Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć magnolię na zimę

Magnolia to jeden z najpiękniejszych krzewów na świecie. Roślina występuje w stanie dzikim w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej. Można ją też spotkać we wschodniej części Azji. Magnolia daje piękne kwiaty w różnych kolorach. Najpopularniejsze magnolie mają różowe kwiaty w rozmaitych odcieniach. W modzie są też odmiany niestandardowe, dające na przykład kwiaty o niebieskim wybarwieniu. Magnolia jest wspaniałą ozdobą ogrodów i terenów zielonych. Sprawdź, jakie temperatury wytrzymuje magnolia i jak zabezpieczyć magnolię przed zimą!
jak zabepzieczyć magnolię na zimę

Magnolia zimą. Jak zabezpieczyć na zimę magnolię?

Jeśli chodzi o magnolię, to jest to bardzo delikatny krzew – może źle zareagować na mrozy. Roślina taka jak magnolia przymrozki może różnie znosić – znane są przypadki magnolii posadzonych na działkach miejskich, o które nikt specjalnie nie dba, a mimo wszystko są w stanie przetrwać zimę. 
Ogólna opinia na temat tego krzewu jest taka, że magnolia musi być chroniona przed mrozami. W szczególności dotyczy to młodych drzewek. Zbyt niska temperatura może spowodować na przykład brak kwitnienia na wiosnę. Czasami pod wpływem zbyt silnych mrozów młode krzewy mogą obumierać.
Decydując się na posadzenie magnolii, w pierwszej kolejności trzeba zapoznać się z jej wymaganiami. Magnolia lubi stanowiska osłonięte od wiatru, co ma szczególne znaczenie w czasie zimy. Krzew preferuje nasłonecznione miejsca. Jeśli magnolia zostanie posadzona w zacienionym punkcie, nie będzie obficie kwitnąć. Gleba powinna być przepuszczalna. Najlepiej, jeśli będzie to próchnicza i lekko kwaśna ziemia. Wybór miejsca dla magnolii musi być przemyślany, gdyż krzew nie toleruje przesadzania.

Kiedy okryć magnolię na zimę?

Niektóre odmiany magnolii są mniej lub bardziej mrozoodporne, co warto brać pod uwagę przy wyborze roślin. Gdy chodzi o to, jakie temperatury wytrzymuje magnolia, to wiele zależy właśnie od konkretnej odmiany krzewu. Niektóre magnolie wytrzymują spadek temperatur do -15 stopni Celsjusza, inne nawet do -30 stopni Celsjusza. Magnolia zatem jest w stanie przetrwać polską zimę, ale trzeba jej zapewnić odpowiednią ochronę. Młode magnolie w czasie suchych zim będą wymagać od czasu do czasu podlewania.
Ponieważ w Polsce zimy potrafią zaskakiwać wahaniami temperatur, lepiej jest zabezpieczyć przed mrozem każdą magnolię. Robi się to za pomocą kopczykowania. Kopczyk powinien mieć 20–30 cm wysokości. Może być usypany z torfu, kory ogrodowej lub ziemi z ogrodu. Pień magnolii można osłonić matami ze słomy lub agrowłókniną. Trzeba osłonę zabezpieczyć, używając sznurków. Za pomocą kaptura z agrowłókniny można też osłonić koronę magnolii – jest to bardzo ważne dla młodych drzewek. Taki zabieg wykonuje się po pierwszych przymrozkach (zazwyczaj chodzi o koniec października i początek listopada).
Agrowłóknina wysokiej jakości może być wykorzystywana przez wiele sezonów. Po zimie wystarczy ją delikatnie zdjąć z roślin i schować w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu. Posługiwanie się agrowłókniną jest bardzo proste. Agrowłóknina kupowana na beli pozwala na tworzenie osłon w dowolnych rozmiarach. Można też zdecydować się na zakup kapturów wykonanych z agrowłókniny, które służą jako produkt gotowy do zakładania na rośliny ogrodowe.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.