Data publikacji:

Co musisz wiedzieć o odprowadzeniu wody z rynny?

Umiejętność radzenia sobie z wodą deszczową to wyzwanie współczesności. Chodzi już nie tylko o odprowadzenie wody z rynny, ale wykorzystanie jej do celów gospodarstwa domowego. Zbieranie deszczówki może zmniejszyć rachunki za wodę nawet o kilkadziesiąt procent.

odprowadzanie wody

Odprowadzanie wody z rynny – o czym musisz pamiętać?

Budując dom, masz na głowie wiele ważniejszych spraw niż odprowadzanie wody deszczowej. Wielu inwestorów decyduje się więc na minimalistyczne rozwiązanie, czyli wylewanie wody deszczowej tuż obok rynny. Takie działanie jest jednak wyjątkowo krótkowzroczne. Warto wiedzieć, że konieczność prawidłowego odprowadzania wody z rynny uregulowana jest prawnie. W czasie intensywnych opadów deszczówka nie może zagrażać sąsiednim posesjom ani prowadzić do wypływania szlamu na drogę.

Według ustawy Prawo Wodne z dnia 18 lipca 2001 r., art. 29, właściciel działki nie może zmieniać stanu wody na gruncie ani kierunku odpływu wody opadowej, jeśli ta zmiana generowałaby szkody dla sąsiednich działek. Wykonanie odpowiednich urządzeń melioracyjnych leży w gestii właściciela gruntu, co określa art. 74 tej ustawy. Po wykryciu nieprawidłowej instalacji odprowadzającej wodę, właściciel działki może zostać pociągnięty do odpowiedzialności i zmuszony do usunięcia powstałych szkód.

Negatywne skutki złego odprowadzania wody z rynny

Nawet jeśli odprowadzana z dachu woda nie zaszkodzi sąsiadom, może negatywnie wpłynąć na stan twojej posesji. Zalegająca przy domu woda przysporzy ci problemu z błotem i będzie podmywać fundamenty lub zalewać piwnicę. W dłuższym okresie może doprowadzić do spękań muru oraz nierównomiernego osiadania domu. Dotyczy to zwłaszcza domów z dachem o dużej powierzchni, akumulujących sporą ilość wody deszczowej. Nie można zapomnieć o ryzyku powstawania grzyba lub pleśni na ścianach. Wysoka wilgotność fundamentów nigdy nie jest korzystna, a skutki nieprawidłowego odprowadzania wody z rynny mogą być bardzo kosztowne.

Odprowadzanie deszczówki drenażem

Jednym ze sposobów radzenia sobie z nadmiarem wody jest rozprowadzanie jej na dużym terenie. Stosuje się do tego wkopane w ziemię rury drenarskie o przekroju DN80 lub DN100, zabezpieczone otulinami oraz żwirem. Zapobiega to zatkaniu drenów ziemią lub gliną. Drenaż rozsączający opaskowy lub liniowy pozwala odwodnić fundamenty i przetransportować zalegającą wodę w suchsze miejsca działki, np. do rabat kwiatowych lub ogródka warzywnego. Wymaga to rozkopania ogrodu i sporej ilości prac ziemnych, ale jest skutecznym sposobem zapobiegania zalewaniau fundamentów. Zaletą systemu odprowadzania deszczówki drenażem jest bezobsługowość oraz bezkosztowe działanie.

Podłączenie do kanalizacji deszczowej

Nie w każdym przypadku rozprowadzanie wody po posesji jest wystarczające. W przypadku dużego zabetonowania, niewielkiej powierzchni działki lub usytuowania domu, może okazać się to niemożliwe. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest więc odprowadzenie wody do kanalizacji deszczowej. Za pomocą rynien woda dostaje się do osadników, które następnie prowadzą do kanalizacji miejskiej.

Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy. W wielu miejscach samorządy pobierają opłaty za wykonanie przyłącza oraz użytkowania kanalizacji deszczowej. Dodatkowo podłączenie się do miejskiej infrastruktury wymaga projektu oraz akceptacji przedsiębiorstwa kanalizacyjnego. Co natomiast najważniejsze, nie w każdym miejscu jest to możliwe. Na taki luksus mogą sobie pozwolić głównie mieszkańcy terenów miejskich i podmiejskich, bowiem nie wszystkie miejscowości mają wystarczającą infrastrukturę. Przeszkodą mogą być także lokalne uwarunkowania, np. rzeźba terenu lub usytuowanie działki względem instalacji kanalizacyjnej.

Czy warto gromadzić deszczówkę?

Wyzwaniem współczesności jest nie tylko walka z deszczem, ale i suszą. Coraz częściej słyszy się o konieczności oszczędzania wody, zwłaszcza w kontekście podlewania ogrodu, mycia samochodu, pielęgnacji trawy, upraw rolnych itd. Wiele obszarów centralnej Polski pustynnieje, a perspektywa problemów z dostarczeniem wody pitnej wcale nie jest odległa. Przykładem mogą być Skierniewice, które latem 2019 roku borykały się z niedoborem wody. Źródłem problemu była niewydajna instalacja wodna, nie radząca sobie w czasie masowego podlewania trawy przez mieszkańców regionu.

Gromadzenie deszczówki pozwala na wykorzystanie wody opadowej do celów, które nie wymagają użycia cennej i drogiej wody pitnej. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i ekologia, która ma coraz większe znaczenie w kontekście kryzysu klimatycznego. Jeśli na gromadzenie wody deszczowej zdecyduje się większa liczba gospodarstw, zmniejszy się także ryzyko lokalnych podtopień spowodowanych niewydolnością systemów odprowadzania gwałtownych opadów.

Zbieranie deszczówki – jak magazynować wodę z rynny?

Najtańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie naziemnego zbiornika na wodę, np. beczki lub zbiornika typu mauzer. Wiele stylowych beczek doskonale wkomponowuje się w ogród, nie zdradzając swoich praktycznych zastosowań. Popularne zbiorniki zwane mauzerami o dużej pojemności już tak estetyczne nie są, jednakże pozwalają zgromadzić aż 1000 litrów wody. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób regularnie podlewających trawę lub uprawiających ogródek warzywny.

Znacznie większe możliwości daje natomiast podziemny zbiornik na deszczówkę. Pozwala zbierać wodę deszczową z dachów o dużej powierzchni. Ukryte pod ziemią zbiorniki są w stanie zgromadzić znacznie więcej wody, np. 2000, 3000 czy nawet 10000 litrów, w zależności od zapotrzebowania. Rodzaj i pojemność zbiornika dobiera się także na podstawie rodzaju gruntu (np. piaszczystego, gliniastego, zbitego) oraz wysokości wód gruntowych. Aby skorzystać ze zgromadzonej wody, niezbędne jest wykorzystanie pompy oraz systemu filtracyjnego. Część kosztów (do 5000 zł) związanych z instalacją zbiornika można pokryć z programów wspierających małą retencję, np. Moja Woda.

Odprowadzanie wody deszczowej do oczka lub stawu

Swój renesans mogą przeżyć popularne niegdyś oczka wodne. Posłużą dziś nie tylko jako element ozdobny działki, ale też jako niewielki zbiornik retencyjny na deszczówkę. Dużej uwagi wymaga jednak wykonanie instalacji doprowadzającej wodę. Ze względów estetycznych nie wystarczy poprowadzić rynny wprost do niecki. Dodatkowo takie rozwiązanie prowadziłoby do mącenia wody oraz miejscowego wypłukiwania dna, więc używa się do tego specjalnego przelewu. Oczko wodne oraz staw należy także zabezpieczyć na wypadek przepełnienia, zwłaszcza jeśli zbiornik leży bezpośrednio przy sąsiedniej działce.

Do czego wykorzystać deszczówkę?

Sposobów na wykorzystanie wody deszczowej jest wiele. Najczęściej wykorzystuje się ją do podlewania trawy, upraw lub rabat kwiatowych, jednak to nie wszystko, do czego się nadaje. Wykorzystując systemy filtrujące wodę, użyjesz jej także np. do mycia samochodu, czyszczenia narzędzi i mebli ogrodowych, a nawet jako wodę szarą do domu. Podłączając zbiornik podziemny do domowej instalacji, spłuczki w toaletach mogą wykorzystywać wodę deszczową. Wbrew pozorom oszczędność wody może być na tym polu bardzo duża. Oczyszczona woda deszczowa świetnie nada się także do uzupełniania basenu.