie ubytków i nałożenie tynku, a w niektórych przypadkach – również płyt gipsowych.
Pamiętaj jednak, że farba betonowa w założeniu nie powinna dawać perfekcyjnego rezultatu. Klasyczny beton nie jest idealny – posiada nierówności i pęknięcia, które dodają mu niepowtarzalnego charakteru. Jeśli chcesz odtworzyć go w swoim domu, wystarczy, że oczyścisz i odtłuścisz ścianę, a następnie lekko wygładzisz ją papierem ściernym.
Przed zastosowaniem farby betonowej warto użyć preparatu gruntującego, odpowiedniego dla farb strukturalnych. Jest to konieczne, aby zapewnić farbie odpowiednią przyczepność.
Farby betonowe mają różne gęstości i to do nich należy dopasować typ używanych narzędzi. Gęste preparaty należy nakładać na przygotowaną ścianę za pomocą szpachelki. Jeśli zdecydowałeś się na rzadką farbę betonową, przydatny okaże się zwykły wałek malarski. Najlepszym rozwiązaniem okaże się ten gruby i lekko postrzępiony – dzięki niemu uzyskasz naturalny efekt nierównego betonu.
Dopóki farba betonowa nie wyschnie, masz czas na poprawki – jej wygładzenie lub dołożenie w wybranych miejscach. Preparaty betonowe z reguły schną nie dłużej niż 24 godziny.
Pamiętaj, że poszczególne farby betonowe mogą różnić się od siebie, dlatego przed ich użyciem należy dokładnie przeczytać zalecenia producenta związane z ich aplikacją.
W porównaniu do ozdobnych płytek imitujących beton, farba betonowa stanowi rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Opakowanie o pojemności 8 kg to koszt około 150 zł. Taka ilość bez problemu wystarczy do pokrycia nawet dużej ściany.
Farba jak beton to wspaniałe rozwiązanie dla osób, którym bliski jest surowy i industrialny wystrój wnętrz. Z jej aplikacją poradzi sobie nawet osoba początkująca.