Data publikacji:

Salon w stylu góralskim – jak urządzić salon w stylu góralskim?


Kochasz klimat przytulnych, zakopiańskich chatek? Salon w stylu góralskim to coś dla ciebie. Ludowe wzory, drewno i naturalne, ciepłe tkaniny wiodą tutaj prym. Całość prezentuje się wyjątkowo przytulnie i klimatycznie. Jak urządzić salon w stylu góralskim? Sprawdź w artykule!
domek

Salon w stylu góralskim – czym jest styl góralski?


Stylu góralskiego we wnętrzach nie da się pomylić z żadnym innym. Każdy, kto był kiedyś w górskim schronisku czy też chałupie, zgodzi się z tym stwierdzeniem. Jego podstawę stanowi oczywiście drewno. Jest ono wszędzie – nie tylko w meblach, ale także na ścianach czy też na podłodze. Dopełnieniem całości są wyjątkowe dekoracje i ozdoby, które nadają wnętrzu przytulny klimat. W artykule radzimy, jak urządzić salon w stylu góralskim, aby prezentował się modnie, oryginalnie i bardzo domowo.

Salony w stylu góralskim wyróżniają się wyjątkowym, przytulnym klimatem. To zasługa nie tylko wszechobecnego drewna, lecz także tradycyjnego kominka czy też mnóstwa naturalnych tekstyliów. Powtarzającym się motywem jest parzenica, czyli charakterystyczny wzór występujący często na spodniach góralskich. Obecnie wykorzystuje się go także na obrusach, zasłonkach, pościeli i wielu innych elementach dekoracji wnętrz.

Salony w stylu góralskim – kolory i materiały


Salony w stylu góralskim wyróżniają się ciepłą, przytulną kolorystyką. Dominują takie barwy jak brąz, beż, kremowa biel, a także czerwień. W roli dekoracji i akcentów występować mogą także inne kolory, w końcu góralskie stroje ludowe były zwykle piękne i barwne.

Dominującym materiałem w salonie w stylu góralskim musi być drewno. Najlepiej sprawdzi się takie o nieco nieregularnej fakturze, aby jak najbardziej przypominało naturalne drzewo. Idealnie wyszlifowane i polakierowane deski nie będą wyglądać tak autentycznie. Do wnętrza w góralskim stylu świetnie pasować będą również cegła oraz kamień. Oczywiście warto wykorzystywać także inne naturalne lub podobne do naturalnych materiały, takie jak bawełna, sztuczne futro czy też sztuczna skóra.

Salon góralski – podłoga i ściany


Podłoga w salonie w stylu góralskim powinna być drewniana. Możesz wybrać klasyczne, oldschoolowe deski lub celowo postarzane panele. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz wybrać drewna, możesz postawić na podłogę kamienną lub betonową.

Ściany w góralskich chałupach często pokryte są drewnianymi balami. Zdajemy sobie sprawę jednak z tego, że jest to rozwiązanie dość drogie i problematyczne w utrzymaniu. Możesz jednak położyć bale tylko na jednej ścianie lub nawet na jej fragmencie, aby osiągnąć ciekawy efekt.

Na ścianach lub jednej ścianie świetnie wyglądać będzie również naturalna cegła lub imitacja przypominająca do złudzenia tę prawdziwą. Kolejna opcja to kolorowa tapeta z motywem ludowym, np. z parzenicą. Ściany w salonie w stylu góralskim mogą zdobić również sztuczne futra i skóry, a także ludowe grafiki czy też obrazy.

Salon w stylu góralskim – meble


Meble do salonu w stylu góralskim prezentują się bardzo charakterystycznie. Są oczywiście drewniane i niezaprzeczalnie kojarzą się z rustykalnym, ludowym klimatem. Jakie wybrać? Koniecznie zainwestuj w drewnianą komodę i regał. Drewno powinno wyglądać na naturalne. Może być zdobione ażurowymi dekoracjami w ludowym klimacie.
Do salonu w stylu góralskim będą pasować także oldschoolowy kredens lub witryna, w których będzie można przechowywać ozdobną zastawę stołową. Obok kanapy natomiast warto postawić drewnianą ławę z rzeźbionymi krzesłami czy też stołkami przypominającą wyglądem stół z góralskiej karczmy.
Meble do salonów w stylu góralskim nie powinny być idealnie gładkie. Mogą mieć delikatne pęknięcia i szczeliny, dzięki czemu całość wygląda znacznie bardziej autentycznie. Pod ścianą doskonale sprawdzi się żeliwny lub ceglany kominek, który ogrzeje domowników w chłodne dni i doda wnętrzu jeszcze więcej przytulności.

Salon w stylu góralskim – kanapy i fotele


Jakie fotele i kanapę wybrać do salonu w stylu góralskim? Idealnie pasować będą meble skórzane lub ze sztucznej skóry. Świetną opcją jest również pokrycie kanapy puszystymi kocami i pledami, które kojarzą się z podhalańskim klimatem. Zamiast lub obok foteli możesz ustawić drewniane stołki obite futerkiem. Materiały naturalne lub przypominające naturalne to klucz do sukcesu.

Salony w stylu góralskim – oświetlenie


Oświetlenie w salonach w stylu góralskim powinno nadawać wnętrzu przytulny, domowy klimat. Dlatego też w lampach koniecznie umieść żarówki o ciepłym, nie za mocnym świetle. Oprócz dużej lampy zamontuj na ścianach mniejsze lampki, które będą dawać delikatne, nastrojowe światło. Możesz wybrać klasyczne modele w stylu retro lub postawić na nowoczesne, designerskie lampy z połączenia drewna, metalu czy też szkła.

Pod ścianą w salonie w stylu góralskim musi znaleźć się kominek. Może to być zarówno klasyczne palenisko, jak i biokominek lub kominek elektryczny. Na półeczkach, blatach i stołach umieść ładne świeczki, które nie tylko doświetlą przestrzeń, lecz przede wszystkim wprowadzą do wnętrza przytulny klimat.

Salon w stylu góralskim – akcesoria i dodatki


Wśród dodatków do salonu w stylu góralskim prym wiodą tekstylia, a więc ozdobne firanki i obrusy z motywem parzenicy, puchate koce, pledy i poduszki. Na podłodze możesz położyć dywanik ze sztucznego futra, a w oknach zawiesić kolorowe zasłony z ludowym haftem.
Salon w stylu góralskim ozdobi również piękna zastawa umieszczona np. w oszklonym kredensie. Na półeczkach i ścianach warto umieścić także rodzinne zdjęcia oraz pamiątki z gór, takie jak ciupaga czy też ludowe figurki. Tekstylia czy też inne przedmioty możesz pochować w drewnianych skrzyniach, które będą pełnić nie tylko funkcję użytkową, lecz także dekoracyjną.
Autor: Olga Wacholc