Jakie legary pod taras drewniany?
Z reguły do wykonania konstrukcji nośnej tarasu drewnianego stosuje się legary sosnowe. To powszechnie stosowany materiał konstrukcyjny w naszej strefie klimatycznej, który wykazuje się znacznymi właściwościami wytrzymałościowymi. Drewno sosnowe jest wytrzymałe i trwałe. Do tego jest łatwe w obróbce, dzięki czemu przygotowanie legarów pod wymiar i osadzenie na nich desek nie będzie kłopotliwe. Ponadto materiał cechuje się sprężystością, co ma duże znaczenie w przypadku nasłonecznionych tarasów, gdzie drewno może pracować.
Legary sosnowe nie są rozwiązaniem idealnym. Materiał, pomimo swojej trwałości, jest bardzo podatny na tzw. korozję biologiczną, czyli działanie pleśni oraz grzybów. Jeśli zastanawiasz się, jakie legary pod taras wybrać i chcesz postawić na materiał sosnowy, zdecydowanie należy sięgnąć po drewno impregnowane ciśnieniowo.
Jest to proces obróbki drewna stosowanego w celach budowlanych czy konstrukcyjnych, który polega na głębokim nasyceniu materiału środkiem impregnującym, dzięki czemu będzie odporny na szkodniki oraz grzyby i pleśń. Drewno impregnowane ciśnieniowo w autoklawie można łatwo poznać po delikatnym zielonym zabarwieniu.
W sprzedaży znajdziesz również legary pod taras wykonane z modrzewia syberyjskiego. Ta odmiana drewna również cechuje się dużą wytrzymałością i stabilnością oraz, podobnie jak sośnina, jest impregnowana ciśnieniowo. Materiał ten jednak stosuje się rzadko, głównie ze względu na wysoką cenę zakupu – legary modrzewiowe są kilkukrotnie droższe od sosnowych odpowiedników.