Data publikacji:

Jak zrobić schody z płyty OSB? Poradnik krok po kroku

Schody z płyty OSB wcale nie muszą być wykorzystywane jedynie w magazynach i pomieszczeniach przemysłowych. W dzisiejszym artykule przekonasz się, że zrobienie wysokiej jakości, estetycznych schodów z OSB do domu jest możliwe i może zrobić ogromne wrażenie na odwiedzających lub wynajmujących. Dowiedz się, jak krok po kroku wykonać schody OSB o wysokich walorach dekoracyjnych.
schody z płyty osb

Czy schody z płyty OSB są dobrym pomysłem?

Płyty OSB doskonale sprawdzają się w najróżniejszych gałęziach budownictwa. Wynika to głównie z tego, że są wyjątkowo wytrzymałe i jednolite, a także sprężyste oraz odporne na uszkodzenia. Jeśli odpowiednio dobierzemy parametry płyt OSB, zmiana ich kształtu w czasie użytkowania nie powinna mieć miejsca. Niektóre płyty dobrze radzą sobie z wilgocią, nie są nasiąkliwe ani podatne na zmiany temperatury, ale stosunkowo łatwo się palą, dlatego na rynku dostępne są również produkty odporne na ogień – pokryte specjalnymi preparatami, które zapewniają im ogniochronność. Warto jednak pamiętać, że w tej sytuacji konieczne jest zaniechanie szlifowania w przypadku chęci wykorzystania takiego materiału na schody, gdyż wówczas zetrzemy powłokę, chroniącą przed ogniem.
Płyty OSB w zależności od klasy i rodzaju mogą być:
  • odporne na wilgoć lub przeznaczone do całkowicie suchej zabudowy,
  • stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków,
  • ze zwiększoną odpornością na obciążenia i uszkodzenia.
  • Zalety zastosowania płyt OSB

    Wśród zalet wykorzystania płyt OSB w wykończeniu domu lub mieszkania można wymienić to, że ponieważ są wykonane w 90% z drewnianych wiórów, są materiałem ekologicznym. Oprócz tego płyty te charakteryzują się dużą łatwością obróbki, niską ceną i zadowalającą wytrzymałością. Dlatego też stosowane są nie tylko podczas prac wykończeniowych, ale również na etapie budowania. Powierzchnia płyt może być gładka lub porowata, jednak w przypadku zastosowania ich na schodach zdecydowanie rekomendujemy wybór pierwszej opcji.
    Płyty składają się z trzech warstw, w których wióry ułożone są w przeciwne strony dla zwiększenia wytrzymałości mechanicznej płyt. Zamawiając płyty OSB, bez problemów można poprosić o różne wykończenie krawędzi – w sposób, który będzie ułatwiał montaż lub przyszłe użytkowanie materiału. Płyty można swobodnie poddawać samodzielnej obróbce w domu, malować je, szlifować i pokrywać lakierem, co sprawia, że wykonanie schodów z tego materiału bez pomocy fachowców wcale nie okazuje się trudnym zadaniem.

    Rodzaje możliwych do wykonania schodów z płyty OSB

    Do dyspozycji mamy trzy metody montażu schodów z płyty OSB:
  • można zamontować schody w sposób całkowicie niezależny, wiszący, bez poręczy – wówczas konieczne będzie zamówienie brył z płyty OSB, które nałożymy na betonowe kołki, zapewniające odpowiedni poziom stabilności;
  • pokryć schody betonowe okleiną z płyty OSB, wykorzystując do tego kołki rozporowe lub odpowiedni klej;
  • możliwe jest wykorzystanie prefabrykowanych schodów z płyt OSB, polecanych do montażu przy stropach drewnianych.
  • Schody z płyty OSB perfekcyjnie współgrają z surowymi wnętrzami w stylu loftowym i industrialnym, ale równie doskonale prezentują się również w domach nowoczesnych.

    Co będzie potrzebne do wykonania schodów z płyty OSB?

    Do wykonania schodów z płyty OSB trzeba przygotować przede wszystkim miarkę, klej montażowy, aluminiowe kątowniki, szpachelkę (do ściągania nadmiaru kleju), szlifierkę, lakier bezbarwny do drewna oraz właściwie dociętą płytę OSB. Opcjonalnie pokusić się można również o taśmę ze światełkami LED, które połączone z aluminiowymi kątownikami i surowością płyty OSB dadzą świetny, niebanalny i nowoczesny efekt.

    Jak zrobić schody OSB? Instrukcja krok po kroku

    Wykonanie schodów OSB z prefabrykatu czy brył wkładanych na betonowe kołki nie stanowi wyzwania. Nieco większym problemem jest pokrywanie schodów betonowych płytą OSB. Jak wykonać schody OSB? Jeśli do dyspozycji mamy schody betonowe, można od razu przejść do stosownych czynności. Jeżeli jednak znajdują się na nich np. stare płytki, należy je skuć i wyrównać powierzchnię. Później konieczne jest zdjęcie wymiarów ze schodów, w szczególności ich długości, szerokości i wysokości. Należy wymierzyć schody co kilka, by wyeliminować ryzyko drobnych niedociągnięć, gdyby schody okazały się nierówne. Teraz konieczny jest zakup dokładnie dociętej płyty OSB.
    Zgodnie z długością schodów dobieramy również aluminiowe kątowniki, które zabezpieczą zewnętrzną krawędź każdego ze schodków. Po przymierzeniu płyt i sprawdzeniu, czy ich wymiary odpowiadają wymiarom schodów, przechodzimy do klejenia, wykorzystując do tego klej montażowy i ściągając nadmiar kleju szpachelką. Następnie płyta OSB będzie wymagała przynajmniej dwukrotnego lakierowania bezbarwnym preparatem, a być może również szlifowania po nałożeniu lakieru. Jej szlifowanie często warto przeprowadzić jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań ze względu na to, że płyty OSB dostępne w sklepach często są już pokryte rozmaitymi środkami.
    W dalszej kolejności przyklejamy kątowniki. Należy pamiętać, że zarówno po przyklejeniu płyt, jak i kątowników, trzeba je odpowiednio obciążyć na określony czas, aby klejony materiał dobrze przylegał. Spód każdego ze schodów w przypadku konstrukcji wiszącej można podkleić taśmą LED, co nada całej konstrukcji estetyczny i nowoczesny wygląd, a poza tym zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa. Jeśli chcemy zastosować takie rozwiązanie na zwykłych schodach, można obkleić je po wewnętrznej krawędzi każdego ze schodów.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!