Data modyfikacji:

Schody stylowe i bezpieczne

Schody drewniane, żelbetowe czy stalowe? To podstawowe dylematy przy ich wyborze. Pełnią ważną funkcję – łączą dwie kondygnacje, ale są także istotnym elementem wystroju wnętrza.

Spiralne, proste czy zabiegowe?

Na początku trzeba sobie zdać sprawę z tego, że jest wiele rodzajów schodów. Dla osób, które lubią się wspinać proponujemy schody spiralne. Są mniej wygodne, ale ciekawie prezentują się we wnętrzu i zajmują mniej miejsca. Bardziej tradycyjne są schody proste - wchodząc na górę, nie zmienia się kierunku. Wszystkie stopnie są jednakowe, co sprawia, że są bezpieczniejsze. Takie schody nie mogą mieć jednak za wiele stopni, bo wspinanie może okazać się zbyt męczące. W elementy spoczynkowe wyposażone są schody zabiegowe, które mają kształt litery L lub U. Są najwygodniejsze, ale zajmują najwięcej miejsca.

Dobór materiału

Jeżeli konstrukcja jest już wybrana, należy pomyśleć o wyborze materiału, trzeba podjąć ją dosyć szybko. W przypadku schodów żelbetowych, należy zaplanować je już etapie budowy, podobnie jak schody metalowe. Natomiast schody drewniane można montować nieco później. Osoby, które zdecydują się na solidne schody żelbetowe, muszą pamiętać o tym, że zajmują one dużo przestrzeni. Najczęściej konieczne jest wykonanie wydzielonej klatki schodowej. Są bardzo wytrzymałe i trwałe, ale ze względu na swoja masywność nie nadają się do małych przestrzeni. Nie muszą być wcale nudne – można wykończyć je dowolnymi elementami. Trochę wyobraźni sprawi, że będą się bardzo dobrze prezentowały.

Schody drewniane są lekkie i nie obciążają konstrukcji domu. Ich montaż jest bardzo prosty, po wizycie ekipy nadają się do użytkowania. Kluczowy jest wybór gatunku drewna. Najczęściej wybierane są drewna, takie jak: dąb, buk, jesion, brzoza, klon, mahoń, bodo, bali. Największą wadą schodów drewnianych jest konieczność ich pielęgnacji i odpowiednie zabezpieczenie. Lakierowane stopnie są śliskie, dlatego niezbędny jest montaż elementów antypoślizgowych. Niestety w odróżnieniu od schodów żelbetonowych lub stalowych nie są odporne na ogień.

Schody stalowe to ostatnio bardzo modne rozwiązanie. Nadają wnętrzu industrialny klimat. Trzeba pamiętać o odpowiednim doborze materiału, przede wszystkim musi być to stal nierdzewna. Kolejną dobrą radą jest zabezpieczenie stopni, w taki sposób, aby były antypoślizgowe – czyli wykonane z odpowiedniego materiału, częstym rozwiązaniem są specjalne tłoczenia. Schody stalowe są „lekkie” nie zabierają przestrzeni, nie przytłaczają. Łatwo dobrać jest ich kształt i dopasować do wnętrza. Wadą jest to, że wydają specyficzny odgłos przy wchodzeniu lub schodzeniu. Niestety nie tłumią skutecznie dźwięków.

Coraz częstszym rozwiązaniem są schody wykonane z różnych materiałów. Przykładem mogą być schody z stalową balustradą oraz drewnianymi stopniami lub wykonanymi z przezroczystego materiału.

Dowolność wyboru

Dotyczy to zarówno balustrad: na rynku dostępne są różne kształty i tworzywa – drewno, stal czy aluminium – wszystko zależy od wystroju wnętrza i planów inwestora. Podobnie jest ze stopniami: beton, kamień, szkło, blacha, a może drewno? To tylko niektóre z propozycji. Dowolność dotyczy także kształtu stopni. Owalne czy prostokątne?  Producenci przygotowali liczne niespodzianki.

Autor: Ola Sztobryn