Data publikacji:

Montaż lampy sufitowej: jak samodzielnie podłączyć lampę?

Wbrew pozorom montaż lampy sufitowej nie wymaga specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia w pracy elektryka. Zadanie to wymaga oczywiście dobrego planowania i zachowania odpowiedniej dozy ostrożności, ale powinien poradzić sobie z nim prawie każdy. Podpowiadamy, jak samodzielnie podłączyć lampę.
montaz lampy sufitowej

Do modyfikacji domowej sieci elektrycznej powinniśmy podchodzić zawsze bardzo ostrożnie. Jej projektowanie, kładzenie oraz konserwację najlepiej zostawić kwalifikowanemu specjaliście. Nie oznacza to jednak, że w przypadku prostych prac, takich jak wymiana gniazdek czy podłączanie nowych urządzeń elektrycznych, powinniśmy za każdym razem wzywać pomoc. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku bez problemów wykonamy je całkowicie samodzielnie. Chodzi tu też oczywiście o instalację oświetlenia, a więc montaż lampy sufitowej. Radzimy, jak zabrać się za to zadanie, na co zwracać uwagę, a także w jakie narzędzia się zaopatrzyć.

Czego potrzebujemy do podłączenia lampy sufitowej?

Zaczynając pracę, powinniśmy zaopatrzyć się w zestaw podstawowych narzędzie. To, czy skorzystamy z wszystkich z nich, zależy głównie od typu i wielkości zakupionej lampy. W naszym posiadaniu powinien znaleźć się:
  • śrubokręt z lampką kontrolną wskazującą na przepływ prądu (tzw. próbnik) lub zwykły model przeznaczony do prac z instalacjami elektrycznymi;
  • miernik prądu pozwalający zidentyfikować nieoznaczone kable przyłączeniowe oraz sprawdzić napięcie w sieci;
  • nożyk, który przyda się od przecinania kabli i zdejmowania izolacji;
  • taśma izolacyjna;
  • ołówek;
  • wiertarko-wkrętarka służąca nam do przykręcenia lampy do sufitu;
  • zestaw śrub i kołków rozporowych, których użycie zależy od konstrukcji lampy oraz materiałów, z jakich wykonano sufit.

Montaż lampy sufitowej krok po kroku


I. Odłączenie zasilania

Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy podczas montażu lampy sufitowej, jest oczywiście wyłączenie napięcia. W skrzynce rozdzielczej przełączamy odpowiednik bezpiecznik, odłączając dopływ prądu do kabli zasilających lampę. Przed rozpięciem dalszych prac należy upewnić się jeszcze raz, czy aby na pewno przeprowadziliśmy poprawnie całą operację. Możemy wykorzystać do tego np. próbnik, który przykładamy do odsłoniętych przewodów lub przymocowanych do ich końca kostek. Jeżeli do kabli podłączony jest wciąż stary żyrandol, wystarczy sprawdzić, czy się zaświeci.

II. Rozdzielenie i identyfikacja przewodów do lampy sufitowej

Teraz czeka nas najtrudniejszy etap montażu, ponieważ musimy zidentyfikować wszystkie przewody zasilające. Jeżeli sieć w domu została wykonana zgodnie z obowiązującymi standardami, przewód sufitowy składa się z 3 lub 4 kabli oznaczonych kolorami:
  • przewód neutralny (N) – kolor niebieski;
  • przewody fazowe (L) – zasilają żyrandol i są oznaczone kolorem czarnym i czerwonym bądź brązowym;
  • uziemienie (PE) – kolor żółty.

Problem pojawia się jednak wówczas, gdy kable nie są oznaczone w żaden rozpoznawalny sposób. Wówczas sprawdzamy, czy nie pojawiają się na nich identyfikujące je znaki literowe (zawarte w nawiasach). Jeżeli ich także brakuje, zmuszeni jesteśmy do samodzielnej identyfikacji każdego kabla. W razie wątpliwości warto poprosić o opinię fachowca.

III. Przygotowanie do instalacji lampy sufitowej

Przed właściwym przyłączeniem lampy dopasowujemy jej oprawę i przygotowujemy otwory w suficie, uprzednio zaznaczając je ołówkiem. W przypadku powierzchni betonowych wykorzystujemy standardowe kołki rozporowe. Jeżeli mamy do czynienia z płytą gipsową i sufitem podwieszanym, używamy najczęściej krótkich śrub i wkrętów. Gdy instalujemy oświetlenie na elewacji zewnętrznej ocieplonej styropianem lub pianką poliuretanową, musimy z kolei sięgnąć po zaprojektowane specjalnie do tego celu rozporowe kołki nylonowe.

IV. Podłączanie lampy

Proces instalacji powinien przebiec bardzo szybko. W przypadku większości lamp końcówki kabli mają już fabrycznie zainstalowane kostki przyłączeniowe. Taka sama kostka powinna znajdować się też na suficie. Jeżeli jej brakuje, kupmy ją w sklepie i ostrożnie wkręćmy w nią końcówki kabli pozbawione izolacji. Lampę podłączamy poprzez łączenie na wcisk kostek przewodów o tych samych kolorach/oznaczeniach.

V. Test lampy

Przed zamknięciem klosza oraz skręceniem lampy należy przetestować jej poprawne działanie. W razie problemów ponownie sprawdzamy wszystkie kable i kostki, a także ich izolację.

VI. Dokręcenie lampy

Jeżeli podłączona lampa sufitowa działa bez zarzutów, możemy ją solidnie dokręcić i zabrać się za porządki.
Autor: Michał Kułakowski