Data publikacji:

Jaki będzie najlepszy cyrkulator powietrza? Ranking wentylatorów do domu

Latem chcecie czuć w domu przyjemny chłód, a zimą zadbać o to, aby pomieszczenie było równomiernie ogrzane? Przyda wam się cyrkulator powietrza. Ranking, który poniżej przygotowaliśmy, pozwoli wam wybrać ten najlepszy. Z naszego poradnika dowiecie się również, jak działa cyrkulator oraz na jakie parametry zwracać uwagę przy jego zakupie. Zapraszamy do lektury!
cyrkulator powietrza

Cyrkulator powietrza – ranking:

  1. Jak działa takie urządzenie? Poznaj jego zalety
  2. Wentylator a cyrkulator temperatury – podstawowe różnice
  3. Na co zwracać uwagę, kupując cyrkulator?
  4. Najlepsze cyrkulatory powietrza

Cyrkulator powietrza – ranking. Jak działa takie urządzenie? Poznaj jego zalety

Cyrkulator temperatury do złudzenia przypomina wentylator, ale dzięki wiatrakowi zamkniętemu w metalowej klatce potrafi wymienić powietrze w pomieszczeniu. Efekt? Temperatura w całym pokoju zostaje wyrównana. Z cyrkulatora można zatem śmiało korzystać cały rok – jeśli zimą włączycie grzejniki i cyrkulator, to ciepłe powietrze równomiernie rozniesie się po mieszkaniu zamiast kumulować się wyłącznie u góry.

Czy latem cyrkulator jest w stanie obniżyć temperaturę pomieszczenia? Jak najbardziej, ale musi on znajdować się przy źródle zimnego powietrza. Najefektywniej działa wtedy, gdy jest nakierowany na klimatyzację lub otwarte okno, przez które wpada chłodne powietrze. Efektywne będzie też połączenie dwóch urządzeń – wentylatora z cyrkulatorem. Wówczas zimne powietrze wentylatora równomiernie wymieni się w pomieszczeniu, zapewniając przyjemną temperaturę.
Efekt działania cyrkulatora jest praktycznie nieodczuwalny, ponieważ nie wywołuje on przeciągów – świetnie sprawdza się zatem w biurach, gdzie jest dużo dokumentów czy u osób chorych, starszych, a także przy małych dzieciach. Ogromną zaletą cyrkulatorów jest także to, że potrafią one znacznie obniżyć koszty ogrzewania pomieszczenia. Co ważniejsze, takie urządzenie wpływa pozytywnie na zdrowie. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może powodować chroniczne zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z oddychaniem, a nawet problemy skórne czy zapalenie zatok.

Warto dodać, że cyrkulatory osiągają najlepsze efekty w pomieszczeniach o minimalnej powierzchni 10 m2 .

Wentylator a cyrkulator temperatury – podstawowe różnice

Skoro już wiesz, jak działa cyrkulator, zapewne zastanawiasz się, czym różni się on od wentylatora. Ten ostatni jest w stanie jedynie ochłodzić powietrze w pomieszczeniu. Sprawdza się zatem wyłącznie w upalne dni lub w miejscach, gdzie wymagana jest niższa temperatura. Z wentylatora będziecie zatem korzystać głównie latem, a z cyrkulatora także zimą. Co więcej, wentylator działa głównie punktowo i wywołuje przeciąg. Cyrkulator z kolei wpływa na temperaturę całego pomieszczenia i tak jak już wspominaliśmy, nie wywołuje przeciągów.

Na co zwracać uwagę, kupując cyrkulator?

Jeśli chcecie cieszyć się wysokiej jakości sprzętem, który posłuży wam wiele lat, to koniecznie przeczytajcie, jakie parametry są w cyrkulatorach powietrza najważniejsze.
  • Poziom hałasu
Im cyrkulator działa ciszej, tym łatwiej skupić się na pracy czy innych codziennych czynnościach. Poza tym, dzięki niskiemu poziomowi hałasu, cyrkulator będzie można ustawić nawet w pokoju małego dziecka. Głośność cyrkulatorów jest mierzona w decybelach (dB). Im niższa będzie ta wartość, tym lepiej.
  • Prędkość
Dobrej jakości cyrkulator musi mieć regulowaną prędkość – szybszy tryb pracy warto ustawić w większych pomieszczeniach, a wolniejszy w mniejszych pokojach.
  • Moc
Do pomieszczeń o powierzchni nie większej niż 20m2 sprawdzą się już cyrkulatory o mocy 20 W. Do pokoi powyżej 20 m2 polecamy cyrkulatory o mocy 60 W i więcej. Czy na rynku znajdziecie jeszcze mocniejsze urządzenia? Tak. Cyrkulatory przemysłowe mają moc od 120 do 200 W.
  • Regulacja
Chodzi o możliwość regulacji głowicy, co pozwala ustawić cyrkulator w jak najbardziej optymalnej pozycji.
  • Materiał wykonania
Najlepsze będą cyrkulatory w całości wykonane z metalu lub aluminium. Taka konstrukcja sprawia, że całe urządzenie jest o wiele bardziej wytrzymałe i stabilne.
  • Rozmiar
W małych pomieszczeniach do 20 m2 świetnie sprawdzi się cyrkulator stołowy. W większych pokojach najbardziej wydajne są cyrkulatory podłogowe.

Najlepsze cyrkulatory powietrza

Skoro o cyrkulatorach temperatury wiecie już wszystko, to zapraszamy do poniższego rankingu najlepszych urządzeń. Znajdziecie w nim wyłącznie sprawdzone cyrkulatory.
  • CAMRY CR 7306
Cyrkulator podłogowy o średnicy 45 cm i mocy 140 W. Posiada trzy rodzaje prędkości, regulację nachylenia, ocynkowaną i stabilną podstawę oraz poziom hałasu na poziomie 64 dB. Testujący cenią cyrkulator od CAMRY za świetny stosunek ceny do jakości, trwałą konstrukcję oraz atrakcyjny design, wpisujący się w każde wnętrze.
  • Honeywell HT-900E
Niezwykle cichy cyrkulator powietrza (39 dB) o mocy 40 W, który ma kompaktowy rozmiar i lekką konstrukcję. W cyrkulatorze na uwagę zasługuje również ruchoma głowica oraz specjalny uchwyt, umożliwiający montaż na ścianie. Czy urządzenie ma jakieś wady? Może nią być plastikowa obudowa, ale tylko takie wykończenie sprawia, że urządzenie jest lekkie i łatwo montuje się je na ścianie.
  • Sencor SN 9011SL
Inteligentny kolumnowy cyrkulator o mocy 110 W o dodatkowej funkcji nawilżacza powietrza. Cyrkulator oferuje trzy tryby pracy, m.in. funkcję naturalnego powiewu czy „Sleep”, która automatycznie zmniejsza prędkość urządzenia, minimalizując tym samym ryzyko wyziębienia podczas snu. Co jeszcze sprawia, że cyrkulator od marki Sencor to świetny wybór? Czytelny wyświetlacz LED, przednia kratka o funkcji automatycznego obracania (jeszcze wydajniejsza wymiana powietrza w pomieszczeniu), filtr przeciwpyłowy, wygodne kółka oraz zdalne sterowanie. Testujący przede wszystkim cenią to urządzenie za dużą wydajność, cichą pracę i wbudowany nawilżacz.
  • Vornado, VFAN Chrome
Cyrkulator podłogowy o mocy prawie 37 W, którego główną zaletą jest pięć śmigieł – dzięki nim powietrze w pomieszczeniu wymienia się niezwykle szybko, a jego strumień dociera nawet do 30 m dalej. Dodatkowo cyrkulator od Vornado posiada regulację kąta nachylenia, głośność pracy na poziomie 60 dB, wytrzymałą metalową konstrukcję oraz 5-letnią gwarancję. Urządzenie daje najlepsze efekty w małych i średnich pomieszczeniach.
  • Stadler Form, Otto
Designerski cyrkulator powietrza o mocy 45 W wykonany z ekologicznego bambusowego drewna – urządzenie świetnie wpisze się w każde wnętrze, nawet to najbardziej wymagające. Cyrkulator posiada średnicę 35 cm i ma 5 śmigieł. Mimo tego testujący cenią go za niezwykle cichą pracę – poziom jego hałasu to jedynie 44 dB. Producent deklaruje, że ten cyrkulator świetnie sprawdza się do pomieszczeń od 40 do 100 m2 .
A wy, macie już w swoich domach cyrkulatory? To niewielkie urządzenie może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i codzienne samopoczucie. Co więcej, pozwala zaoszczędzić co sezonowe wydatki na ogrzewanie. Jeśli planujecie zakup cyrkulatora, to mamy nadzieję, że nasz powyższy poradnik znacznie ułatwił wam to zadanie.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.