Data modyfikacji:

Wysokość wanny. Jaka będzie odpowiednia?

Długa kąpiel nie tylko relaksuje, ale pozwala także zregenerować siły po długim i męczącym dniu. Radzimy, jak dobrać wysokość wanny, biorąc pod uwagę kształt oraz projekt łazienki, a także nasz wzrost.

Polecamy również: Malowanie wanny
wysokość wanny
Wielu z nas nie wyobraża sobie łazienki bez dużej i wygodnej wanny. Mimo tego, że przy remontach z różnych przyczyn coraz częściej porzucamy je na rzecz kabin prysznicowych, długie kąpiele cieszą się nadal sporą popularnością. Dobra wanna może stanowić nie tylko idealne miejsce relaksu, ale także podkreślać charakter pomieszczenia, w jakim ją instalujemy. Ważnym elementem wpływającym na wygodę i ergonomię użytkowania jest odpowiedni dobór jej wymiarów. Podpowiadamy więc, jak określić wysokość wanny, zarówno w wersji wolnostojącej, jak i do zabudowy. Radzimy też, w jaki sposób obliczyć jej optymalną długość oraz szerokość.

Jaka wysokość wanny?

Dobór odpowiedniej wysokości nie jest na szczęście specjalnie skomplikowany. Standardowa wysokość brzegu wanny od podłogi łazienki wynosi bowiem 60 centymetrów. Ta uniwersalna i stosowana w przemyśle budowlanym wartość została dobrana tak, by zapewnić optymalne warunki do kąpieli. Wysokość ta nie jest na tyle duża, by utrudniać wchodzenie do wody nawet niższym osobom. Z drugiej strony, nie jest też zbyt niewygodna dla ludzi o ponadprzeciętnym wzroście.

Standard 60 centymetrów jest brany pod uwagę już przy produkcji i projektowaniu większości wanien dostępnych na rynku. Przeciętna głębokość misy wanny waha się w granicach 40-45 centymetrów. Be względu na to, czy wybieramy wannę do zabudowy, czy wannę wolnostojącą, przyjęło się, że ich stelaż lub regulowane nóżki wznoszą ją na wysokość około 11-18 centymetrów ponad poziom podłogi. Ten zapas jest niezbędny, ponieważ w wolnej przestrzeni pod dniem montujemy syfon odprowadzający wodę oraz rury kanalizacyjne.

Podwyższanie wanny

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiększyć wysokość wanny względem podłogi, dopasowując ją do naszych prywatnych preferencji. Wiele zależy tu jednak od typu i stylu wybranej wanny oraz projektu łazienki. W przypadku modeli wolnostojących sprawa jest dość oczywista. Wystarczy bowiem wymienić lub wyregulować nóżki/stelaż. W ten sposób zyskać możemy kilka dodatkowych centymetrów.
Alternatywą pozostaje wykonanie specjalnego podestu. Będzie on jedynym rozwiązaniem w przypadku całkowicie zabudowanych wanien wolnostojących, bardzo często wybieranych ze względu na stylowy kształt oraz łatwość montażu. Tutaj musimy jednak wziąć pod uwagę ciężar, jaki będzie na nim spoczywał. W przypadku wypełnionych wodą wanien może on wynieść kilkaset kilogramów. Znacznie łatwiej podwyższymy wannę zabudowywaną w trakcie montażu, najczęściej z pomocą płyt gipsowych lub paneli. Ponieważ sami decydujemy o jej wykończeniu, umieszczenie jej nawet na wysokości np. 70 centymetrów nie będzie większym wyzwaniem.

Obniżanie wanny

Większym problem nastręczy nam jednak obniżenie wysokości wanny. Potrzeba instalacji niższego zbiornika zachodzi najczęściej w przypadku seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami lub z naprawdę niskim wzrostem. Jak już wspomnieliśmy, większość producentów stosuje standard, którym jest 40 centymetrowa głębokość misy. Niezmienny pozostaje również wymóg instalacji syfonu oraz rur odprowadzających wodę.

Problem ten możemy jednak ominąć, kupując wannę z odpływem umieszczonym z boku, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe centymetry. Najlepszym wyborem w tym przypadku może okazać się kupno płytszych i niższych zbiorników specjalistycznych, wzbogaconych np. o siedziska oraz specjalne uchwyty ułatwiające wchodzenie.
Alternatywnie możemy również wbudować wannę w podłogę, w ekstremalnych warunkach zrównując ją prawie z jej poziomem. Efekt taki osiągniemy konstruując duży podest lub kompletnie obniżając poziom posadzki, co jest dość kosztowne i możliwe właściwie tylko w zabudowie jednorodzinnej. Na takie rozwiązanie decydują się właściciele domów montujący wanny o ponadprzeciętnych rozmiarach, często wzbogacone o system hydromasażu.

Szerokość oraz długość wanny

Obecnie na rynku znajdziemy ogromny wybór wanien. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza modele wolnostojące, często przyjmujące fantastyczne lub wyprofilowane kształty, pozwalające np. na wygodne oparcie głowy. Przeciętna wanna zachowuje jednak wciąż kształt prostokąta. W sklepach znajdziemy modele o szerokości średnio od 70 do 140 centymetrów. Nie znaczy to jednak, że będziemy mieli tyle wolnej przestrzeni w środku. W tym przypadku należy bowiem zwrócić również uwagę na grubość brzegów, kształt wnętrza misy oraz jej wyprofilowanie.

Długość wanien wynosi od 100 do 190 centymetrów. Najczęściej kupowane są jednak modele do 170 centymetrów. Długość zbiornika przekłada się wprost na wygodę użytkownika, decydując o tym, czy będziemy mogli np. wyprostować w nim nogi. Wysokie osoby nie są tutaj niestety w najlepszej pozycji. Blisko dwumetrowe zbiorniki rzadko kiedy zmieszczą się bowiem w przeciętnej polskiej łazience w bloku. Duże wanny wiążą się również ze sporym zużyciem wody, a także długim czasem oczekiwania na ich napełnienie. Jest to tym bardziej kłopotliwe i kosztowne, gdy wodę ogrzewamy we własnym zakresie, korzystając np. z elektrycznych bojlerów.
Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Michał Kułakowski