Data publikacji:

Jaka grubość płyty OSB na podłogę strychu i nie tylko? Poradnik

Wykonanie podłogi z płyty OSB nie jest tak trudne, by nie można było wykonać tego samodzielnie. Wystarczy jedynie zastosować się do kilku prostych wskazówek oraz instrukcji, a wykonanie podłogi z płyt OSB będzie możliwe nawet na nierównym podłożu. W dzisiejszym artykule dowiesz się między innymi, jaka grubość płyty OSB na podłogę będzie najlepsza oraz jak ułożyć podłogę z płyt OSB na strychu.
jaka grubość płyty osb na podłogę strychu

Jaka grubość płyty OSB na podłogę? Jaki rodzaj dobrać?

Zalecana grubość płyt OSB na podłogę to około 23 mm. Jeśli jednak w pomieszczeniu podłoga ma być dosyć intensywnie eksploatowana, lepiej będzie się zdecydować na płyty o grubości 25 mm. Jaka płyta OSB na podłogę? To zależy od zastosowania. Można wybierać spośród płyt:
  • OSB 2 – podłoga z płyt OSB 2 może sprawdzić się wyłącznie pod warunkiem, że mamy pewność, że w pomieszczeniu będzie panował taki sam poziom wilgoci jak w pokojach dziennych. W innym przypadku lepiej wybrać wyższą klasę;
  • OSB 3 – to dość uniwersalny rodzaj płyt, odporny na wilgoć, właściwie przenoszący obciążenia, w dobrej cenie. Płyty OSB 3 są też najłatwiej dostępne w sklepach budowlanych;
  • OSB 4 – o najlepszych parametrach, wykorzystywane również jako elementy konstrukcyjne budynków. W większości przypadków ich właściwości mogą się okazać nawet zbyt dobre w przypadku podłogi na strych, a warto pamiętać, że jakość płyt idzie w parze z ich ceną. Dobrze jednak wiedzieć, że taka alternatywa istnieje w przypadku, gdy w miejscu planowanego montażu występują trudne warunki, a przestrzeń ma być intensywnie użytkowana.
  • Oprócz płyt do wykonania podłogi z OSB potrzebna będzie wkrętarka, wkręty, legary, klej montażowy, folia paroizolacyjna, wełna mineralna, taśma akustyczna, poziomica, miarka i ołówek.

    Płyta OSB na nierówną podłogę – czy to dobry pomysł?

    Płyta OSB na nierówną podłogę to właściwie bardzo dobry pomysł. Od lat w firmach budowlanych stosuje się je do wyrównywania podłoża. Wykonując podłogę z OSB na legarach w pomieszczeniu, wystarczy jedynie odpowiednio wypoziomować same legary, co pozwoli uzyskać na powrót równe podłoże. W dalszej kolejności płyty – jeśli montujemy je na strychu, można właściwie pozostawić w takiej formie, w jakiej są. W innym przypadku, jeśli chcemy montować je w miejscach bardziej reprezentatywnych, można zdecydować się na pokrycie ich panelami czy też płytkami. W przypadku montażu płyt na legarach konieczne jest zamówienie materiału klasy 3 lub 4. Całkowicie odrzucamy wówczas płyty OSB 2.

    Jak przeprowadzić montaż płyt OSB na podłodze? – przygotowanie podłoża

    Płyta OSB na podłogę może być montowana na betonie wraz z wylewką lub innym rodzaju podłoża. Alternatywnie możliwe jest jej ustawienie na wspomnianych już legarach. Wówczas im grubsza płyta, tym rozstaw legarów może być szerszy. Przy grubości płyt na poziomie 23 mm, można ułożyć je co 50 cm. Przestrzeń do montażu legarów i płyt musi zostać odpowiednio przygotowana. Jak przygotować podłoże w przypadku nierównej podłogi? Jeśli decydujemy się na układanie płyt OSB na nierównym podłożu, konieczne będzie jego wcześniejsze wyrównanie. W tym celu najlepiej będzie je skuć, a następnie sprawdzić przy pomocy poziomicy czy płaszczyzna jest właściwa. W późniejszym czasie możliwe będzie jeszcze wyrównanie podłoża przy pomocy kantówek, które możemy podłożyć pod legary.

    Dobór wkrętów i układanie folii paroizolacyjnej

    Teraz układamy folię paroizolacyjną, która zabezpieczy płyty przed oddziaływaniem wilgoci. Miejsca jej łączeń trzeba okleić taśmą klejącą o podwyższonej wytrzymałości. Następnie konieczne jest przytwierdzenie do podłoża legarów za pomocą gwoździ lub wkrętów, które powinny być 2,5 razy większe od grubości płyty. Wkręty muszą być względem siebie poprzesuwane w kolejnych płytach o około 5–6 cm dla zachowania wytrzymałości podłogi. Legary warto dodatkowo wzmocnić łącznikami i kołkami rozporowymi, a miejsca ich łączeń z folią wypełnić klejem montażowym.
    Dobrym pomysłem będzie wypełnienie przestrzeni pomiędzy podłożem a płytami izolacją, co zapewni dodatkowe ocieplenie i lepsze właściwości akustyczne. Pomiędzy nie można ułożyć płyty z wełny mineralnej lub styropian. Legary można pokryć taśmą akustyczną, co dodatkowo polepszy parametry podłogi. W ten sam sposób, co legary, układamy płyty, które zawsze ustawiamy prostopadle do belek. Żeby łatwiej było mocować je do legarów przy pomocy wkrętów, dobrze będzie pozaznaczać sobie miejsca, w których się znajdują. Wkręt powinien w większej części być umieszczony w legarze. Poszczególne płyty OSB muszą być poprzesuwane względem siebie o połowę.

    Wykonanie dylatacji

    Trzeba zadbać o około 10–12 mm dylatacji pomiędzy ścianą a płytą. Pomiędzy płytami powinna ona wynosić około 3 mm, gdyż nawet produkty odporne na wilgoć mogą wraz z upływem czasu nieco zmienić swoje rozmiary. Wykonując odpowiednich wymiarów dylatację, unikniemy spękania podłogi w przyszłości. Chociaż niektórym wydaje się, że płyty powinny być położone możliwie jak najbardziej „na styk”, nie jest to prawdą.
    Drewno w czasie użytkowania pracuje, zmienia swoje położenie i pęcznieje, zatem dylatacja jest konieczna. Ze względu na to, że na strychach często składuje się ogromną ilość rozmaitych przedmiotów, warto będzie rozważyć zakup lepszej jakości płyty OSB 4, które zapewnią wyższy poziom wytrzymałości podłogi. Rodzaj płyt dobieramy zgodnie z prognozowanym stopniem wykorzystywania podłoża. Tak wykonana podłoga stanie się odporna na uszkodzenia mechaniczne, estetyczna i będzie cechowała się wysokimi walorami użytkowymi.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!