Data modyfikacji:

Aranżacja małej toalety. Jak urządzić łazienkę w bloku?

Niewielka toaleta może być sporym wnętrzarskim kłopotem. W aranżacji małej ubikacji w bloku, czeka cię nieco stylizacyjnej jazdy pod górkę. Ale bez obaw! Wystarczy, że dobrze zaplanujesz dostępną przestrzeń, podzielisz ją na strefy i zdasz się na kilka wnętrzarskich trików, a aranżacja wc o niewielkim metrażu zakończy się prawdziwym sukcesem. Jak to zrobić? Garść wskazówek znajdziesz poniżej.

Aranżacja małej ubikacji w bloku – podział na strefy

Jeśli aranżujesz naprawdę niewielkie pomieszczenie, bardzo ważne jest, aby podzielić je na strefy. Taki podział pozwoli ci wyznaczyć miejsce pod konkretne funkcje pomieszczenia. W przypadku aranżacji niewielkiego wc, trzeba wygospodarować miejsce dla miski ustępowej, umywalki i lustra oraz powierzchnię do przechowywania.

W przypadku strefy z miską ustępową, jej położenie wyznaczają złącza kanalizacyjne i w małym pomieszczeniu trudno to zmienić. Ważne jest natomiast, aby zachować właściwe odległości od pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia. Szacuje się, że przed miską ustępową należy zachować wolną przestrzeń o wymiarach mniej więcej 80 x 70 cm. To pozwoli na swobodę ruchów. Jeśli zamontujesz również bidet, jego odległość od wc powinna wynosić 30 cm.

W bardzo małej toalecie należy zwrócić również uwagę na modele urządzeń sanitarnych. Nie powinny przytłaczać przestrzeni, której i tak jest niewiele. Dlatego lepszym rozwiązaniem będą miski i bidety podwieszane, niż ich kompaktowe wersje. Urządzenia tego typu zajmują mniej miejsca i w większym stopniu widoczna jest podłoga. To pozwala na optyczne przechytrzenie małej powierzchni.

Umywalka i lustro z kolei to nierozłączny niemal duet w każdej toalecie. Tu także zwróć uwagę na odległości. Umywalka powinna się znaleźć co najmniej 30 cm w odległości od ściany bocznej czy drzwi toalety. Dzięki temu przy myciu rąk nie będziesz uderzać łokciami o ścianę czy skrzydło drzwiowe. Z kolei przestrzeń przed urządzeniem powinna wynosić mniej więcej 100 x 70 cm. To naturalnie teoria, a praktyka może zweryfikować wiele z tych założeń, zwłaszcza jeśli twoja ubikacja jest naprawdę mała.

Jakie kafelki do małej toalety?

Wybór płytek do małej toalety wcale nie jest taki prosty. Z pewnością znasz starą wnętrzarską zasadę, która mówi, że w małych pomieszczeniach należy unikać dużych płytek, czyli tych o wymiarach 60x60 czy nawet 80x80 cm. Chodzi w tym wszystkim o to, że duże kafelki mogą sprawić, że pomieszczenie optycznie będzie wydawać się mniejsze. Niestety, podobnie sprawa się ma z tymi najmniejszymi, czyli płytkami składającymi się z niewielkich dekorów czy mozaiki. W tym wypadku mnogość linii, jakie stworzą płytki i fugi, może przynieść podobny efekt.

Mała toaleta – kafelki jakiego rozmiaru będą zatem najlepszą opcją? Najlepiej sięgać po te średnie, np. o wymiarze 25x25 cm czy 30x30 cm. Jeśli jednak wolisz duże płytki lub te całkiem małe, postaw na fugę o maksymalnie zbliżonej do nich barwie. Dzięki temu na posadzce powstanie mniej linii, które mogłyby optycznie pomniejszyć wnętrze.

Skupmy się teraz na wzorze. Duet mała toaleta i kafelki wcale nie skazuje cię na wnętrzarską nudę. Oczywiście – wyraziste kafle na posadzce mogą nieco przytłoczyć wnętrze, ale jeśli znajdziesz odpowiedni balans, między wzorzystymi płytkami a tymi o gładkiej powierzchni, całość będzie świetnie ze sobą współgrać. Dobrym pomysłem mogą być czarno-białe płytki z modnym drobnym wzorem. Dodają one nieco charakteru retro do stylizacji, a podłoga prezentuje się świetnie. Do nich możesz dobrać w zasadzie najróżniejsze płytki np. bardzo popularne kafle metro. Pamiętaj jednak o wspomnianej wyżej równowadze – w takim wydaniu najlepszym dopełnieniem do wzorzystych kafli podłogowych będą białe płytki lub inne jednokolorowe. Inną świetną opcją są płytki z marokańskim wzorem.

Ciekawą alternatywą dla wzorzystych płytek do małej toalety, będą te o niecodziennych kształtach. Szalenie modne heksagony, rybia łuska czy romby będą dobrym sposobem na przełamanie wnętrzarskiej nudy, a jednocześnie nie zdominują stylizacji w takim stopniu, jak wzorzyste płytki.

Aranżacja wc  – meble i miejsce do przechowywania

W aranżacji małej ubikacji w bloku musisz również uwzględnić miejsce do przechowywania. Gdzieś przecież musisz schować zapas papieru toaletowego, przybory kosmetyczne, ręczniki i inne akcesoria niezbędne w ubikacji. Pierwszy element układanki to oczywiście szafka pod umywalką. W sprzedaży znajdziesz gotowe zestawy i jest to bardzo dobre rozwiązanie w wypadku aranżacji małej ubikacji w bloku – oba elementy pasują do siebie idealnie. Jeśli zdecydujesz się na zakup osobnej szafki i umywalki, uważaj na modele wpuszczane i podblatowe. W takim bowiem przypadku umywalka oraz syfon zajmują znaczną część wnętrza szafki. W rezultacie może się okazać, że elementy montażowe zajmą większą część powierzchni.

Kolejne miejsce do przechowywania, jakie wygospodarujesz w aranżacji wc o niewielkim metrażu, to lustro z szafką. Ten prosty wnętrzarski trik sprawi, że znajdziesz miejsce na drobne akcesoria. Warto postawić na szafkę z lustrem i wbudowanymi źródłami światła, bo to rozwiązuje problem komfortowego oświetlenia pomieszczenia. Dopełnieniem mogą być jeszcze wiszące półki z koszami lub pudełkami umieszczone w górnej części ściany. Tam możesz przechowywać rzadziej używane przedmioty lub dekoracje.

Na koniec pamiętaj o jeszcze jednej wnętrzarskiej zasadzie – diabeł tkwi w szczegółach. Nie zapominaj zatem o dekoracjach. Aranżacja wc o małym metrażu to nie tylko praktyczne rozwiązania. Dodaj takie dodatki, jak ciekawe dozowniki mydła, czy uchwyty na ręcznik lub papier toaletowy. A jeśli to możliwe, również rośliny.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny