Data publikacji:

Jak się przeprowadzić? Pomysły na sprawną przeprowadzkę

Przeprowadzka to zawsze wyzwanie, zwłaszcza kiedy nagli czas, a w dotychczasowym mieszkaniu zdążyłeś zapuścić korzenie. Podczas pakowania pudeł wydaje się, że rzeczy się nie kończą i zastanawiasz się jakim cudem zdążyłeś zebrać ich tak wiele. Jak się przeprowadzić, żeby odbyło się to sprawnie? Dobra organizacja to podstawa sukcesu. Przejdź przez przeprowadzkę krok po kroku według planu, a na pewno wszystko się uda.
jak się przeprowadzić

Jak się przeprowadzić? Ułóż plan

Tak jak w każdym innym przedsięwzięciu, w sprawnej przeprowadzce pomoże ci dobra organizacja i stworzenie planu. Ustalając, jakie czynności zamierzasz wykonywać krok po kroku, niczego nie przeoczysz i uda ci się trzymać terminów. To bardzo ważne, jeśli musisz opróżnić dotychczasowe mieszkanie do określonego dnia. Wiedząc, jak się sprawnie przeprowadzić, oszczędzisz sobie nerwów, które często są nieodłączną częścią zmiany miejsca zamieszkania.
Twój plan przeprowadzki krok po kroku będzie zależał od ilości czasu, jakim dysponujesz, oraz od twoich możliwości. Jeżeli pakujesz się powoli, wciąż mieszkając w swoim domu, możesz pozwolić sobie na stopniowe opróżnianie szaf i półek. Sprawę ułatwi możliwość wywożenia na bieżąco mniej niezbędnych rzeczy. Często jednak rzeczy można przywieźć dopiero określonego dnia, na przykład gdy wynajmujesz mieszkanie.
Innym sposobem na to, jak się przeprowadzić, jest spakowanie wszystkich rzeczy do pudeł jednego dnia, a następnie przewiezienie ich zbiorczo własnym lub pożyczonym samochodem. Takie rozwiązanie również ma swoje plusy, na przykład dzięki temu krócej żyjesz w chaosie i bałaganie. Błyskawiczna przeprowadzka wymaga jednak perfekcyjnej organizacji i zaangażowania kilku osób, wtedy idzie dużo sprawniej.

Przeprowadzka krok po kroku – najpierw pakowanie

Zdecyduj, co zabierasz ze sobą

Niektórzy lubią pakowanie, inni nie, jednak nie ulega wątpliwości, że zawsze jest to zajęcie wymagające ogromnego zaangażowania. Jeżeli dotychczasowe mieszkanie zajmowałeś więcej niż kilka lat, możesz być pewien, że zaskoczy cię ilość mniejszych i większych przedmiotów, które udało ci się w tym czasie zebrać. Jeżeli tylko masz na to czas, to dobry moment na pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów, by niepotrzebnie nie zagracić nowego mieszkania. Rzeczy, których nie chcesz zabierać ze sobą, podziel na przeznaczone do oddania i do wyrzucenia. Jak najszybciej pozbądź się ich z mieszania, dzięki temu będzie ci łatwiej zdecydować, jak się przeprowadzić, a konkretnie – jakiego transportu szukać.

Przygotuj pudła, worki i torby

Jak zapakować rzeczy, żeby się przeprowadzić? Będziesz potrzebować wielu pudeł. Czasami warto je po prostu kupić, dzięki temu będziesz mieć pewność co do ich czystości i jakości. Zanim to zrobisz, możesz zapytać, czy ktoś z sąsiadów nie posiada ich po swojej przeprowadzce. Możesz również udać się do pobliskiego sklepu i poprosić o niepotrzebne im kartony.
Pudła są najlepszym sposobem na to, jak się spakować i przeprowadzić, łatwo je przenosić i zabezpieczyć w nich rzeczy. Część przedmiotów możesz spakować do wytrzymałych worków na śmieci i dużych toreb.

Zabezpiecz rzeczy

Bezpieczne zapakowanie cennych przedmiotów to jedno z największych wyzwań, które powinieneś mieć przed oczami, gdy zastanawiasz się, jak się sprawnie przeprowadzić. Szkło, porcelanę i wszystkie inne kruche rzeczy dokładnie owijaj w gazety lub ubrania. Przed przeprowadzką warto też gromadzić folię bąbelkową z paczek kurierskich. Najmniej wymagające jest pakowanie tekstyliów i ubrań, ale już książki są większym wyzwaniem – są ciężkie, podatne na zaginanie i przemoknięcie. Najlepiej zapakuj je do niewielkich poręcznych kartonów, które zabezpieczysz folią na wypadek deszczu.

Opisz kartony

Zamykasz pudła i czujesz, że zrobiłeś kawał dobrej roboty? Świetnie! Jednak jeśli zależy ci nie tylko na tym, jak się sprawnie przeprowadzić, ale też na tym, by przy rozpakowywaniu było łatwiej, pamiętaj o opisaniu kartonów. To drobna rzecz, która wiele zmienia. Dodatkowo możesz w wyraźny sposób zaznaczyć te, które zawierają wyjątkowo kruche rzeczy.

Przechowywanie pudeł

Jeżeli ze spakowanymi rzeczami musisz mieszkać jeszcze przez pewien czas, przechowuj je w miejscu, w którym nie będą ci zawadzać. Pamiętaj też o tym, by rzeczy, które mogą okazać się przydatne, znajdowały się na wierzchu.

Jak się przeprowadzić i bezpiecznie dowieźć rzeczy na miejsce?

Jak przewieźć rzeczy, żeby się przeprowadzić? Jeżeli zamierzasz skorzystać z firmy transportowej, koniecznie znajdź ją wcześniej i zarezerwuj odpowiadający ci termin. Popytaj wśród znajomych, czy polecają solidną firmę, i skontaktuj się z nią, żeby ustalić najlepszy dzień na przeprowadzkę.
Inną opcją jest skorzystanie z własnego dużego samochodu lub poproszenie bliskich o pomoc. Jeżeli w grę nie wchodzą meble o sporych gabarytach, z pewnością będzie łatwiej. Jeśli przewozisz rzeczy na własną rękę, przydatne będą wózki transportowe, dzięki którym oszczędzisz swoje plecy, a cały proces przebiegnie efektywniej.

W nowym domu

Wiesz już, jak się przeprowadzić, żeby wszystko szło gładko, ale to nie koniec wyzwań. Pozostaje jeszcze pytanie, w jaki sposób sprawnie się rozpakować i rozgościć w swoim nowym domu. Prawdopodobnie twój entuzjazm jest ogromny, ale warto zachować zimną krew i zdrowy rozsądek. Najgorsze, co możesz zrobić, to zacząć rozkładać wszystko na raz – wtedy szybko utoniesz w bałaganie.
Opracuj plan, tym razem rozpakowywania rzeczy, na przykład po kolei rozkładaj je w kolejnych pomieszczeniach, dzięki temu, gdy jedno będzie skończone, zajmiesz się drugim. Wszystko zależy jednak od ilości czasu. Być może lepszym pomysłem będzie wypakowanie na początek wyłącznie niezbędnych przedmiotów i pozostawienie tych mniej niezbędnych na spokojny wolny dzień. Chociaż na pewno zajmie to jakiś czas, już niedługo poczujesz, że jesteś u siebie w domu.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym