Data publikacji:

Remont łazienki – jak go przeprowadzić?

Remont łazienki dla niektórych jest szczególnym wyzwaniem, za które nie do końca wiadomo, jak się zabrać. Skutkuje to jego ciągłym odkładaniem w czasie. Jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić remont łazienki, ten tekst jest dla Ciebie! Wspólnie zaplanujemy przebieg remontu, a także zastanowimy się na tym, ile kosztuje remont łazienki oraz co składa się na wykończenie łazienki. Dzięki temu wszystko przebiegnie szybko, sprawnie i bez dodatkowych szkód.
jak przeprowadzić remont łazienki

Remont łazienki w bloku – jakie prace trzeba zgłosić?

Zanim zaczniesz wybierać glazurę i nowe elementy wystroju łazienki, musisz wiedzieć, że niektóre prace wymagają zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Prawo budowlane rozróżnia prace konserwacyjne, remont i przebudowę mieszkania.
Renowacja łazienki, na którą składać się będą skuwanie i wymiana płytek, podłączenie nowych sanitariatów, malowanie itd. nie wymaga zgłoszenia.Natomiast jeśli chcesz przeprowadzić szerzej zakrojoną wnętrzarską rewolucję, w której skład wchodzić będzie ingerencja w części wspólne budynku, czyli np. wymiana okien na większe, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie remontu w urzędzie miasta.

Remont łazienki a przepisy spółdzielni – co trzeba sprawdzić?

Na uzyskaniu pozwolenia lub zgłoszenia remontu formalności się jednak nie kończą. Pozostaje jeszcze uregulowanie spraw ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową. Przede wszystkim zapoznaj się z przepisami, jakie obowiązują w twojej spółdzielni czy wspólnocie.
W dokumentach tego typu mogą znajdować się np. wytyczne, co do możliwych godzin prowadzenia remontu, konieczności poinformowania pozostałych lokatorów czy dni, w jakich prace mogą się odbywać.Obok formalności, do których jesteśmy zobowiązani, warto również porozmawiać z sąsiadami i poinformować ich o harmonogramie remontu oraz zakresie planowanych prac.

Części wspólne budynku

Niestety, wielu lokatorów błędnie uważa, że części wspólne budynku, czyli korytarze czy klatka schodowa, to miejsca, gdzie można składować różne przedmioty, które nie mieszą się w mieszkaniu. Musisz wiedzieć, że jest to niezgodne z przepisami – wymienione części wspólne to ważne ciągi komunikacyjne i poruszanie się nimi nie może być utrudnione.
Składowanie materiałów budowlanych czy zdemontowanych podczas remontu łazienki elementów wystroju na korytarzu jest niezgodne z przepisami. Zwłaszcza jeśli są to materiały łatwopalne. Ponadto pamiętaj, że w trakcie remontu należy utrzymywać porządek również w częściach wspólnych – jeśli pył z remontowanego wnętrza dostanie się również na korytarz, należy to posprzątać.

Usuwanie odpadów po remoncie

Podczas skuwania płytek i wymiany sanitariatów powstanie sporo odpadów, które trzeba gdzieś przechowywać, a następnie usunąć. W tym celu należy się skonsultować z lokalnym przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za wywóz odpadów.
W zależności od województwa, usługa tego typu może być dodatkowo płatna. Jeśli przeprowadzasz mały remont, wystarczająca może się okazać specjalna torba na gruz. W przypadku szerzej zakrojonej renowacji,  konieczne może być zamówienie kontenera na odpady tego typu.

Etap przygotowań do remontu

Na etapie przygotowań do remontu można skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub samodzielnie wyznaczyć rzeczy, które wymagają odświeżenia i poprawek. Jeśli planujemy drastyczne zmiany w wyglądzie łazienki, być może warto zainteresować się najnowszymi rozwiązaniami do łazienek oraz poprzeglądać inspiracje dostępne w katalogach czy w internecie. Pozwoli to łatwiej określić swoje potrzeby i poszukać ciekawych alternatyw dla znanych możliwości.
Oprócz tego konieczne jest dokonanie bardzo dokładnych pomiarów wnętrza. Pozwoli to określić ilość potrzebnych płytek oraz możliwe do wkomponowania wymiary wanny, prysznica, pralki, szafek i innych istotnych elementów pomieszczenia. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z pomocy fachowców, trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować terminy i ustalić szczegóły współpracy. W przypadku chęci samodzielnego przeprowadzenia remontu trzeba uwzględnić czas potrzebny do opanowania wykonywania niektórych czynności.
Na etap przygotowań składają się również wszystkie zakupy. Należy skompletować całe wyposażenie łazienki, jeśli tylko mamy gdzie je składować. Trzeba kupić:
  • meble łazienkowe, jak również blaty oraz dodatki, takie jak haczyki czy uchwyty;
  • oświetlenie główne oraz punktowe;
  • armaturę i ceramikę łazienkową – wannę, prysznic, umywalkę, rury, spłuczkę oraz odpływy, a także baterie czy zestawy podtynkowe;
  • pralkę, syfony do pralki, jej zabudowę, węże odprowadzające, maty antywibracyjne.
  • Oczywiście podstawą są płytki, a także fugi. Uwzględnić trzeba również wiele drobnych akcesoriów, takich jak szpachelki, silikony czy krzyżyki dystansowe.

    Remont łazienki w bloku – jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

    Podczas remontu łazienki powstaje solidny bałagan – skuwanie płytek czy wymiana drzwi oznaczają sporą ilość pyłu. Aby zminimalizować ryzyko, że zabrudzenia rozprzestrzenią się po całym mieszkaniu, zdaj się na kurtyny przeciwpyłowe. To specjalne folie ochronne, które montuje się pod sufitem i sięgają aż do podłogi. Dzięki nim kurz nie rozprzestrzenia się w innych pomieszczeniach.
    Pamiętaj również o zabezpieczeniu podłóg poza remontowanym pomieszczeniem. Panele czy płytki mogą ucierpieć w wyniku zapylenia czy przesuwania materiałów budowlanych lub wiader z gruzem. Dobrym sposobem są płaty tektury budowlanej.
    To dość gruby i sztywny materiał ochronny, dzięki któremu posadzka nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne czy trwałe zabrudzenia. Jest to znacznie lepsza opcja niż folia malarska, którą w ruch wprawiają nawet najmniejsze podmuchy powietrza i przez to jest niewygodna w użytkowaniu.

    Bezcenna pomoc architekta

    Łazienka i kuchnia to bez wątpienia dwa pomieszczenia, podczas urządzania których warto skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta.
    O ile salon czy sypialnię  można urządzić intuicyjnie, to w przypadku remontu łazienki jest to znacznie większe wyzwanie. W grę wchodzą tu bowiem przyłącza instalacyjne, rozmieszczenie gniazd, a do tego jeszcze dobór kafli i innych elementów wystroju. Co więcej, remont łazienki przeprowadza się z reguły raz na kilka,  kilkanaście lat, dlatego szczególnie ważne jest, aby pomieszczenie było dobrze zaplanowane.
    Koszt przygotowania indywidualnego projektu wystroju łazienki to wydatek rzędu około kilkuset złotych. Warto potraktować ten koszt jako inwestycję w dobrze dopracowaną aranżację, która służyć będzie przez naprawdę długi czas.

    Jak widzisz, przygotowanie do remontu łazienki w bloku z wielkiej płyty to długa lista pytań i odpowiedzi, z którymi trzeba się rozprawić. A przecież w całym tym szaleństwie trzeba jeszcze wybrać estetyczne płytki i pozostałe elementy wystroju. W tym przypadku warto zdawać się na ponadczasowe trendy i neutralne barwy.
    Drewnopodobne płytki, imitacja cegły, biel czy odcienie beżu i szarości są na tyle uniwersalnym elementem wystroju, że nawet jeśli za pewien czas najdzie cię ochota na kolejne zmiany wystroju, będziesz mieć dobre tło dla niewielkiej metamorfozy.

    Aktualne trendy w remontowaniu łazienek

    Zdecydowanie warto zapoznać się z aktualnymi trendami dotyczącymi planowania i remontowania łazienek. Wśród aktualnych trendów powiązanych z łazienkami można wymienić przykładowo:
  • prysznice typu walk-in – to rodzaj kabin, które nie mają drzwi ani wyraźnie zaznaczonego brodzika. Mają otwartą konstrukcję, która bardzo powiększa optycznie łazienkę i nie generuje różnic temperatur pomiędzy kabiną a resztą łazienki w czasie mycia;
  • wanny wolnostojące – to doskonały wybór, jeśli dysponujemy większą ilością miejsca w łazience. Do wanny mamy wtedy dostęp z każdej strony, a umieszczenie jej w centralnym punkcie pomieszczenia pozwala podkreślić jej oryginalne kształty;
  • kolorowe ramy i baterie łazienkowe – czyli szczególnie odcienie złota, czerni czy rose gold, idealnie sprawdzają się w nowoczesnych łazienkach;
  • odwołania do natury i minimalizm – czyli brak nadmiernych dekoracji, zabawa fakturą oraz kolorem. W tego rodzaju łazienkach często spotykamy drewno i kamienie naturalne.
  • Remont właściwy

    Właściwy remont łazienki rozpoczynamy od skucia starych płytek oraz wyrównania ścian. To etap, który jest najbardziej uciążliwy ze względu na dźwięk oraz pylenie i brudzenie się wszystkiego wokół. Następnie zajmujemy się wodą i kanalizacją, czyli podejmujemy kontakt z hydraulikami. Jeśli zmiany w tym obszarze nie są konieczne, przechodzimy wprost do układania nowych płytek.
    Powierzchnię należy odpowiednio przygotować, a później rozpocząć układanie. W czasie tego etapu często konieczne jest również docinanie płytek do odpowiednich wymiarów. Sposobów układania płytek jest wiele i należy wybrać jeden, zgodny ze swoim punktem widzenia – każda z metod ma bowiem swoich zwolenników i przeciwników. Pracę można rozpoczynać od podłogi lub ścian.
    Po zakończeniu etapu związanego z płytkami przechodzimy do montażu WC, umywalki, wanny lub prysznica czy pralki. Kwestii związanych z montażem sanitariatu, podobnie jak z zestawami podtynkowymi (którymi zajmujemy się, zanim położymy płytki), powinni podjąć się fachowcy. Nie trwa to długo, jednak wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, zatem ciężko jest wykonać ten element samodzielnie. Później przychodzi czas na wykończenie łazienki, czyli zadbanie o drobiazgi, opracowanie krawędzi, ostateczne uszczelnienie wszystkich miejsc, które znajdują się w pobliżu wody, oraz impregnacja drewna czy kamieni naturalnych.

    Remont łazienki – koszt

    Często zadawanym sobie pytaniem jest „Ile kosztuje remont łazienki?”. Koszt remontu łazienki jest uzależniony przede wszystkim od jej wymiarów, ale także od wymiany wyposażenia, stopnia zaawansowania remontu czy wyboru konkretnych produktów oraz ich cen. Szacuje się, że koszt remontu łazienki 5 m2, w zależności od wybranych materiałów, może wynieść pomiędzy 7 a 15 tysięcy złotych z pomocą fachowca. Wówczas w wyliczeniach uwzględnia się przykładowo koszt przyłączenia wody, płytki, zakup wyposażenia i armatury oraz mebli, a także wynagrodzenie dla osoby przeprowadzającej remont.
    Koszty należy jednak szacować samodzielnie, robiąc listę tego, co zamierzamy kupić, oraz przeliczając cenę płytek za metr kwadratowy potrzebnych do łazienki z niewielkim zapasem, ponieważ straty materiałów zawsze się zdarzają. Należy zakupić też dodatkowe płytki, które zostaną wykorzystane w razie gdyby kiedyś konieczne było ich skucie. Remont łazienki w bloku często jest warunkowany właśnie innowacjami przeprowadzanymi przez spółdzielnię, które i tak nierzadko wymagają rozkucia łazienki.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo