Data publikacji:

Organizacja domu, czyli jak mieć zorganizowany dom

W twoim domu wiecznie panuje bałagan? Nic nie ma własnego miejsca, a sprzątanie jest udręką? Nie potrafisz utrzymać porządku na dłużej niż jeden dzień? W takim razie potrzebna ci odpowiednia organizacja domu. Jak ją przeprowadzić? Jak mieć czysty i zorganizowany dom? Zapraszamy do poniższego poradnika po garść porad i przydatnych trików.
organizacja domu

Organizacja domu – jak zacząć i mieć zorganizowany dom? O tym pamiętaj

Organizacja domu przyprawia cię o zawroty głowy? Spokojnie – podpowiemy ci, od czego zacząć i jak się do niej odpowiednio zabrać. Dzięki naszym radom i trikom zorganizujesz swój dom, a sprzątanie w nim stanie się przyjemnością – nie przykrym obowiązkiem.
To podstawa, aby zabrać się za organizację domu. Tutaj nie ma skrupułów. Zastosuj zasadę, że jeśli nie używałeś czegoś od pół roku lub dłużej, to należy to wyrzucić. Nie mówimy oczywiście o cyklicznie używanych rzeczach, np. kurtkach zimowych czy nartach przygotowanych do zimowych wyjazdów. Pamiętaj, że takie porządki są też dla ciebie szansą – w końcu można sprzedać nieużywane rzeczy i jeszcze na nich zarobić!
Mycie okien, wnętrza szaf, szafek, toalety, łazienki, a nawet spiżarni czy garażu. Oczywiście nie rób wszystkiego w jeden weekend, ponieważ szybko się zniechęcisz. Możesz ustalić, że tygodniowo gruntownie posprzątasz 1–2 miejsca. Wtedy organizacja całego domu zajmie nieco dłużej, ale gruntowne porządki i tak robi się rzadziej, dlatego nie ma to aż tak dużego znaczenia.
Przydadzą się do przechowywania. Jeśli szukasz pudełek do wnętrza szafy czy szafki, to możesz postawić na klasyczne kartonowe modele. Z kolei jeśli dany koszyk czy pojemnik ma stać na zewnątrz, np. na regale czy na pralce w łazience, to wówczas postaraj się, aby prezentował się on ładnie i spójnie z wnętrzem. Niech też będzie ozdobą.
Twoja szafa nie sięga sufitu i na górze została wnęka? Połóż na nią eleganckie pudełka i schowaj do nich np. sezonowe obuwie. To samo dotyczy wszelkich wnęk np. w kuchni. Wykorzystuj je do przechowywania rzadko używanych rzeczy. Wnęk szukaj pod sufitem, pod łóżkiem, między ścianą a szafą (idealne miejsce na płaską deskę do prasowania) czy w ciągu szafek kuchennych.
Czy wiesz, że szuflady są uznawane za znacznie bardziej praktyczne? Dzięki nim masz dostęp nawet do głęboko schowanych rzeczy, a więc w szufladzie łatwiej zachować porządek i nad nim zapanować.

Organizacja rzeczy w domu – kilka sprawdzonych pomysłów

Jak zorganizować w domu poszczególne rzeczy? Poniżej przestawiamy kilka sprawdzonych patentów. Dzięki nim nawet problematyczne rzeczy, takie jak kable czy baterie, znajdą w domu swoje miejsce.

Jak przechowywać w domu drobnostki, takie jak żarówki, kable czy baterie?

W każdym domu czy mieszkaniu znajduje się szuflada, w której nigdy nie ma porządku, a wszystko żyje tam swoim życiem. Najczęściej znajdują się w niej kable, przewody, żarówki, baterie, podkładki pod meble, zapasowe haczyki czy inne drobnostki, które są potrzebne, ale jednocześnie rzadko używane. Jak więc zorganizować taką przestrzeń?
Najlepiej kup jeden większy płaski pojemnik do szuflady z kilkoma przegródkami. Może być nawet ten przeznaczony docelowo na organizację sztućców. Do jednej przegródki włóż wszystkie baterie. Do drugiej wszystkie kable, ale najpierw każdy oddzielnie złóż i zepnij gumką recepturką. Do pozostałych przegródek schowaj inne bibeloty.
Świeczki, np. tealighty, możesz z kolei przechowywać w dużym ozdobnym słoiku, np. takim, który zwykle wykorzystywany jest do ciastek.

Organizacja kosmetyków

Organizacja domowej apteczki

W twojej szafce z lekami panuje bałagan? To nie tylko mało estetyczne, ale też niebezpieczne! W końcu trudniej odczytać datę przydatności z blistrów rzuconych luzem, a jeszcze gorszą sytuacją jest to, kiedy leki mają pomylone opakowania! Wtedy nietrudno o tragedię i poważne konsekwencje. Między innymi dlatego domowa apteczka powinna być odpowiednio zorganizowana.
Na początek wyrzuć wszystkie leki przeterminowane lub takie, których już nie używasz, np. niedokończone antybiotyki. Kolejny krok to oznaczenie lekarstw. Wystarczy do każdego leku bez opakowania przykleić karteczkę z datą przydatności i dawkowaniem.
Na koniec wszystko posegreguj. Kup w tym celu plastikowe pudełka. W pierwszym pudełku ułóż syropy, w drugim tabletki, a w trzecim wszelkie maści. Oczywiście pudełek może być więcej, jeśli leków jest więcej, np. masz w domu dużo inhalatorów. W oddzielnym pudełku powinny znaleźć się też bandaże oraz plastry.
Pamiętaj, że tak zorganizowane leki nie mogą leżeć w miejscu nasłonecznionym! Schowaj je do zamykanej szuflady lub szafki.

Organizacja przypraw

Organizacja i przechowywanie dziecięcych zabawek

Na początek podziel dziecięce zabawki na kategorie. Oddzielnie trzymaj pluszaki, klocki LEGO, klocki duże, figurki, książeczki, instrumenty muzyczne, tablice itp. W jednym miejscu zostaw pojedyncze zabawki bez żadnej specjalnej kategorii, np. piłeczki czy maszyny do robienia baniek.
Sprzymierzeńcami w dziecięcym pokoju będą duże pojemniki na kółkach. Wystarczy kupić regał z pustymi półkami. Najlepsze będą regały niskie, ale szerokie. W pokoju dziecka unikaj wysokich regałów. Teraz w każdą półkę wsuń pojemnik z konkretnymi zabawkami. Możesz je nawet podpisać lub oznaczyć specjalnymi naklejkami, aby dziecku było łatwiej je rozpoznać. Taka organizacja pomaga też zachęcić dziecko do porządków. Można nawet robić zawody typu kto szybciej schowa poszczególne rodzaje zabawek do pudełek.

Organizacja dokumentów w domu

Sprzątanie domu – organizacja. Dzięki tym trikom sprzątanie będzie znacznie prostsze, szybsze i bardziej efektowne!

Warto zainwestować w odkurzacz automatyczny z funkcją mycia podłóg, ponieważ to urządzenie może sprzątać samo, a ty masz wtedy czas, aby zająć się innymi rzeczami, np. sprzątaniem łazienki. Oszczędność czasu i porządek zachowany.
Sprzątaj zawsze z pomocą domowników. Niech każdy ma wyznaczone swoje zadanie, np. ty odkurzasz i zmywasz podłogi, twój partner(ka) sprząta łazienkę, a dzieci porządkują swoje pokoje.
Przykładowo sobotę. Taka rutyna sprzyja kształtowaniu dobrych nawyków. I dzięki niej przestaniesz odkładać sprzątanie na później.
Chowanie brudnych ubrań i bielizny do kosza na pranie, ścielenie łóżka, regularne zmywanie naczyń, chowanie zabawek za każdym razem, gdy dziecko przestanie się bawić, odkładanie rzeczy na miejsce po ich użyciu – te nawyki sprawią, że co tygodniowe sprzątanie będzie krótsze, szybsze i przyjemniejsze.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.