Data modyfikacji:

Klatka schodowa - inspiracje, aranżacje modnej klatki schodowej

Klatka schodowa w domu to ważny ciąg komunikacyjny, dlatego bardzo istotne jest, aby w aranżacji tego miejsca zadbać o zasady bezpieczeństwa.

Ale schody są również idealnym miejscem do wyeksponowania dekoracji i wnętrzarskich eksperymentów – wszak pnąc się ku górze po stopniach mamy świetny widok na wszystko to, co znajduje się na klatce schodowej. Jak zaaranżować klatkę schodową w domku jednorodzinnym? Sprawdźmy.

klatka schodowa - aranżacje

Aranżacja klatki schodowej – jakie kolory? Co na ścianę?

Na klatce schodowej dużo się dzieje. Domownicy w codziennej krzątaninie pokonują schody wiele razy dziennie, dlatego ściany w tym ciągu komunikacyjnym są szczególnie narażone na zabrudzenia. Warto je zatem zabezpieczyć. Jaki materiał wybrać?

Tapeta w aranżacji klatki schodowej

Solidna tapeta odporna na ścieranie pozwoli łatwo utrzymać ścianę w czystości. Dodatkowo w sprzedaży znajdziesz szereg ciekawych wzorów i kolorów, więc możesz uzyskać niemal dowolny efekt dekoracyjny.

Cegła na klatce schodowej

Bielone płytki przypominające cegłę lub te wykonane z materiału rozbiórkowego świetnie prezentują się na ścianach w klatce schodowej. Interesuje Cię cegła na ścianie? Sprawdź więcej inspiracji!

Materiał tego typu idealnie komponuje się z najnowszymi wnętrzarskimi trendami – stylem skandynawskim, industrialnym, boho czy nowoczesnym.

Kamień a klatka w domu jednorodzinnym

Kamienne okładziny nadadzą klatce schodowej nowoczesnego i minimalistycznego charakteru. Dodatkowo to świetny sposób, aby ściany były chronione przed kłopotliwymi zabrudzeniami czy uszkodzeniami.

Klatka schodowa aranżacje: boazeria angielska

Drewniane okładziny sięgające mniej więcej do połowy wysokości ściany sprawią, że klatka schodowa będzie prezentować się przytulnie. Szczególnie ciekawy efekt można uzyskać zestawiając boazerię angielską z wzorzystą tapetą.

Klatka schodowa: inspiracje

Galeria ścienna

Jeśli szukasz sprawdzonego pomysłu na aranżację klatki schodowej, galeria ścienna będzie strzałem w dziesiątkę. Kompozycja ciekawych plakatów i obrazów będzie prezentować się świetnie.

Jeśli postawisz na takie rozwiązanie, a twoja klatka schodowa jest dość wąska, postaraj się zadbać o solidne mocowanie obrazów. W przeciwnym razie, np. podczas wnoszenia na piętro większych przedmiotów, ramki mogłyby spaść i się zniszczyć.

Ciekawą alternatywą dla klasycznej galerii ściennej złożonej ze zdjęć, plakatów czy obrazów, jest kompozycja luster. Lustra to bardzo modne dodatki do aranżacji wnętrz. Często mają efektownie zdobione ramy i nietypowe kształty, które można ze sobą zestawiać.

Co więcej, lustra odbijają światło, dlatego twoja klatka schodowa będzie jaśniejsza. A jakby tego było mało, widoczna w zwierciadłach perspektywa wnętrza sprawi, że klatka schodowa wydawać się będzie optycznie przestronniejsza.

Domowa dżungla

Dobrym pomysłem na ciekawe zaaranżowanie klatki schodowej w domu jednorodzinnym jest wykorzystanie roślin. W tej roli najlepiej sprawdzą się pnącza, których zwisające pędy będą tworzyć efektowne, zielone kaskady.

Doniczki z kwiatami możesz podwiesić np. na wieszakach ściennych oraz makramach, których bawełniane sploty świetnie komponują się z zielenią roślin.

W aranżacji klatki schodowej warto wykorzystać takie rośliny pnące, jak epipremnum złociste czy filodendron pnący – rosną bardzo szybko i mają niewielkie wymagania, więc ich pędy w krótkim czasie zamienią twoją klatkę schodową w prawdziwą domową dżunglę.

Wieszając kwiaty w ten sposób upewnij się, że doniczki znajdą się na takiej wysokości, aby możliwe było wygodne i bezpieczne podlewanie roślin.

Dekoracja balustrady i sezonowe ozdoby

Warto też pamiętać, że balustrada schodów to idealne miejsce do przygotowania sezonowych dekoracji.

Przykładowo na Święta Bożego Narodzenia możesz opleść balustradę efektownymi girlandami z gałązek iglastych. Podobne dekoracje można wykonać również na Wielkanoc czy przy innych okazjach – urodzinach dzieciaków, Halloween itd.

Pomysł na klatkę schodową: ozdoby na stopniach schodów

To ciekawy sposób na urozmaicenie aranżacji klatki schodowej pod warunkiem, że stopnie są dość szerokie lub schody są zabiegowe. W takim przypadku, tuż przy ścianie, możesz wyeksponować rośliny doniczkowe czy niewielkie dekoracje.

Jeśli osadzisz je w narożniku stopni schodów zabiegowych, nie powinny przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po klatce. A uzyskany w ten sposób efekt będzie bardzo ciekawy, ponieważ na stopniach możesz warstwowo ustawić ciekawą kompozycję.

Oświetlenie klatki schodowej

Światło nad schodami ma przede wszystkim zapewnić ci bezpieczeństwo poruszania się po klatce schodowej. W praktyce dobrze sprawdzają się niewielkie lampki LED osadzone tuż przy stopniach – dzięki nim nie trzeba włączać głównego źródła światła, ponieważ LED-y oświetlają stopnie na tyle, że można po nich swobodnie chodzić.

Dodatkowo takie punktowe oświetlenie podkreśla schody, dzięki czemu klatka będzie prezentować się znacznie lepiej. O tym rozwiązaniu należy jednak pomyśleć na etapie wykańczania schodów, ponieważ konieczne jest poprowadzenie instalacji oraz osadzenie oczek LED w zabudowie schodów.

Jeśli wykańczasz rozległą klatkę schodową w domu jednorodzinnym, gdzie między schodami zabiegowymi znajduje się duża wolna przestrzeń, dobrym pomysłem będzie okazała lampa wisząca, składająca się z kilku punktów świetlnych.

W przypadku niewielkich i wąskich klatek schodowych, lepszym rozwiązaniem mogą być minimalistyczne lampy sufitowe i kinkiety – nie będą one ograniczać swobody ruchów, gdy np. będziesz wnosić po schodach większe przedmioty.

Dobrym patentem są także lampy nad schody z czujnikiem ruchu. To wygodne rozwiązanie, ponieważ światło włączy się automatycznie.