Data modyfikacji:

Jak odstraszyć szerszenie? Sposoby na szerszenie

W twoim domu zagnieździły się szerszenie? Uważaj! Ugryzienia tych owadów mogą być nie tylko bolesne, ale również niebezpieczne – zwłaszcza dla alergików. Jak pozbyć się szerszeni? Co je odstrasza? Sprawdź artykuł, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
jak odstraszyć szerszenie

Jak odstraszyć szerszenie? Skuteczne sposoby

Szerszenie w domu to wyjątkowo nieprzyjemny problem. Nie dość, że ich ugryzienia są bardzo bolesne, to mogą być również naprawdę niebezpieczne. Ryzyko pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy któryś z domowników jest uczulony na jad tych owadów.

Jak wygląda szerszeń? Insekty te są bardzo podobne do osy, jednak znacznie większe. Ich ugryzienia mogą być groźne nie tylko dla alergików. Ryzyko pojawia się również w sytuacji, gdy w domu znajduje się całe gniazdo szerszeni. Użądlenie przez kilka lub kilkanaście owadów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.


Przeczytaj także: Domowe sposoby na komary na balkonie i tarasie


Aby nie dopuścić do wlatywania szerszeni do domu, warto zamontować w oknach specjalne siatki na owady. Dzięki temu będzie można wietrzyć mieszkanie latem bez żadnych obaw.

Jeśli chcesz pozbyć się tych insektów, warto dowiedzieć się, co odstrasza szerszenie. Jak usunąć owady z domu i zlikwidować gniazdo? Poniżej znajdziesz nasze skuteczne porady, jak się pozbyć szerszeni.

Jak zlikwidować gniazdo szerszeni?

Podejrzewasz, że szerszenie założyły gniazdo w twoim domu? Na szczęście bardzo łatwo jest je rozpoznać. Przypomina papierową bryłę o dość sporych rozmiarach. Obserwuj, skąd najczęściej wylatują owady, a na pewno znajdziesz ich siedlisko.

Jak zlikwidować gniazdo szerszeni? Warto wiedzieć, że samodzielne jego usunięcie może być niebezpieczne. Dlatego wiele osób szuka pomocy u specjalistów. Jeżeli gniazdo zagraża twojemu zdrowiu (np. jest ogromne, a w domu znajdują się osoby uczulone na jad owadów), możesz skontaktować się ze strażą pożarną. W przeciwnym wypadku najlepiej jest zatrudnić specjalną firmę zajmującą się usuwaniem gniazd.

Jeśli jednak chcesz zabrać się za to zadanie samodzielnie, pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa. Usuwanie gniazda szerszeni rozpocznij od ubrania kilkuwarstwowej odzieży ochronnej oraz kapelusza i szczelnej siatki na twarz. Najlepiej robić to pod wieczór, gdy większość owadów już śpi. Użyj specjalnego środka owadobójczego na szerszenie i  spryskaj nim gniazdo, stosując się do wskazówek producenta.
Następnego dnia upewnij się, że wszystkie osobniki zginęły. Dopiero wtedy możesz przystąpić do usuwania gniazda szerszeni.

Jakich zapachów nie lubią szerszenie?

Jeśli chcesz pozbyć się pojedynczych osobników z domu lub ogrodu, możesz odstraszyć je za pomocą zapachów, jakich nie lubią szerszenie.

Czego nie lubią szerszenie? Warto postawić w domu, ogrodzie czy na balkonie poniższe rośliny:

  • czosnek,
  • lawenda,
  • bratki,
  • pelargonie.
Warto stosować ten sposób na szerszenie razem z moskitierą. Powinno to skutecznie odstraszyć owady.

Jak odstraszyć szerszenie? Gaśnica na szerszenie

Gaśnica na szerszenie to urządzenie służące do usuwania gniazda (jak pisaliśmy kilka akapitów wyżej). Aby zlikwidować siedlisko owadów, ubierz się w odzież ochronną i spryskuj gniazdo przez kilka lub kilkanaście sekund (w zależności od jego rozmiarów). Następnie szybko oddal się z miejsca, odczekaj chwilę i dokładnie wywietrz mieszkanie.

Jak się pozbyć szerszeni? Skuteczna pułapka

Kolejnym sposobem na to, jak pozbyć się szerszeni, jest rozłożenie w domu specjalnej pułapki. Zazwyczaj jest ona spryskana substancją zapachową oraz pokryta klejem, do którego przylepiają się zwabione insekty. Ten sposób na szerszenie zadziała w sytuacji, gdy w mieszkaniu latają pojedyncze osobniki, nie zaś całe stado.

Jak odstraszyć szerszenie? Spray na szerszenie

Spray na szerszenie to doraźna metoda na zlikwidowanie pojedynczych osobników. Możesz również spryskiwać nim regularnie framugi okien czy drzwi. Dzięki temu niechciane owady nie będą chciały wlatywać do domu.

Ranking produktów na szerszenie - TOP 10