Data publikacji:

Jakie płytki na schody zewnętrzne wybrać?

Gdy wykańczamy i urządzamy swój dom, stajemy przed wieloma wyborami. Zastanawiamy się, w jaki sposób możemy połączyć swoje oczekiwania estetyczne z jakością zakupionych produktów. Dzisiaj podpowiadamy, jakie płytki na schody zewnętrzne wybrać. Zwracamy uwagę na podstawowe funkcje i przyglądamy się ich aranżacji.

plytki schody

Jakie płytki na schody zewnętrzne?

Wbrew pozorom na pytanie o to, jakie płytki na schody zewnętrzne wybrać, nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Podczas planowania aranżacji oraz samego zakupu musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Żyjemy w klimacie umiarkowanym, co oznacza, że w ciągu roku płytki oraz cała elewacja są narażone na znaczne różnice temperatur. Schody stanowią integralną część budynku, muszą komponować się z nim i być funkcjonalne. Chyba nie ma nic bardziej irytującego od wyżłobionych, startych lub zmrożonych stopni, po których musimy chodzić co najmniej kilka razy dziennie.

Zanim skupimy się na tym, jak nasze płytki mogą wyglądać oraz z jakiego materiału być zrobione, spójrzmy na ich podstawowe i niezbędne parametry.

Odporność na temperaturę

To podstawowy czynnik, który musimy wziąć pod uwagę. W naszym klimacie obserwujemy znaczne skoki temperatur. Gdy w lecie na termometrach możemy już obserwować nawet 40 stopni Celsjusza, tak w listopadowe czy styczniowe noce dochodzi nawet do -30 stopni Celsjusza. To niemała różnica 70 stopni! I co istotne, nie jest to jednorazowa sytuacja, a cykliczna. Na przestrzeni dwunastu miesięcy sytuacja się powtarza, a nasze schody muszą temu podołać. Odpowiednie schody zewnętrzne są mrozoodporne i nie niszczą się nawet przy ogromnych upałach.

Antypoślizgowość

To równie istotna cecha, której nie możemy przeoczyć. W ciągu roku regularnie możemy zaobserwować opady. I o ile spoglądanie na nie przez okno bywa relaksujące, o tyle schodzenie po śliskich schodach już takie nie jest. Gdy zastanawiamy się, jakie płytki na schody zewnętrzne wybrać, to jednym z naszych warunków powinna być antypoślizgowość. Docenimy ją po deszczu, wczesnym rankiem na jesień, gdy wszystko na zewnątrz jest oszronione, czy w zimie, gdy ogród pokrywa lód lub rozmrożony śnieg. Po schodach wchodzimy do domu, wnosimy zakupy, wpuszczamy gości czy dźwigamy meble. Nie ma tu miejsca na niepewne kroki i ewentualne wypadki.

Nasiąkliwość

Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na to, by nasze płytki miały zamkniętą i zwartą fakturę. W innym wypadku podczas deszczu będą chłonąć wodę jak gąbka. I nawet jeśli w lecie szybko ona wyparuje, to w zimie zamarznie i doprowadzi do pękania. Mróz sprzyja zniszczeniom, więc szkoda by było, gdybyśmy na wiosnę dostrzegli znaczne pęknięcia na większości płytek.

Ścieralność

Im więcej osób chodzi po schodach, tym bardziej są one narażone na ścieranie. Możemy to zaobserwować w często uczęszczanych miejscach, gdzie faktura schodów jest już starta i wyżłobiona. Bardzo często na butach wnosimy piasek, żwir, kamyki czy ziemię. Gdy pocierają one o płytki, dochodzi do delikatnego ich ścierania. Dlatego tak ważne jest, by klasa ścieralności naszych płytek wynosiła 3, 4 lub 5.

Zginanie

Ta cecha łączy się poniekąd z poprzednią. Tak jak podczas chodzenia ścieramy płytki, tak też zginamy je. Materiał ugina się nieznacznie pod naszym ciężarem, a im więcej osób lub wnoszonych przedmiotów płytki utrzymują, tym bardziej mogą się wygiąć. Dlatego warto sięgnąć po produkty, dla których norma jest nie mniejsza niż 27 MPa.

Jakie płytki na taras i schody zewnętrzne?

Gdy ustalimy już, na jakie parametry musimy zwrócić uwagę, przychodzi czas na wybranie płytek, które po prostu się nam podobają. Być może szukamy czegoś, co wizualnie komponuje się z projektem całego budynku. Płytki na taras i schody zewnętrzne muszą być funkcjonalne oraz spełniać nasze wymogi estetyczne.

Płytki gresowe na schody zewnętrzne - to bodaj najbardziej popularne

rozwiązanie. Mamy do wyboru gres nieszkliwiony, który jest odporny na skoki temperatur, nienasiąkliwy i ma wysoką klasę ścieralności. Jednocześnie jego estetyka nie przypadnie wszystkim do gustu. To materiał surowy, matowy, który często jest stosowany przy aranżacji budynków gospodarczych. Będzie odpowiadał tym, którzy lubią chłodne wykończenia. Możemy również zdecydować się na gres porcelanowy szkliwiony, który dzięki nowoczesnej technologii cechuje się ornamentyką i różnorodnym zdobieniem. Często widzimy go właśnie na tarasach i schodach wejściowych.

Płytki kamienne na schody zewnętrzne - to najdroższa ze wszystkich możliwych opcji. Jednocześnie wygląda najbardziej ekskluzywnie i elegancko. Jeśli taras ma być wizytówką naszego domu, warto zdecydować się na granit, piaskowiec czy marmur. Zazwyczaj tego typu płytki zamawia się pod wymiar. Materiał jest odporny na skoki temperatur i wilgoć. Płytki poddaje się groszkowaniu lub płomieniowaniu, by stały się bezpieczniejsze i antypoślizgowe.

Płytki klinkierowe na schody zewnętrzne - to coraz popularniejsze rozwiązanie, które możemy dostrzec nie tylko na schodach czy tarasach, ale i w całych ogrodach. Klinkieryt przywodzi na myśl rustykalny, mieszczański styl, w którym cegła nie tylko pełni funkcje budowlane, ale i estetyczne. Płytki klinkierowe występują w różnych rozmiarach oraz kolorach, więc bez problemu dostosujemy je do stylu naszego domu oraz jego elewacji. Surowiec jest wytrzymały, nienasiąkliwy, odporny na skoki temperatur. Ponadto jego chropowata faktura pełni funkcję antypoślizgową. Niestety klinkieryt łatwo oraz szybko się brudzi. Choć wygląda doskonale, to wymaga regularnej pielęgnacji. Musimy się z nią liczyć, gdy mamy w domu zwierzęta, często przyjmujemy gości lub my sami często wychodzimy.

Autor: Aleksandra Bartosik