Data modyfikacji:

Najzdrowsze farby do ścian – jakie wybrać do swojego domu?

Malowanie ścian to podstawowy etap każdego remontu, a także zwykłego odświeżenia wnętrza. Czy wiesz jednak, że niektóre farby do ścian mogą szkodzić środowisku i twojemu zdrowiu, z kolei inne – wpływać na nie pozytywnie? Tłumaczymy, czym jest nietoksyczna farba do ścian oraz na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.
Najzdrowsze farby do ścian

Farby nietoksyczne do ścian, czyli jakie?

Na rynku znajdziesz ogromny wybór farb do ścian, których producenci zapewniają o ich nietuzinkowych właściwościach. Nie jest problemem znalezienie najlepszej zmywalnej farby do ścian, farby o wysokim kryciu czy z ciekawym efektem, na przykład błyszczącymi drobinami. Warto jednak pamiętać o czymś znacznie ważniejszym niż to, jak farba będzie prezentować się na ścianie. Mowa o twoim zdrowiu i samopoczuciu.
Farby do ścian można podzielić również ze względu na to, jak wpływają one na środowisko i człowieka. Lwia część preparatów zawiera szkodliwe substancje, które mogą odbijać się negatywnie zwłaszcza na osobach borykających się z alergiami i przewlekłymi chorobami. Istnieją jednak farby, które są bezpieczne dla każdej z tych grup!
Kto szczególnie powinien postawić na nietoksyczne, ekologiczne farby do ścian? Taki wybór rekomendowany jest zwłaszcza rodzicom niemowląt, alergików, ale także osobom starszym i schorowanym. W praktyce jednak zdrowa farba do ścian będzie właściwym wyborem dla każdego.

Ekologiczne farby do ścian: na co zwrócić uwagę?

Szukasz bezpiecznej i nietoksycznej farby do ścian? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, dokonując zakupu. Nie kieruj się wyłącznie ładnym kolorem – przyjrzyj się opisowi farby nieco baczniej!

Oznaczenia ekologiczne

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy farba jest ekologiczna, jest przestudiowanie jej etykiety. Powinny znajdować się na niej konkretne oznaczenia stanowiące gwarancję bezpiecznego składu. Do najczęściej spotykanych certyfikatów na farbach do ścian zaliczamy znaczki E.L.F, TÜV SÜD, TÜV NORD, atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz atest Błękitny Anioł.
O czym jednak świadczą tajemniczo brzmiące oznaczenia farb ekologicznych? Ich obecność to znak, że do produkcji preparatu nie użyto szkodliwych dla zdrowia LZO (lotnych środków organicznych) lub ich zawartość jest znikoma.
LZO to grupa szkodliwych dla zdrowia i środowiska związków, które po pomalowaniu ściany farbą przez długi czas mogą unosić się w powietrzu. Obecne restrykcje narzucają, że zawartość LZO w w litrze farby nie powinna przekraczać 30 g. W ekologicznych farbach do ścian może być ona jednak znacznie (bo nawet sześciokrotnie) niższa.

Zawartość nanocząsteczek

Czy wiesz, że farba nietoksyczna może aktywnie wyłapywać szkodliwe związki chemiczne z powietrza? To możliwe dzięki konkretnym nanocząsteczkom, w które wyposażane są farby ekologiczne. Mikroskopijne cząsteczki „wyłapują” z powietrza szkodliwy formaldehyd i neutralizują go, zamieniając w parę wodną. Dzięki temu farba z nanocząsteczkami to świetny wybór do pokoju dziecięcego.
Na rynku znajdziesz farby z nanocząsteczkami tytanu, srebra oraz złota, które nie tylko wyłapują z powietrza formaldehyd, ale też chronią ścianę przed grzybami i pleśnią. Ponadto takie typy farb świetnie neutralizują nieprzyjemne zapachy, a nawet smog.

Właściwości praktyczne

Oczywiście, wybierając farbę do ścian, zależy ci również na tym, by wyglądała ładnie przez długi czas. Z pewnością interesuje cię, jaka farba kryje najlepiej ściany oraz pozwala na zmywanie zabrudzeń. Mamy dobre wieści – nowoczesne farby ekologiczne łączą dobre składy z funkcjonalnością. Znalezienie preparatu, który będzie bezpieczny dla zdrowia, a zarazem wspaniale ozdobi twój dom, nie powinno stanowić większego problemu.

Właściwości antygrzybiczne

Warto, by farba do ścian była odporna na rozwój pleśni i grzybów. Farby o takich właściwościach cechują się dużym stopniem paroprzepuszczalności, co oznacza, że dostosowują się do wilgotności panującej w pomieszczeniu. Gdy jest ona zbyt niska, „oddają” ją do powietrza, z kolei gdy jest zbyt wilgotno, pochłaniają ją. Takie preparaty znajdą zastosowanie zwłaszcza w kuchniach oraz łazienkach.

Najzdrowsze farby do ścian: rodzaje

Wśród jakich typów farb do ścian warto poszukiwać preparatów ekologicznych? Okazuje się, że wybór jest całkiem szeroki. Zwróć uwagę przede wszystkim na:
  • Farby akrylowe – świetnie nadają się do krycia tynku, cegły, ale także powierzchni drewnianych i papierowych. Farby akrylowe szybko schną, nie wydzielają zapachu i są paroprzepuszczalne. Większość z nich ma właściwości zapobiegające rozwojowi grzybów.
  • Farby lateksowe – nowoczesne, zapewniające idealnie gładką powierzchnie odporną na plamy. Podobnie jak farby akrylowe, chronią ściany przed grzybem i pleśnią.
  • Farby kredowe – ekologiczne farby pozbawione zapachu, odporne na szorowanie.
  • Farby winylowe – dają efekt zbliżony do farb lateksowych, jednak są mniej odporne na zabrudzenia.
  • Najzdrowsze farby do ścian: podsumowanie

    Jeśli zależy ci na tym, by farba do ścian była bezpieczna dla zdrowia domowników, podczas zakupów starannie przestudiuj opis danego preparatu. Zwróć uwagę, by posiadał on ekologiczne oznaczenia oraz by zawierał jak najmniej LZO. Wybór nietoksycznych farb jest obecnie bardzo szeroki – bez problemu znajdziesz rodzaj i kolor dopasowany do swoich preferencji.
    Zdjęcie: Evanto Elements
    Autor: Joanna Plech