Data publikacji:

Jak tanio zrobić garaż drewniany?

Garaż to pomieszczenie, dzięki któremu zabezpieczyć można auto i przechować wiele różnych przedmiotów, dla których miejsce niekoniecznie znaleźć można w domu. I chociaż często są to popularne blaszaki lub garaże murowane, doskonałą opcją będzie również wykonanie takiej konstrukcji z drewna. Biorąc pod uwagę ten surowiec, jest wiele różnych możliwości, z których każda posiada swoje niezaprzeczalne zalety. Projekt garażu drewnianego jest prosty i nie wymaga zaawansowanych obliczeń czy szacowania zbyt wielu materiałów. Można zrobić go samodzielnie i szybko. Jak tanio zrobić garaż drewniany i jaki dokładnie materiał wybrać, aby konstrukcja prezentowała się estetycznie i była solidna? Sprawdź, jakie zalety mają garaże drewniane, i stwórz swój własny w zaledwie kilka dni.
jak tanio zrobić garaż drewniany

Budowa garażu drewnianego – koszt

Decydując się na garaż wolnostojący, jednym z wyznaczników ostatecznie podjętej decyzji jest koszt przedsięwzięcia. Korzystnym rozwiązaniem pod tym względem będzie zarówno garaż szkieletowy do samodzielnego montażu, obiekt własnoręcznie wykonany z desek, jak i przylegający do elewacji budynku murowanego garaż drewniany jednospadowy. Konstrukcja tego typu jest dość łatwa w wykonaniu i będzie zdecydowanie najtańsza. Jednak są to zazwyczaj opcje pełniące funkcję przydomowej wiaty.
Garaże oparte na konstrukcji szkieletowej wykonać można już od 10 000 zł. Jeszcze tańszą opcją będzie obiekt wykonany z płyt OSB. Można również zdecydować się na zakup gotowej konstrukcji. Wówczas garaż dwustanowiskowy wymagać będzie przeznaczenia od 10 000 do 35 000 zł, w zależności od wybranego rozwiązania. Korzystne jest również wykonanie garażu samodzielnie, np. z desek świerkowych.

Zalety garażu drewnianego

Garaż drewniany jest rozwiązaniem ekonomicznym i ekologicznym. Ten rodzaj materiału doskonale komponuje się z domami wykonanymi z drewna, jak i murowanymi. To świetne uzupełnienie zarówno budownictwa tradycyjnego, jak i nowoczesnego, w którym drewno stanowi jeden z najchętniej stosowanych elementów dekoracyjnych. Garaże drewniane dostępne są w różnych wariantach i wersjach. Można zdecydować się na kompletny projekt i wykonanie go przez profesjonalną firmę, stworzyć taką konstrukcję z desek, płyt OSB lub zamówić garaż drewniany do samodzielnego montażu.
Drewno posiada właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu garaż wykonany z tego surowca będzie tańszy w utrzymaniu. Taka opcja nie wymaga w okresie zimowym dogrzewania i docieplania. Dodatkowo konstrukcje drewniane są bardzo łatwe w montażu, który odbywa się bardzo szybko. Jest to więc doskonała opcja na tani garaż. Jak zrobić go samodzielnie? Wystarczy wybrać jedną z poniższych, najczęściej wybieranych opcji.

Garaż drewniany do samodzielnego montażu czy konstrukcja z desek?

Drewniany garaż do samodzielnego montażu to gotowa konstrukcja, która składa się z odpowiednio przygotowanych modułów wymagających jedynie połączenia ze sobą i umieszczenia w dogodnym miejscu na działce. W jej skład wchodzi zazwyczaj system słupów, które oparte są na właściwej podwalinie. To najczęściej pozioma belka złączona z oczepem, na czym wsparty jest dach. Ściany stanowią elementy z desek łączonych na wpust lub pióro. Postawienie takiego garażu jest bardzo szybkie i korzystne finansowo.
Można również pokusić się na zbudowanie garażu drewnianego z desek. Jednak z racji znacznie większej ilości elementów budowa takiej konstrukcji potrwa znacznie dłużej i wymagać będzie nieco więcej zaangażowania i umiejętności majsterkowania. Może to być jedynie wiata lub pełny obiekt pokryty papą, blachodachówką, gontem bitumicznym czy dachówką ceramiczną. Potrzebna jest również brama, gdzie – podobnie jak w przypadku blachy – pozostaje dowolność.

Jak zbudować garaż z płyt OSB?

Płyty OSB to jedna z opcji szybkiej i stosunkowo mało kosztownej budowy garażu. W tym celu należy wykopać kilkunastocentymetrowy dół, napełnić go piaskiem, ubić i zalać betonowym fundamentem. Szkielet garażu warto wykonać z kantówek, które zakotwiczone powinny być w fundamencie z użyciem umieszczonych tam wcześniej kotew. Najsprawniejszym i najprostszym z etapów jest układanie ścian z płyt OSB. Dach płaski lub spadowy wykonać można z układanej na zakładkę blachy trapezowej.
Co do drzwi, warto tu wybrać gotowe rozwiązanie, którego montaż będzie szybki. Wystarczy założyć drzwi na przymocowane wcześniej zawiasy. Jest to rozwiązanie najprostsze, ale niejedyne. W konstrukcji zastosować można również drzwi uchylne. Należy jednak liczyć się z tym, że taka opcja wymagać będzie zainstalowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Jeżeli priorytetem jest jednak budżet, drzwi uchylne będą w tym przypadku rozwiązaniem najlepszym.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!