Data modyfikacji:

Legary pod taras: jakie wybrać, jak położyć?

Jak wykonać drewniany taras? To dość skomplikowane zadanie, ale można wykonać je samodzielnie. Jeśli planujesz własnoręczne przygotowanie konstrukcji swojego zewnętrznego salonu, zobacz, co musisz wiedzieć o legarach pod taras – jakie wybrać, co ile je rozmieścić i wreszcie, jak układać legary pod taras?
legary pod taras
Konstrukcja tarasu drewnianego to spore przedsięwzięcie. Wymaga przygotowania podłoża, na którym następnie osadza się legary. Dopiero w dalszej kolejności w ruch idą elementy wykończeniowe, czyli deski, które tworzyć będą podłogę tarasową. I chociaż wielu użytkowników, planując swój wymarzony taras, skupia uwagę głównie na wyborze desek, to podstawą solidnego tarasu są fundamenty oraz legary. Weźmy pod lupę te ostatnie elementy konstrukcji. Jakie legary wybrać i o czym pamiętać podczas ich układania?

Legary pod taras – jaką pełnią funkcję?

Chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać, pod tarasową podłoga dużo się dzieje. Taras osadzony na gruncie może być wykonany na dwa sposoby. Pierwszy sposób to konstrukcja osadzona na utwardzonym podłożu. W drugim przypadku całość opiera się na stopach fundamentowych. Do ich wykonania powszechnie stosuje się tuleje szalunkowe wykonane z grubej tektury. W obu przypadkach kolejny element układanki stanowią legary właśnie.


Przeczytaj także: Jak połączyć salon z tarasem?


Legary to elementy nośne konstrukcji. Dzięki nim można odseparować deski od gruntu, co sprawia, że są w mniejszym stopniu narażone na działanie wilgoci z gruntu, a w efekcie niszczenie. Tak posadowiony taras to rozwiązanie na lata.
To jednak nie koniec zadań legarów na twoim tarasie. Ich zastosowanie pozwala na przytwierdzenie desek – to właśnie do legarów przykręca się deski podłogowe, dlatego tak ważne jest ich właściwe rozmieszczenie.

Jakie legary pod taras drewniany?

Z reguły do wykonania konstrukcji nośnej tarasu drewnianego stosuje się legary sosnowe. To powszechnie stosowany materiał konstrukcyjny w naszej strefie klimatycznej, który wykazuje się znacznymi właściwościami wytrzymałościowymi. Drewno sosnowe jest wytrzymałe i trwałe. Do tego jest łatwe w obróbce, dzięki czemu przygotowanie legarów pod wymiar i osadzenie na nich desek nie będzie kłopotliwe. Ponadto materiał cechuje się sprężystością, co ma duże znaczenie w przypadku nasłonecznionych tarasów, gdzie drewno może pracować.

Legary sosnowe nie są rozwiązaniem idealnym. Materiał, pomimo swojej trwałości, jest bardzo podatny na tzw. korozję biologiczną, czyli działanie pleśni oraz grzybów. Jeśli zastanawiasz się, jakie legary pod taras wybrać i chcesz postawić na materiał sosnowy, zdecydowanie należy sięgnąć po drewno impregnowane ciśnieniowo.

Jest to proces obróbki drewna stosowanego w celach budowlanych czy konstrukcyjnych, który polega na głębokim nasyceniu materiału środkiem impregnującym, dzięki czemu będzie odporny na szkodniki oraz grzyby i pleśń. Drewno impregnowane ciśnieniowo w autoklawie można łatwo poznać po delikatnym zielonym zabarwieniu.

W sprzedaży znajdziesz również legary pod taras wykonane z modrzewia syberyjskiego. Ta odmiana drewna również cechuje się dużą wytrzymałością i stabilnością oraz, podobnie jak sośnina, jest impregnowana ciśnieniowo. Materiał ten jednak stosuje się rzadko, głównie ze względu na wysoką cenę zakupu – legary modrzewiowe są kilkukrotnie droższe od sosnowych odpowiedników.

Jakie legary pod taras z desek kompozytowych?

W tym przypadku legary również wykonane są z kompozytu i najczęściej producenci oferują cały zestaw produktów, z których powstanie konstrukcja tarasu – deski podłogowe, legary, opaski, kantówki itd. Kompozyt jest odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, dlatego legary tego typu z pewnością są trwałym rozwiązaniem.

Jak położyć legary pod taras?

Konstrukcja nośna, na której osadzisz deski tarasowe, bywa nazywa rusztem. Nazwa ta bierze się od układu krzyżowo ułożonych legarów. Na pierwszy ogień idą legary, które osadzisz bezpośrednio na słupach fundamentowych lub utwardzonym podłożu. Ich liczba jest uzależniona od wielkości tarasu, ale z reguły są to 3 lub 4 belki. Umieszcza się je na samym początku oraz na końcu tarasu, a także w jego środkowej części w równych odstępach. Do nich z kolej przytwierdza się kolejną warstwę legarów tak, aby stworzyły krzyżujący się ruszt. 

Ponadto bardzo ważnym elementem jest zachowanie odpowiedniego spadku w kierunku ogrodu, dzięki czemu woda opadowa nie będzie zalegać na tarasie i nie będzie się cofać w kierunku domu. Szacuje się, że spadek ten powinien wynosić przynajmniej 1%. Na tak przygotowanym podłożu można osadzać deski podłogowe.

Warto też pamiętać, że do przymocowania desek tarasowych do legarów należy zastosować specjalnie przeznaczone ku temu wkręty. Są z reguły dość długie i przede wszystkim wykonane z materiałów odpornych na korozję, czyli mosiądzu lub stali nierdzewnych

Co ile położyć legary pod taras?

Zagęszczenie legarów decyduje o tym, jak grube deski można zamontować na tarasie. Im legarów więcej, tym materiał wykończeniowy może być cieńszy, ale generalnie, planując rozmieszczenie elementów konstrukcji nośnej, należy trzymać się przedziału między 30 a 60 cm. 

Na koniec warto pamiętać, aby układając legary pod deski, zachować taką wysokość podłogi tarasowej, aby znajdowała się ona co najmniej na równi z posadzką w pomieszczeniu sąsiadującym. Najlepiej, aby taras był nieco poniżej. Da to korzystny efekt wizualny.


Przeczytaj także:

  1. Płytki, drewno, a może nowoczesny kompozyt - czym wykończyć taras?
  2. Jaka podłoga na taras lub balkon?
  3. Jak wystylizować przytulny balkon?