Data modyfikacji:

Co zamiast płytek na ścianach w kuchni? 6 ciekawych pomysłów

Szukasz pomysłu na wykończenie ścian w kuchni? Zanim zdecydujesz się na klasyczne rozwiązanie w postaci płytek, sprawdź jakie niesztampowe rozwiązania mogą je zastąpić. W aranżacji kuchni świetnie sprawdzą się także inne materiały.

Aranżacja kuchni to skomplikowany proces, pełen trudnych decyzji i niełatwych wyborów. Jakby już sam wybór mebli kuchennych nie był wystarczającą zagwozdką, to jeszcze musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wykończyć podłogę oraz wymyślić, co na ścianę w kuchni? Jeśli szukasz niecodziennych rozwiązań i chcesz wyjść poza utarty schemat aranżacyjny, jakim są płytki ścienne, mam dla ciebie kilka inspiracji. Na kafelkach świat się bowiem nie kończy, a ściany w kuchni możesz wykończyć na wiele ciekawych sposobów. Oto one.

Przeczytaj też: Jakie płytki na ścianę w kuchni?

Tapety

Tapety do kuchni? Oczywiście! Jeśli myśląc o tapetach wciąż masz przed oczami obraz tych nieestetycznych, papierowych dekoracji ściennych, to ominęła cię nie mała wnętrzarska rewolucja. W kuchni najlepiej sprawdzą się tapety winylowe lub z włókna szklanego. Cechuje je bowiem znaczna odporność na działanie wilgoci, dlatego można swobodnie zmywać ich powierzchnię. Dzięki temu jeśli tapeta zabrudzi się podczas gotowania wystarczy, że umyjesz ją za pomocą wilgotnej ściereczki oraz środka czyszczącego o delikatnym działaniu.

Dlaczego warto postawić na tapetę w kuchni? Przede wszystkim przez wzgląd na jej walory dekoracyjne. Chyba żaden inny materiał wykończeniowy nie oferuje takiego bogactwa wzorów i kolorów. Jeśli zatem chcesz osiągnąć niepowtarzalny efekt dekoracyjny, ściany w kuchni wykończone tapetą będą idealnym rozwiązaniem.

Przeczytaj też: Najpiękniejsze tapety do sypialni  - 7 inspirujących pomysłów

Szklana tafla

Co zamiast płytek na ścianę w kuchni? A może szklana tafla? To minimalistyczne rozwiązanie, które z pewnością znajdzie uznanie w oczach wszystkich tych, którzy hołdują nowoczesnym aranżacjom. Szklane tafle tego typu są wykonywane na wymiar tak, aby idealnie komponowały się z meblami i blatem kuchennym. Krawędzie szkła należy odpowiednio zabezpieczyć, co pozwala uniknąć ryzyka negatywnego oddziaływania wilgoci.

Szklana tafla może zabezpieczać ścianę pomalowaną na biało czy inny kolor lub np. fragment surowej cegły. Co więcej w sprzedaży dostępne są również produkty o bogatym zdobnictwie np. szkło barwione. Niezależnie od tego na jaki wariant wykończeniowy postawisz, szkło sprawdzi się w kuchni bardzo dobrze – jest łatwe w utrzymaniu w czystości oraz odporne na wilgoć.

Beton dekoracyjny

Jeśli chcesz, aby twoja kuchnia zyskała industrialny charakter, a mieszkanie do złudzenia przypominało poprzemysłowy loft, postaw na beton dekoracyjny. Efekt taki możesz osiągnąć na dwa sposoby – pierwszy z nich to tynk dekoracyjny, który nałożysz na powierzchnię ściany. Dekoracyjna powłoka po wyschnięciu nie wymaga dodatkowej impregnacji czy zabezpieczania, ponieważ jest odporna na zabrudzenia i działanie wilgoci.

Drugim sposobem na beton dekoracyjny w kuchni są gotowe okładziny. Przykleja się je do ściany za pomocą specjalnego kleju, a połączenia między nimi fuguje. Daje to w zasadzie podobny efekt do płytek ściennych, jednak betonowe okładziny zdecydowanie biją na głowę tradycyjne kafelki i nadają aranżacji kuchni industrialny charakter.

Farba tablicowa

To kolejny sposób na to, aby ściany w kuchni nie były nudne. Farba tablicowa nie bez przyczyny jest hitem w aranżacji wnętrz i z powodzeniem można ją zastosować praktycznie we wszystkich pomieszczeniach w domu, nawet w kuchni. Najpopularniejsza jest oczywiście czarna farba tablicowa, która będzie idealnym uzupełnieniem wnętrz, w których dominują jasne kolory.

Jej matowa powierzchnia jest odporna na zmywanie, dlatego łatwo usuniesz z niej nie tylko zapiski wykonane kredą, ale również zabrudzenia powstałe w trakcie gotowania.

Drewno

Jeśli ten pomysł jeszcze cię dziwi, to przypomnij sobie najmodniejsze aranżacje łazienek – to właśnie drewno gra w nich pierwsze skrzypce. Jeśli zatem drewno świetnie sprawdza się w łazience, to dlaczego nie miałoby również w kuchni? Wprawdzie specyfika tych pomieszczeń zasadniczo się różni – w kuchni, obok wilgoci, dochodzi problem wyższej temperatury oraz kłopotliwych plam tłuszczu - jednak drewno i tak będzie dobrym rozwiązaniem.

Na ścianę w kuchni należy przede wszystkim wybrać odpowiednie panele ścienne. Jeśli zdecydujesz się na lite drewno lub okładziny wykończone fornirem, należy stawiać na te wykonane z twardych gatunków drzew np. dębu. Jeśli jednak obawiasz się, że drewno będzie zbyt ryzykownym posunięciem, możesz postawić na laminowane panele ścienne. Ich wzornictwo do złudzenia przypomina naturalny materiał, a zabezpieczająca je folia chroni przed uporczywymi plamami.

Przeczytaj też: Drewno w łazience – 5 kroków do aranżacji idealnej

Kamienne okładziny

Jeśli w powyższych akapitach nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie, co zamiast płytek na ścianę w kuchni, na koniec mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Kamienne okładziny to równie modne rozwiązanie, jak beton dekoracyjny czy tapety. Dają one szerokie możliwości aranżacyjne, ponieważ okładziny mogą mieć minimalistyczny charakter np. białego marmuru z nieznacznie widocznym rysunkiem lub przypominać kamienne mozaiki.

Kamień w naturalnym wydaniu jest niestety kosztownym rozwiązaniem. Jego montaż wymaga dodatkowo zastosowania specjalnych środków zabezpieczających, ponieważ materiał jest ciężki. Alternatywą dla naturalnego kamienia są okładziny sztuczne. To budżetowe rozwiązanie w niczym nie ustępuje naturalnym odpowiednikom, a dodatkowo jest zabezpieczone przed działaniem wilgoci.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny