Data modyfikacji:

Rattan i wiklina we wnętrzach

Lata mijają, a rattan i wiklina wciąż cieszą się uznaniem wśród zwolenników żywego kontaktu z przyrodą. Oba materiały dawno przestały być domeną mebli ogrodowych i coraz częściej wykorzystuje się je do aranżacji domowych pieleszy. Ogromną zaletą rattanu i wikliny jest to, że doskonale współgrają z każdym wystrojem wnętrza, a do tego są bardzo wytrzymałe i wpisują się w modny styl eko.

Wiklina to jeden z najstarszych materiałów meblarskich pozyskiwany z młodych pędów różnych gatunków wierzb (purpurowej, amerykańskiej, migdałowej i tzw. konopianki), które następnie poddawane są obróbce, czyli tzw. koronowaniu. Z kolei rattan pochodzi z różnych odmian palm rotangowych występujących na obszarze Indonezji i Malezji.

Ze względu na duże podobieństwo zarówno pod względem wyglądu, jak i cech (lekkość, trwałość, elastyczność), rattan i wiklina nie kontrastują ze sobą, a przez to mogą być wykorzystywane do aranżacji jednego wnętrza. Na plus rattanu można zapisać to, że nie „trzeszczy” w trakcie użytkowania, tak jak to często ma miejsce przy meblach z wikliny. Oba materiały są plastyczne, a dzięki barwieniu przy użyciu bejc, pozwalają stworzyć niezwykle wyszukane i efektywne kompozycje – od prostych puzderek czy koszyczków na biżuterię przez skrzynie na pościel i bujane fotele po etażerki, stoliki czy duże kanapy.

Ażurowa konstrukcja plecionek z rattanu i wikliny nadaje wnętrzu lekkości, dlatego doskonale zastąpią masywne i tradycyjne sprzęty zarówno utrzymane w stylu kolonialnym, rustykalnym czy współczesnym. Wyplatane z naturalnych surowców formy wnoszą powiew świeżości i poczucia bliskości z naturą. Są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wygodę i chcących pozbyć się z mieszkania topornych sprzętów.

Decydując się na rattan i wiklinę we wnętrzach warto postawić na ich naturalne kolory – łatwiej będzie je estetycznie skomponować z resztą wyposażenia. Najlepiej subtelność i lekkość ażurowych konstrukcji wyeksponuje biel, błękit i zieleń, a w przypadku ciemniejszych pomieszczeń, warto postawić na jasne dodatki.

Jeśli rattan i wiklina zagoszczą w Twoim domu, musisz zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, aby długo urzekały swoim wyglądem i zachowały swoją funkcjonalność. Do usuwania z nich kurzu używaj szczoteczki nylonowej lub ryżowej. Przecieraj je wilgotną, nie mokrą, ściereczką – unikniesz namoknięcia materiału, a co za tym idzie – jego odkształcenia. Ewentualnie możesz wykorzystać roztwór wody z sokiem z cytryny (do 1 litra wody dodaj 4 łyżki soku).

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora