Data modyfikacji:

Sylwestrowy savoir-vivre – jak podawać szampana?

Kilka dni dzieli nas od jednej z najhuczniejszych imprez w roku. Szampan i strzelające w górę korki to nieodłączny element sylwestrowej zabawy. Sprawdźmy jednak, jak powinniśmy otworzyć karnawałowy napój, by nie złamać tym zasad sylwestrowej etykiety. 

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na to, w jaki sposób otwieramy szampana. Zwykło się nawet mówić, że z im większym impetem to zrobimy, tym lepiej. Okazuje się jednak, że etykieta nakazuje zrobić to z nieco większym wyczuciem. Zobaczmy, jak zgodnie z zasadami savoir-vivre rozpocząć nowy rok.

Bez huku

Co prawda, lubimy huczne strzelanie korkiem, jednak nie jest to w dobrym tonie. Otwierając napój z bąbelkami, nie powinniśmy robić tego pod skosem (wtedy niemal na pewno korek zostanie wypchnięty z dużą siłą). Najbardziej elegancko widziane będzie otwieranie butelki poprzez delikatne poluzowanie drucianego zamknięcia, minimalne przechylenie butelki i lekkie jej obrócenie, przytrzymując przy tym korek tak, by sam bezgłośnie się z niej wysunął. Wówczas z napoju wydobędzie się jedynie subtelny świst i mgiełka.

Pozwól bąbelkom „odpocząć”

Co jeszcze możemy zrobić, by uchronić się przed wylaniem musującego napoju? Dobrze jest kupić go na kilka dni wcześniej przed Sylwestrem – szampan powinien „odpoczywać” około dwóch dni. Dzięki temu bąbelki uspokoją się, a my unikniemy wylewającej się z butelki w dużej ilości piany.

W jakiej temperaturze?

Wina musujące i szampany powinniśmy podawać w temperaturze od 5 do 10 stopni. Warto przechować je zatem kilka godzin w lodówce (najlepiej od 2 do 5 godzin). Jeśli decydujemy się na czerwone wina musujące, mogą być one nieco cieplejsze.

Uwaga, raczej odradzamy chłodzenie szampana w zamrażalniku – możemy go w ten sposób pozbawić nie tylko smaku, ale i napój może wybuchnąć.

W czym podawać?

Szampany i wina musujące podajemy w wysokich, szczupłych kieliszkach. Dzięki temu aromat wraz z bąbelkami będzie uwalniał się w znacznie wolniejszym tempie. Kieliszki napełniamy do 1/3 wysokości. Ze względu na to, że ten rodzaj trunku lubi niskie temperatury, nie trzymamy naczynia za kielich, a za nóżkę.

Więcej kieliszków do szampana znajdziesz TUTAJ

Jeśli na sylwestrowej imprezie nie spożyjemy całego szampana, możemy śmiało przechowywać go w lodówce. Odpowiednia zatyczka pozwoli zachować jego walory jeszcze przez dwa następne dni.

Na grafice: 1. Zamknięcie do szampana Tescoma, 19,90 zł; 2. Zatyczka Do Szampana Westmark, 30,40 zł; 3. Stoper do szampana Zack, 73 zł 

Więcej przydatnych akcesoriów do alkoholu znajdziesz TUTAJ

Autor: Natalia Malko