Data publikacji:

Jaką pralkę kupić? Poradnik zakupowy 

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez sprzętu takiego jak pralka. To urządzenie jest niezbędną podstawą dla wielu osób, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że producenci pralek cały czas ulepszają swoje produkty, wprowadzając tym samym do oferty coraz więcej nowych modeli tego typu sprzętów.  
jaką pralkę kupić
Jednak jaką pralkę wybrać, aby być zadowolonym z takiego zakupu? Niemal każdy, kto wybiera nową pralkę do swojego domu, szuka takiego urządzenia, które posłuży sprawnie przez wiele lat. Na funkcjonalność pralki składa się wiele czynników, które dla znacznej grupy osób nie są zawsze oczywiste.  
Poniższy artykuł z pewnością ułatwi podjęcie decyzji, jaką pralkę najlepiej kupić, by posłużyła przed długi czas. Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli pralek, które różnią się od siebie pod względem rozmiaru, rodzaju, klasy energetycznej, a także liczbą i różnorodnością dostępnych programów oraz dodatkowych funkcji.
Aby dobrze przygotować się na wybór nowej pralki do swojego domu, warto zapoznać się z treścią poniższego artykułu, który rozwieje wiele wątpliwości i pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaką pralkę kupić.  

Jaką pralkę najlepiej kupić? Dostępne rodzaje pralek

Zakup nowej pralki to dla wielu osób trudne i bardzo stresujące zadanie, dlatego część z nich szuka porad, jaką pralkę najlepiej kupić. Pierwszą pozycją, jaką należy przeanalizować, są dostępne rodzaje pralek. Jedna z klasyfikacji dzieli pralki na modele wolnostojące oraz te przystosowane do zabudowy.
Pralki wolnostojące to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają jasno sprecyzowanego miejsca, w którym zostanie umieszczona pralka. Pralka wolnostojąca może być dowolnie przestawiana, dlatego można umieścić ją w łazience, w kuchni czy w pralni. Z kolei zakup pralki przystosowanej do zabudowy warto przemyśleć już na etapie projektowania wnętrza pomieszczenia, w którym ma się znaleźć ten sprzęt. Pralka do zabudowy jest ściśle związana z meblem, w którym ma się znaleźć, dlatego już wcześniej warto ustalić jej rozmiar oraz sposób działania. Pralka do zabudowy to świetna propozycja do małych przestrzeni, ponieważ swobodnie można umieścić ją pod blatem lub w jednej z szaf.
Inny podział pralek dzieli je na modele ładowane od góry oraz od frontu. Obecnie nieco popularniejsze są modele pralek ładowanych od frontu, jednak nie oznacza to, że na pralki ładowane od góry decyduje się mało osób. Pralki ładowane od góry są znacznie łatwiejsze w codziennym użytkowaniu, ponieważ nie wymagają schylania lub kucania, przez co można wstawiać pranie, będąc w pozycji stojącej. Te cechy z pewnością są ważne dla osób starszych oraz tych z problemami z kręgosłupem. Z kolei pralki ładowane od frontu są wyposażone w przezroczyste drzwiczki, dzięki czemu w łatwy sposób można obserwować przebieg prania. Dodatkowo pralka ładowana od frontu nie potrzebuje przestrzeni nad sobą, dlatego można w łatwy sposób zagospodarować ją na potrzeby półek do przechowywania.
Podziału pralek można dokonać także na podstawie rodzaju bębna. Jakie rodzaje bębna są obecnie najpopularniejsze? Klasyfikacja ta dzieli bębny w zależności od ich konstrukcji. Istnieje model tradycyjny, który jest obecnie związany najczęściej ze starszymi modelami pralek. Taki bęben ma otwory o owalnej formie, czyli najbardziej standardowej. Bęben z otworami Diamond Drum świetnie się sprawdzi u osób, którym zależy na zminimalizowaniu uszkodzeń wyjątkowo delikatnych tkanin. W bębnie Vario Soft znaleźć można niewielkie wgłębienia, które zwiększają możliwości pralki podczas dopierania nawet najtrudniejszych plam. Z kolei bęben AquaWave to model wyposażony w specjalne zbieraki, które potęgują skuteczność czyszczenia i jednocześnie zapewniają większą ochronę tkanin.

Jaką pralkę kupić? Rozmiary

Rozmiar, czyli pojemność pralki, to niezwykle kluczowy aspekt, który należy koniecznie wziąć pod uwagę podczas wyboru nowej pralki dla siebie. Zatem jaką pralkę kupić? Pojemność pralki określana jest w kilogramach i odnosi się do wagi suchego prania. Dobrze oszacowana pojemność pralki pozwala na zaoszczędzenie energii, czasu, eksploatacji pralki oraz sporej dawki niepotrzebnych nerwów.
Dobrym rozwiązaniem jest wybór pralki o większej niż oszacowana pojemność, jednak taka opcja sprawdzi się jedynie wtedy, gdy wybrany model pralki ma funkcję dopasowania parametrów cyklu do wagi suchego prania. Taka funkcja pozwala na zaoszczędzenie wody, energii oraz dostosowuje temperaturę prania.
Jaką pralkę najlepiej kupić? Zazwyczaj pralki ładowane od góry mają pojemność od 4 kilogramów do 8 kilogramów, a pralki ładowane od frontu mają większą rozbieżność pojemności – od 3 kilogramów do nawet 14 kilogramów. Warto wziąć pod uwagę jednak to, że pralki o dużym wsadzie mają także duże wymiary, dlatego należy się nad tych pochylić podczas planowania przestrzeni, w której pralka ma się znaleźć.

Najważniejsze programy, które warto mieć

Niemal każda osoba, która często robi pranie, ma swój ulubiony cykl, czyli program prania, dlatego odpowiadając na pytanie, jaką pralkę kupić, warto się dowiedzieć, jakie programy ma wybrany model, i wybrać ten, który najbardziej odpowiada prywatnym potrzebom domowników.
Programy prania różnią się od siebie pod względem czasu trwania, temperatury wody, sposobu poruszania bębna, prędkości, dopuszczalnej maksymalnej wagi suchego wsadu oraz prędkości wirowania. Chociaż obecnie wiele modeli pralek oferuje dodatkowo funkcje konfigurowania wbudowanych programów, zarówno pod względem temperatury wody czy wirowania, to warto znać podstawowe programy, które są dostępne w wybranym modelu.
Zatem jakie programy są kluczowe i które z nich warto mieć w swojej pralce? Podstawowe programy to oczywiście te do prania wstępnego, prania bawełny oraz syntetyków. Warto wziąć pod uwagę także dostępność programów do prania delikatnych tkanin, takich jak jedwab, oraz program do prania jeansu i grubych swetrów czy wełny. Warto sprawdzić także, czy wybrany model pralki ma program do prania ręczników w 90 stopniach oraz program szybki do odświeżenia ubrań lub do prania lekkich zabrudzeń.
Jaką pralkę kupić? Najlepszym wyborem są te modele pralek, które oprócz podstawowych funkcji i programów mają także opcje dodatkowe, takie jak opóźnienie startu, które pozwala na zaprogramowanie pralki w taki sposób, aby start prania był w wyznaczonym momencie dnia.
Równie przydatną funkcją jest automatyczny dobór ilości wody, dzięki czemu pralka sama oszacuje wagę prania i dopasuje do tego odpowiednią ilość wody. Funkcja blokady rodzicielskiej szczególnie zainteresuje te osoby, które mają w swoim domu ciekawe świata dzieci. Takie zabezpieczenie uniemożliwia zmianę parametrów podczas prania oraz blokuje możliwość otwarcia drzwiczek.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo