Data modyfikacji:

Ranking pomp ciepła: jaką wybrać? 

Pompy ciepła są coraz chętniej wybierane przez Polaków, stanowią one bowiem atrakcyjną i zarazem ekologiczna alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania domu. Ze względu na to, że zainteresowanie nimi wzrosło dopiero w ostatnich latach, sporo osób wciąż nie ma nawet podstawowych informacji na ich temat. Przedstawiamy zatem najważniejsze fakty na temat pomp ciepła oraz podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas ich wyboru, przedstawiając także listę polecanych urządzeń.
Two residential modern heat pumps

Jak działa pompa ciepła?

Konstrukcja pompy ciepła została opracowana jeszcze w XIX wieku, ale ze względu na ograniczenia technologiczne nie znalazła żadnego zastosowania, co zaowocowało powstaniem tylko prostych modeli teoretycznych. Pierwsze realne prototypowe urządzenia powstały w połowie XX wieku, były one używane do ogrzewania budynków publicznych lub prywatnych przedsiębiorstw. Obecnie systemy pomp cieplnych osiągają znacznie mniejsze rozmiary i mogą być z powodzeniem montowane także w budynkach mieszkalnych. 
Pompa ciepła jest źródłem ogrzewania, które można połączyć bez problemu z klasycznymi systemami c.o. Odgrywa ona taką samą rolę jak tradycyjne piece, podgrzewając wodę, która następnie rurami kierowana jest do grzejników w całym budynku. W przeciwieństwie do nich nie spala ona jednak żadnego paliwa płynnego lub stałego – potrzebuje jedynie dostępu do energii elektrycznej, która napędza umieszczoną w niej sprężarkę.
Pompa ciepła działa na zasadzie podobnej do tej, na której oparte są zamrażarki i lodówki. Do działania wykorzystuje więc specjalny sprężony czynnik chłodniczy krążący w urządzeniu w obiegu zamkniętym. W przeciwieństwie do wymienionego sprzętu AGD, pompa stara się pobrać jak najwięcej ciepła z otoczenia, aby jak najmocniej podgrzać czynnik. Preparat podróżuje następnie do wymiennika, gdzie ulega wychłodzeniu po przekazaniu zebranej energii wodzie używanej do utrzymania wysokiej temperatury we wnętrzu domu.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzielimy ze względu na rodzaj pobieranego ciepła z zewnątrz budynku. Wyróżniamy więc trzy podstawowe kategorie urządzeń.

Pompy powietrzne

To zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej wybierane pompy do domu, które pobierają ciepło wprost z powietrza za pomocą wentylatora. Z zewnątrz przypominają więc na pierwszy rzut oka klimatyzatory. Sprzęt tej klasy dzielimy dodatkowo na dwie grupy – pompy monoblokowe i pompy split.
Monobloki to urządzenia, w których wszystkie elementy systemu, w tym wymiennik ciepła, znajdują się w jednostce zainstalowanej na zewnątrz budynku. Podgrzana woda jest pompowana do modułu hydraulicznego znajdującego się w domu, gdzie jest następnie rozprowadzana do grzejników.
Pompy split w jednostce zewnętrznej posiadają tylko odbiornik ciepła, czynnik chłodniczy jest pompowany do wewnątrz budynku, gdzie trafia do osobnego wymiennika połączonego z modułem hydraulicznym.

Pompy gruntowe

Pompy pobierające ciepło bezpośrednio z ziemi. Ich instalacja jest kosztowna, bowiem wymaga wykonania pionowego odwiertu na głębokość poniżej poziomu zamarzania gleby (różni się ona w zależności od regionu naszego kraju). Czynnik chłodniczy jest pompowany do odwiertu, skąd pobiera naturalne ciepło. Podobnie jak w monoblokach, cały mechanizm pompy zamknięty jest w pojedynczej jednostce umieszczonej na zewnątrz budynku. 

Pompy wodne

Najrzadziej spotykane pompy, w których czynnik chłodniczy pompowany jest na dno znajdującego się w ich pobliżu zbiornika wodnego, gdzie zimą i jesienią utrzymuje się stosunkowo najwyższa temperatura. Urządzenia współpracują z jeziorami, rzekami, a nawet wodami gruntowymi. 

Na co zwracać uwagę, wybierając pompę ciepła?

Pompę wybieramy zawsze po konsultacji ze specjalistą, który doradzi, jakiego rodzaju urządzenia sprawdzą się w naszym konkretnym przypadku. Źle dobrane urządzenia może narazić nas bowiem na bardzo duże koszty związane z jego wymianą lub eksploatacją.
  • Wydajność grzewcza pompy – najważniejsza cecha każdej pompy ciepła, którą dopasowujemy do charakterystyki i potrzeb budynku. W ustaleniu potrzeb energetycznych domu pomoże nam specjalista. 
  • Efektywność pompy – parametr określający ilość dostarczanej wody w stosunku do zużytej do tego energii elektrycznej. Odpowiada on za ogólna opłacalność instalacji i jest ważna zarówno wtedy, gdy maszyna zasilana jest z sieci, jak również wówczas, gdy czerpie prąd z kolektora słonecznego zainstalowanego np. na dachu domu.
  • Poziom hałasu – za hałas powstający podczas pracy pompy odpowiada przede wszystkim sprężarka. Ma on znaczenie zwłaszcza dla właścicieli domów z małymi działkami. Pracująca przez 24 godziny pompa może być bowiem źródłem konfliktów z sąsiadami. Może ona również przeszkadzać domownikom, gdy jest zainstalowana przy ścianie sypialni lub salonu.
  • Wymiary pompy – wielkość pompy powinna być dopasowana do wymiarów domu, musimy zadbać też o łatwy dostęp do jej wszystkich elementów.
  • Ranking pomp ciepła – polecane modele

    Termet Heat Gold 12 kW
    Rodzaj: powietrzna, monoblok
    Immergas Magis M8 
    Rodzaj: powietrzna, monoblok
    Kaisai Arctic 8KW KHC-08RY3 
    Rodzaj: powietrzna, monoblok
    Prima S 3F R32 16GT 
    Rodzaj: powietrzna, split
    Atlantic Extensa Ai Duo 1Fz 10 kW
    Rodzaj: powietrzna, split
    Zdjęcie: Envato Elements