Data publikacji:

Jak urządzić małe mieszkanie?

Życie w małym mieszkaniu to wyzwanie. Możesz jednak wyjść z tej walki zwycięsko, jeśli wcielisz w życie zasady urządzania małego mieszkania: odpowiednio zaprojektujesz przestrzeń i będziesz wystrzegać się zagracenia przestrzeni. Jak urządzić małe mieszkanie, by żyło się w nim przyjemnie? Sprawdźmy!
jak urządzić małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie – podstawowe zasady

Podstawowe zasady urządzania małego mieszkania to ograniczanie bodźców. Postaraj się, aby rzeczy, które są „na wierzchu”, znajdowały się tam intencjonalnie. Będą to więc niezbędne meble i sprzęty, a także część dekoracyjna.
Małe mieszkanie nie musi być urządzone w minimalistycznym stylu. Ważne jest jednak takie zagospodarowanie przestrzeni, by wnętrze nie przytłaczało. Tu główną rolę odgrywa wpuszczenie światła do pomieszczeń – zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia oraz wspomaganie naturalnego światła jest niezwykle ważne podczas urządzania małego mieszkania.
Unikaj ciężkich firan z falbanami i wieloma ozdobnikami. Lepszym wyborem będą delikatne żaluzje bądź rolety oraz zasłony. Oświetlenie natomiast zaprojektuj w ten sposób, by pomieszczenie posiadało kilka punktów światła. To zdecydowanie lepszy pomysł niż jedna, centralna żarówka na środku pokoju.

Pomysł na małe mieszkanie – drewniany panel!

Jednym z niebanalnych pomysłów na urządzenie niewielkiej przestrzeni jest zamontowanie drewnianego panelu na ścianie. Sprawia on, że wnętrze jest przytulne, a jednocześnie przestronne. Dodatek ten urozmaici Twoje wnętrze. Pasuje on do niemal każdego stylu mieszkania, a jego zaletą jest fakt, że pomieszczenie wydaje się większe.

Naturalne materiały optycznie powiększają przestrzeń – jednak czy zawsze?

Zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, sprawia, że podświadomie umysł traktuje to pomieszczenie jak wytchnienie dla zmysłów. Elementy te muszą być jednak odpowiednio zaaranżowane. Pamiętasz pewnie wizytę u tej jednej cioci, która posiada firany w oknach i dwadzieścia doniczek z paprociami, a do tego „radosny” pomarańczowy odcień ścian. Takie wnętrze niekoniecznie kojarzy się z relaksującym i przestronnym wnętrzem, prawda?
A wystarczyłoby zmienić kolor ścian, ciężkie firany zamienić na lekkie zasłonki, a doniczki umieścić w takich miejscach, by nie zasłaniały dostępu do światła.
W przypadku drewna unikaj powierzchni lakierowanych na wysoki połysk, z wieloma ozdobnikami. Jeśli w pokoju jest zbyt wiele brązowych elementów, daj oczom wytchnienie poprzez umieszczenie zielonego czy niebieskiego akcentu. W małym mieszkaniu najlepsze są proste połączenia.
Jeśli natomiast podobają Ci się eklektyczne i artystyczne, kolorowe wnętrza – zauważ, jak projektanci grają światłem. Takie pomieszczenia wydają się większe, bo są bardzo dobrze doświetlone, a ustawienie kolorowych elementów jest dokładnie przemyślane. W takich mieszkaniach nic nie jest przypadkowe, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się one „zbitką” wielu niepasujących do siebie elementów.

Małe mieszkanie – inspiracje. Sprytnie zaaranżuj szafki

Szafy i szafki w małych mieszkaniach to temat rzeka.
Dobrym pomysłem na małe mieszkanie jest przerobienie szafek IVAR z Ikei. Są to szafki wiszące, które są dostępne w dwóch rozmiarach (różnią się głębokością). Taka szafka z powodzeniem może pełnić rolę szafki na zabawki dziecka albo komody w salonie, gdzie schowasz talerze i część zastawy okolicznościowej. Poniżej przykład szafek pomalowanych tak, by wizualnie tworzyć kontynuację ściany. Dzięki temu nasze oko nie „wyłapuje” ciemnej plamy, która zaciemniałaby pomieszczenie.
Prostym przepisem na udane wnętrze są również szafy z lustrami. Lustra rozświetlą przedpokój, jeśli ustawisz je pod odpowiednim kątem. Prosta szafa od sufitu do podłogi pozwoli na przechowywanie wielu sezonowych rzeczy. Na górze zmieścisz np. kołdry, koce, a także kartony z kozakami czy płaszczami zimowymi. Ważne, by nie przechowywać w tym miejscu przedmiotów, po które często sięgasz, gdyż wyjmowanie ich z samej góry szafy może być uciążliwe.

Pomysł na małe mieszkanie – kolory, ale z głową

I na koniec niesamowicie ważna kwestia, czyli kolory. Jak nimi grać, by wnętrze nie było smętne, ale również nie przytłaczało ilością bodźców?
Od pewnego czasu prym w polskich mieszkaniach wiedzie szarość. Jej użycie jednak jest ryzykowne, ponieważ dłuższe przebywanie w szarych pomieszczeniach może nie być przyjemne. Jeśli decydujesz się na szare ściany, koniecznie wybierz jaśniejszy odcień! Z ciemnych szarości zrezygnuj, bo przebywanie w małym i ciemnym mieszkaniu będzie katorgą dla Ciebie i odwiedzających Cię osób.
Im jaśniejszy szary odcień, tym łatwiej skomponujesz go z innymi barwami. Dobrą alternatywą dla szarego jest jasny odcień beżu. W odbiorze jest on przytulniejszy, a w połączeniu z zielenią tworzy duet relaksujący zmysły.
Kolory zaczerpnięte z natury to dobry trop podczas urządzania małego mieszkania. Kieruj się pejzażem podczas delikatnie wietrznego dnia, podczas porannej rosy. Chodzi o to, by wybierać kolory kwitnących traw, odcienie nieba, drzew – takie, które dają ukojenie. Jednak ostre kolory kwitnących kwiatów powinny być jedynie dodatkami w mieszkaniu. Ściana w kolorze fuksji to nie najlepszy pomysł. Pamiętaj również, że energetyczne dodatki zawsze możesz zmienić, natomiast wymiana szafy czy zmiana koloru ściany to kosztowniejsza sprawa.
Podczas projektowania kolorystyki mieszkania zastanów się, w jakich pomieszczeniach lubisz przebywać. Lubisz przydymione odcienie, beże i niebieskości, czy może zielenie i turkusy? Wymień wszystkie elementy, które sprawiają, że dane wnętrze jest dla Ciebie przyjemne. Będzie to dla Ciebie drogowskaz podczas tej przygody, jaką niewątpliwie jest urządzanie małego mieszkania.  
Zdjęcie: Envato Elements