Modne kolory ścian 2024. Jak pomalować wnętrza mieszkania według kolorystycznych trendów?

Wybór koloru ścian wydaje się prosty, jednak wystarczy jedna wizyta w sklepie budowlanym, by zmienić zdanie na ten temat. Już po wejściu do sklepu zobaczy się ogromne palety barw, na których każdy kolor ma co najmniej kilka różnych odcieni. Poszczególne farby różnią się intensywnością, temperaturą koloru, a także rodzajem wykończenia. Z tego powodu zakup konkretnego koloru powinno się dobrze przemyśleć lub skorzystać z próbników, które można przetestować na ścianie we własnym domu. Jeśli zamierzasz niedługo przeprowadzić remont, sprawdź, jakie będą modne kolory ścian w nadchodzących miesiącach.
modne kolory ścian 2023

Kolor ścian 2023 Viva Magenta - soczysty róż

Modne kolory ścian 2024 są pełne sprzeczności. Z jednej strony natrafi się w nich na intensywną, ognistą czerwień, z drugiej – na delikatny, pastelowy róż. Ognista czerwień nie powinna jednak dominować na ścianach. Głęboki i wyrazisty kolor powinien uzupełniać barwy delikatniejsze, które nieco stonują aranżację. Dzięki temu uniknie się nadmiernego pobudzenia i negatywnego wpływu zbyt intensywnego koloru na ścianie. Kolory ścian 2024, które pasują do ognistej czerwieni, to choćby granatowy, butelkowa zieleń lub jasna szarość. Dzięki ich połączeniu stworzy się np. stylową sypialnię lub salon z aneksem kuchennym.

Z granatem, szarością i butelkową zielenią można połączyć również subtelny róż. Są to wyjątkowo modne kolory ścian 2024. Salon lub sypialnia w nich utrzymane wbrew pozorom nie są przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Świetnie odnajdą się w nich również panowie, którzy lubią łamać schematy. Subtelny róż szczególne dobrze wygląda w niewielkich wnętrzach oraz w pomieszczeniach o niedostatecznym dopływie światła słonecznego. Dzięki niemu salon lub sypialnia stają się przytulniejsze i jaśniejsze. Subtelny róż można wybrać również do dziewczęcego pokoju nastolatki. Taka barwa spodoba się nawet starszej dziewczynie, która ma artystyczną duszę i uwielbia bujać w obłokach.

Dyrektor wykonawcza Pantone Color Institute podczas prezentacji odcieni sezonu wiosna-lato 2023 podała w uzasadnieniu, że barwy te wyznaczają początek nowej ery, w którą wchodzimy. Towarzyszy temu zaproszenie do figlarnej zabawy i celebracji rzeczywistości. Jest odważnie, soczyście i wyraziście. Gama opiera się na zestawieniu kontrastujących odcieni nawiązujących do natury.
Dowiedz się więcej na temat koloru Pantone 2023.
viva magenta

Kolor ścian roku 2023 marki Tikkurila to mglisty róż

Wielbiciele różu nie muszą rezygnować ze swojego ulubionego odcienia. Marka Tikkurila zaprezentowała kolor Rosy Moment, który symbolizuje niezwykłe momenty, gdy ścieżki życia dwóch osób się przenikają.
Poprzez nasz kolor roku Rosy Moment V413 chcemy zaznaczyć, jak istotne są relacje z ludźmi. Nieważne, czy dzielimy z kimś całe życie, czy spotykamy osobę, z którą od razu czujemy się komfortowo jak z kimś bliskim. Cały czas nasze losy przeplatają się ze sobą. Będąc razem i troszcząc się o siebie, wzajemnie dodajemy sobie kolorów w życiu. Możemy żyć pełniej, odczuwać radość i szczęście, możemy się rozwijać. Poprzez nasz kolor roku Rosy Moment V413 chcemy mówić, jak istotne jest bycie razem. Zwłaszcza po ostatnich latach wyobcowania, kiedy spędzaliśmy czas głównie w wąskich gronach, odbudowanie więzi międzyludzkich i poczucia wspólnoty w szerszym wymiarze nabiera szczególnego znaczenia, pozwala nam znów rozkwitnąć.
- mówi Marta Chowańczak, manager marki Tikkurila. Źródło: materiał prasowy.

Jasny, nieco przydymiony odcień różu wciąż będzie na topie. To dobra informacja, bo brudny róż to bardzo dobry sposób na modne kolory ścian w mieszkaniu – w zestawieniu z ciemną szarością, granatem czy butelkową zielenią barwa ta wygląda znakomicie.

rosy moment kolor roku 2023
Subtelne odcienie różu mogą być też receptą na złapanie stylizacyjnej równowagi, jeśli pokryjesz ściany modnymi tapetami z florystycznymi motywami – róż kojarzy się przecież przede wszystkim z kwiatami, dlatego takie połączenie może dać naprawdę ciekawy efekt.
Źródło: materiał prasowy.

W 2024 roku postaw na kolory ścian w barwach ziemi

Global Aesthetic Center ogłosił kolor roku 2023, którym jest Cudowny Beż, co wpisuję się w trend kolorów ziemii i obcowania człowieka z naturą.

Kolory ziemi kojarzą się ze spokojem i harmonią, a ich kojące działanie sprawia, że domownicy rzadziej cierpią z powodu długotrwałego stresu. 

Modne kolory ścian w odcieniach brązu dobrze sprawdzają się zarówno w ascetycznych wnętrzach, jak i w towarzystwie wielu dodatków. Tworzą znakomite tło dla jesienno-zimowych dekoracji. Ponadto barwy brązu, beżu i piasku łatwo komponują się z wieloma dekoracjami i meblami, dlatego sprawdzają się w przypadku częstych zmian wystroju wnętrza.

Zostały wyróżnione także 4 palety kolorów, które śmiało można łączyć z kolorem roku 2023:
  1. Kolory lasu - odcienie zielonego; mają zapewnić komfort, znajome i wspierające uczucie.
  2. Kolory zasobów naturalnych - odcienie identyfikujące się z surowcami naturalnymi mają wzbudzać kreatywność i potencjał.
  3. Kolory łąki - kolory tętniące życiem, inspirowane łąką i użytkami zielonymi, generują poczucie harmonii.
  4. Kolory morza - dają uczucie świeżości dzięki jasnym i neutralnym kolorom.

Źródło: https://www.akzonobel.com/en/about-us/initiatives/color-of-the-year-2023

cudowny beż

Modne ściany: kolory lasu 2023

Zwrot ku naturze to jeden z najistotniejszych akcentów w designie od kilku lat, dlatego nie powinien dziwić fakt, że zieleń jest obecna wśród trendów kolorystycznych na 2024 rok. Jeśli szukasz sposobu na modny kolor ścian, zieleń będzie dobrym wyborem. W aranżacji wnętrz świetnie sprawdza się butelkowa zieleń, która daje bardzo elegancki efekt. Jeśli obawiasz się, że wnętrze będzie zbyt ciemne, dobrą alternatywą może być barwa jarmużu, czyli zieleń przełamana szarością.

Innym odcieniem zieleni, jaki ma należeć do najmodniejszych kolorów ścian, jest pastelowa mięta. Ta optymistyczna barwa będzie dobrym pomysłem, jeśli chcesz wykreować w mieszkaniu przyjemną atmosferę.

Do zestawu kolorystycznego z zielenią w roli głównej nie można nie dodać roślin. To również jedne z najmodniejszych dodatków do aranżacji wnętrz od kilku lat. Co więcej, kwiaty doniczkowe nie tylko świetnie wyglądają, ale mogą też korzystnie wpłynąć na atmosferę w twoim domu – rośliny nawilżą powietrze, a niektóre gatunki mogą pobierać z niego zanieczyszczenia.

Kolory ścian inspirowane surowcami naturalnymi: ochra i umbra

To kolory stosowane jako naturalne barwniki w malarstwie. Ochra, czyli ciepły odcień żółci, który wpadaj w zasadzie w barwę musztardową. Umbra to natomiast ciepły odcień brązu. Oba te kolory świetnie się ze sobą łączą i odwołują do barw ziemi, dlatego jeśli szukasz sposobu na modne kolory ścian i jednocześnie chcesz zaaranżować ciepłe i przytulne wnętrze w naturalnym wydaniu, warto postawić właśnie na ten duet. Intensywne kolory tego typu dobrze jest wykorzystywać jako barwy uzupełniające dla aranżacji, czyli stosować je na fragmentach ścian i niektórych meblach lub zarezerwować dla dodatków. Ten zabieg sprawi, że intensywne i żywe odcienie nie zdominują całej aranżacji.

W przypadku brązów najmodniejsze kolory ścian objęły całą paletę kolorów ziemi. Instytut Pantone w ubiegłym roku wyróżnił przede wszystkim czekoladowy brąz. Farba w tym odcieniu jest uniwersalna. Chętnie stawiają na nią fani stylu glamour i high-tech ze względu na głęboką barwę i intensywność. Jednocześnie czekoladowy brąz dobrze komponuje się z żywszymi kolorami oraz zastępuje czerń, która jest zbyt ciemna do słabo doświetlonych pokojów. Do stylu glam boho i klasycznego glamour warto wybrać w szczególności farby ze złotymi akcentami lub dodatkiem miedzianych refleksów.

W stylu high-tech ciekawie wygląda np. połączenie ciemnego, głębokiego brązu z ognistą czerwienią lub oliwkową zielenią. W przypadku stylu skandynawskiego czekoladowy brąz zaprezentuje się znakomicie w towarzystwie spokojnej szarości i złamanej, kokosowej bieli. 

Błękity w aranżacjach 2024

W 2024 modne kolory farb do pokoju to także błękity. Jest to odcień, który przypomina o kolorze letniego nieba, dający poczucie świeżości, naturalności i otwartości. Dzięki niemu wnętrza wydają się tworzyć integralną część większej przestrzeni – ich barwy płynnie przechodzą do koloru nieba widzianego przez okna i z balkonu. Inspirujący Błękit sprawia, że nawet w małym mieszkaniu można poczuć wolność. 

Jak wykorzystać błękity na ścianach? W stylu skandynawskim jest to banalne. Wystarczy połączyć je z odrobiną szarości lub bieli, a następnie dodać do nich drewniane meble i dekoracje. W ten sposób tworzy się nowoczesną, lekką i przytulną aranżację. Błękit szczególnie dobrze sprawdzi się w małych mieszkaniach. Jasny kolor ścian optycznie powiększy wnętrze. Domownicy docenią ten efekt i z chęcią będą spędzać więcej czasu w swoich czterech kątach.

Jakie kolory ścian są modne w tym roku? Sprawdź palety barw różnych marek

Modne kolory ścian są różne w zależności od tego, gdzie chce się przeprowadzić remont. W 2024 roku, podobnie jak w innych latach, warto dobierać barwę pomieszczenia do sposobu użytkowania wnętrza. W biurach można wybrać jasne i nasycone kolory w zależności od tego, jaką funkcję pełni dane miejsce w firmie. Dzięki temu przestrzeń dla klientów może być utrzymana w firmowej, żywej kolorystyce, a pokój socjalny – w wyciszającej, zielono-brązowej tonacji.

Do pomieszczeń wykorzystywanych w czasie odpoczynku odpowiednie są barwy nawiązujące do świata przyrody. Mogą być to zarówno kolory ziemi, jak i błękity oraz jasne odcienie zieleni. W pracowni kreatywnej warto stawiać natomiast na subtelny róż, ciepłą śliwkę lub czerwienie. Takie barwy pobudzają do pracy i sprawiają, że przestrzeń sprzyja pojawianiu się nowych pomysłów. 

W otwartych przestrzeniach można zdecydować się na kremową, złamaną biel lub najjaśniejsze odcienie barw ziemi. Takie kolory dadzą wrażenie otwartości i świeżości, prezentując się niczym czyste płótno. W zależności od własnych upodobań, można uzupełnić je o dodatki w ciemniejszych kolorach ziemi lub żywszą czerwień. Dzięki temu aranżacja 2024 będzie modna i ciekawa.

Autor: Redakcja Wnętrz ze smakiem