Data modyfikacji:

Piękny ogród krok po kroku

Ogród - piękny, zadbany i zaplanowany to ozdoba każdego domu. Po zimie nawet najwspanialsze z nich mogę jednak wyglądać tragicznie. Dlatego właśnie wraz z powrotem wiosny, trzeba przywrócić mu letni blask. Nie wiecie od czego zacząć? Koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Każdy ogród przeżywa swoje lepsze i gorsze chwile. Prawdą jest jednak, że jeśli pozostawimy go samemu sobie, zdziczeje i prawdopodobnie bardzo trudno będzie go przywrócić do jego najlepszego stanu. Dlatego tak istotne jest, by regularnie go odżywiać i dać o niego niezależnie od pory roku. W dodatku warto też posłuchać wskazówek ekspertów, którzy potrafią nawet z mało urodzajnej gleby stworzyć cudo.

Krok 1

Nie ma co się oszukiwać - pierwszą, podstawą i stałą czynnością związaną z posiadaniem ogrodu są porządki. Dlatego wraz z nadejściem wiosny konieczne jest usunięcie z ogrodu wszelkich pozostałości po zeszłorocznym sezonie – zgniłe liście, uschnięte gałęzie i byliny muszą zniknąć. Konieczne będzie również dokładne wygrabienia trawników i rabatek, w ten sposób pobudzicie rośliny do wzrostu i usuniecie wszelkie zeszłoroczne śmieci, które ten wzrost hamują. Wasz ogród najbardziej potrzebuje właśnie takich zabiegów.

Krok 2

Po dokładnym sprzątnięciu i zgrabieniu ogrodu pora na zdjęcie z drzewek i krzewów zimowych okryć (jeśli takie mieliście) oraz przycięcie gałęzi drzewek owocowych (większości z nich) i niektórych krzewów – oczywiście nie wolno przycinać zbyt wiele! Wystarczy przyciąć uszkodzone gałęzie. Pamiętajcie jednak, że przycinać rośliny można jedynie przed okresem wegetacyjnym, czyli zanim pojawią się na nich pąki i liście.

Krok 3

Kiedy wegetacja roślin już się rozpocznie, musimy zająć się użyźnianiem i ochronom gleby. Istotne jest, by dopasować nawóz do rodzaju gleby – jeśli mimo nawożenia rośliny w Waszym ogrodzie nie kwitły i nie owocowały, być może była to wina właśnie źle dobranego nawozu. Eksperci radzą, by przy wyborze nawozów ograniczyć się do tych naturalnych, a nawozy sztuczne traktować jako ewentualny dodatek. Oczywiście w pełni naturalnym i świetnym dla roślin nawozem jest obornik, który odżywia i zawartość próchnicy w glebie– wiosną używa się go w formie granulatu lub przekompostowanego. Kolejnym składnikiem odżywczym, na który zwracają uwagę eksperci są tzw. szczepionki mikoryzowe, które pomagają w dostarczeniu glebie potrzebnych mikroorganizmów (grzybów, które żyją w symbiozie z roślinami).

Krok 4

Kolejnym elementem ogrodowego procesu pielęgnacyjnego jest sadzenie i wysiew. Jeśli zamierzamy zasadzić w ogrodzie nowe rośliny (kwiaty, drzewka, krzewy etc.) lub przesadzić te już istniejące najlepszym momentem będzie marzec. To właśnie wtedy trzeba zaplanować, jak powinien wyglądać nasz ogród. Pomocne będą tu wszelkie projekty i wsparcie architektów krajobrazu. Najczęstszym zabiegiem jest podział ogrodu na część frontową -reprezentacyjną i tylną, czyli zielonego dywanu, na którym spędzamy większość czasu. Często wyodrębnia się jeszcze jeden kawałek ogrodu przeznaczony na warzywnik.

A jeśli ciekawią Was wspaniałe aranżacje małych i dużych ogrodów, zerknijcie na zdjęcia poniżej ;)

source="media:42562,42565,42568,42574" link="image" width="360" height="400" title="always"]

Na jakim etapie prac ogrodowych jesteście?

Autor: Oliwia Górska