Data publikacji:

Jak urządzić małą kuchnię?

Zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię, aby wyglądała świetnie, a gotowanie w niej było przyjemnością? Niestety, czeka cię trudne zadanie – stylizacja małej kuchni wymaga zastosowania sprytnych rozwiązań i wnętrzarskich trików. Co to oznacza w praktyce? Jak zagospodarować małą kuchnię? Przekonajmy się.

jak urządzić małą kuchnię

Aranżując małą kuchnię skorzystaj z trójkąta roboczego

Zasada trójkąta roboczego to jedna z najważniejszych reguł w aranżacji każdej kuchni. Szczególnie ważną rolę odgrywa w najmniejszych pomieszczeniach. Zasada ta dotyczy rozplanowania najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, czyli kuchenki, zlewu oraz lodówki.

W idealnym układzie, każdy z tych elementów powinien być tak położony, aby znajdował się na jednym z wierzchołków trójkąta równobocznego. Dzięki temu możliwe jest sprawne poruszanie się między strefami przechowywania jedzenia, gotowania i zmywania, co eliminuje problem niepotrzebnej krzątaniny po pomieszczeniu. W bardzo małej kuchni zasada ta może być świetnym wyznacznikiem w kwestii organizacji przestrzeni.

Mała biała kuchnia w bloku

Czy wiesz, że w przypadku małych wnętrz specjaliści radzą, aby stawiać na jasne kolory? Biel czy jasne odcienie beżu lub szarości odbijają bowiem światło, a to z kolei sprawia, że pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. Nie obawiaj się jednak stylizacyjnej nudy – intensywniejsze barwy zarezerwuj dla dodatków, dzięki czemu nawet bardzo mała kuchnia utrzymana w jasnej tonacji nabierze rumieńców. Białe płytki i meble kuchenne oraz ściany zrobią robotę. Aby ocieplić całość, postaw na drewniane blaty kuchenne, a uzyskasz klasyczną aranżację małej kuchni.

Meble na wysoki połysk w małej kuchni

Zatrzymajmy się jeszcze na moment przy wspomnianym wyżej świetle. Dobrym patentem, który pomoże ci jeszcze wzmocnić ten optyczny efekt, są meble na wysoki połysk. Nie dość, że od ich powierzchni odbijać się będzie światło, to jeszcze dadzą wrażenie głębi, poprzez refleks samego wnętrza. To prosty optyczny trik, dzięki któremu możesz przechytrzyć małą przestrzeń i sprawić, że kuchnia będzie się wydawać nieco większa. Dlatego rozważając, jak urządzić małą kuchnię, warto brać pod rozwagę właśnie meble na wysoki połysk.

Przeczytaj również: jakie meble do małego mieszkania?

Jak urządzić małą kuchnię: meble

Zostawmy już jednak optyczne złudzenia i przejdźmy do praktyki. Jak umeblować małą kuchnię? Idealnym układem szafek do niewielkiego pomieszczenia jest zabudowa w kształcie litery L. pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni przy zachowaniu zasady trójkąta roboczego.

Przykładowo bardzo popularny układ w kształcie litery U mógłby okazać się niefunkcjonalny w małej kuchni, ponieważ zabrakłoby miejsca między dwoma rzędami szafek. Jeśli jednak chcesz postawić właśnie na kuchnię w kształcie litery U, pamiętaj, że odległość między równoległymi rzędami szafek powinna wynosić przynajmniej 120 cm, co zapewni swobodę poruszania się w aneksie oraz możliwość wygodnego otwierania drzwiczek.

Ponadto jeśli szukasz sposobu, jak sprytnie umeblować małą kuchnię, lepszym rozwiązaniem będą szuflady zamiast klasycznych szafek. W przypadku tych pierwszych można się bardzo łatwo zorientować w ich zawartości – wysuwasz szufladę i z góry masz dostęp do wszystkich zgromadzonych w jej wnętrzu sprzętów.

Gorzej sprawa się ma w przypadku klasycznych szafek z uchylnymi drzwiczkami i półkami w środku. Aby zajrzeć na te najniżej położone, musisz niemal zanurkować aż do poziomu podłogi. Nie brzmi zbyt wygodnie, prawda? A jeśli urządzane pomieszczenie to mała kuchnia w bloku, na takie akrobacje może zwyczajnie zabraknąć miejsca.

Zlew bez ociekacza w małej kuchni

W bardzo małej kuchni każdy skrawek blatu roboczego jest na wagę złota, dlatego trzeba nim umiejętnie gospodarować. Wiele z tej powierzchni możesz stracić, jeśli zdecydujesz się na zlewozmywak z ociekaczem. W takim przypadku ociekacz zajmuje prawie tyle miejsca, ile dodatkowa komora. W efekcie może się okazać, że brakuje ci miejsca do przygotowywania posiłków czy przechowywania kuchennych sprzętów. Świetną alternatywą są za to ociekacze mobilne, które montuje się na komorze zlewozmywaka. Ten trik sprawi, ze po wysuszeniu naczyń usuniesz ociekacz i nie będzie on niepotrzebnie zabierał miejsca.

Bardzo mała kuchnia z wyspą – to może się udać!

Wydawać by się mogło, że w aranżacji małej kuchni nie ma miejsca na wyspę. Nic bardziej mylnego. Wyspa może okazać się bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Jeśli twoja mała kuchnia jest otwarta na salon, wyspa może pełnić rolę naturalnej bariery, za pomocą której podzielisz wnętrze na strefy. Wyspa zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania i może też służyć jako bar, co wyeliminuje potrzebę wygospodarowania dodatkowego miejsca na stół i krzesła. Uwzględniając w aranżacji małej kuchni również wyspę, łatwiej zastosujesz w praktyce wspomnianą wyżej zasadę trójkąta roboczego. Jeśli dostępna przestrzeń na to nie pozwala, warto postawić przynajmniej na półwyspę.

Minimalizm i porządek w kuchni

W niewielkim pomieszczeniu nadmiar dodatków i elementów wystroju może sprawić, że zapanuje w nim wrażenie chaosu. Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować małą kuchnię, aby panował w niej ład, postaw na minimalizm. Im mniej przedmiotów i sprzętów będzie stało na blacie, tym łatwiej unikniesz niekorzystnego wrażenia. To szczególnie ważne, jeśli urządzasz kuchnię otwartą na salon i jadalnię.

Jeśli zdecydujesz się natomiast na otwarte półki zamiast górnego rzędu szafek, zaopatrz się w estetyczne pojemniki do przechowywania i utrzymuj porządek – w małej kuchni mniej ci ujdzie na sucho, niż w przestronnym pomieszczeniu.

Zaplanuj oświetlenie kuchenne

W kuchni, podobnie, jak w każdym innym pomieszczeniu w twoim mieszkaniu znajduje się główny punkt świetlny zlokalizowany na suficie. Musisz jednak wiedzieć, że w tym przypadku świetnie sprawdza się przysłowie – jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Główny punkt świetlny zapewni ogólne oświetlenie wnętrza, ale jeśli będziesz pracować przy blacie roboczym, źródło światła znajdzie się za twoimi plecami. Efekt jest łatwy do przewidzenia.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku, aby była dobrze oświetlona? Zaplanuj źródła światła dla strefy roboczej, wyspy oraz strefy zmywania naczyń. To zapewni komfort podczas poszczególnych etapów przygotowywania posiłków czy sprzątania.

To oznacza konieczność poprowadzenia instalacji do wszystkich tych zakątków, więc nie pomiń tego etapu już podczas planowania aranżacji. Modnym rozwiązaniem są lampy wiszące nad blatem roboczym lub praktyczne punkty czy listwy LED zlokalizowane pod górnym rzędem szafek.

Jak urządzić małą kuchnię? Sprytne rozwiązania

Barek kuchenny – to może być dobry dodatek, jeśli zastanawiasz się, jak umeblować małą kuchnię i gdzie wygospodarować dodatkowe miejsce na kuchenne szpargały.

Barki to rodzaj wózków kuchennych wyposażonych w niewielkie, szafki, półki i blat roboczy. Są to mobilne meble, ponieważ wyposażone są w kółka, więc w razie potrzeby można łatwo zmieniać ich położenie.

Organizery do szafek kuchennych – w małej kuchni każdy skrawek przestrzeni jest na wagę złota, dlatego warto maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię do przechowywania. W tym celu przydatne będą organizery do szafek kuchennych.

Za ich pomocą nie tylko uporządkujesz przechowywanie sztućców czy drobnych akcesoriów, ale też łatwo piętrowo ułożysz np. talerze. To szczególnie ważne, jeśli w odpowiedzi na pytanie, jak umeblować małą kuchnię, postawisz na szuflady zamiast klasycznych szafek.

Organizery możesz zawiesić także na ścianie. Zasobniki do przechowywania przypraw, kubków czy akcesoriów do gotowania mogą zawisnąć między dolnym a górnym rzędem szafek, co dodatkowo urozmaici stylizację wnętrza.

Składane stoliki i krzesła – w naprawdę małej kuchni dobrym pomysłem mogą być stoliki przyścienne, które w razie potrzeby można złożyć, aby uzyskać więcej wolnej przestrzeni. Podobnie na ścianach można zawiesić krzesła, co dodatkowo sprawi, że wygospodarujesz więcej miejsca.

Jak widzisz, w aranżacji małej kuchni trzeba mieć oczy dookoła głowy. Ale dobrze przemyślany plan aranżacji poskutkuje świetnie wyglądającym wnętrzem, w którym gotowanie będzie czystą przyjemnością. Na koniec zwróć także uwagę na dobór urządzeń AGD w małej kuchni.

Jeśli pomieszczenie jest otwarte na salon, postaraj się wybrać modele, które charakteryzują się cichą pracą. Zbyt głośny pochłaniacz kuchenny czy ekspres do kawy mogą być uciążliwe, gdy w sąsiednim salonie reszta domowników relaksuje się przy ulubionym serialu.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny