Data modyfikacji:

Czy warto kupować tanie meble?

Skąpy dwa razy płaci – głosi stare przysłowie i ma sporo racji, zwłaszcza w dziedzinie aranżacji domu. Tanie materiały i wykończenia zużyją się szybciej, co oznacza kolejne inwestycje, których można by uniknąć wybierając opcję droższą lub lepszą. W przypadku mebli oszczędność również może zaprowadzić nas na manowce, ale czy w każdej sytuacji?

Chcąc kierować się kryterium jakości przy każdych meblarskich zakupach, nasz dom byłby pełen solidnych, drewnianych mebli, ale w portfelu hulałby wiatr. Z tego względu sporą popularnością cieszą się meble z płyt MDF, które wprawdzie ustępują jakością litemu drewnu, ale w ogólnym rozrachunku są solidne i co ważne – znacznie tańsze, dzięki czemu możemy kupić ich więcej, a także zmienić lekką ręka nie tylko w powodu zużycia, ale też kaprysu. Możliwość taniej i szybkiej zmiany aranżacji w zależności od nastroju to ogromna zaleta tańszych mebli, dla wielu wręcz decydująca o ich przewadze nad droższymi.

Tanie i drogie meble powinniśmy dobierać pod kątem pomieszczeń. W kuchni ich jakość ma ogromne znaczenie, ponieważ będą mocno eksploatowane i narażane na działanie wilgoci czy wysokich temperatur. Z kolei w łazience meble są wyłącznie dodatkiem do armatury, więc kosztowna inwestycja w wyposażenie nie jest konieczna. Tanie meble, oczywiście pod warunkiem zachowania pełnego bezpieczeństwa, warto wybierać również do pokoju dziecka, ponieważ jego wygląd, zwłaszcza w pierwszych latach życia, często ulega zmianie. Pokój niemowlaka, przedszkolaka, ucznia i nastolatka będzie wyglądał inaczej, za czym musi nadążyć aranżacja. W przypadku pomieszczeń reprezentacyjnych, jak salon lub jadalnia, możemy postąpić dwojako - wybrać tanie meble z intencją częstej zmiany aranżacji lub droższe o uniwersalnym wyglądzie, które posłużą przez długie lata.

Dokonując wyboru warto pamiętać, że drogie meble górują nad tanimi nie tylko solidnością, ale też wyglądem, co może być mocnym argumentem za ich zakupem. Z kolei tańsze bez przeszkód mogą być meble z reguły mniej eksploatowane, a także nietypowe i oryginalne, które pasują do aktualnej aranżacji, choć niekoniecznie sprawdzą się w innej. Nie powinniśmy oszczędzać na wypoczynku, więc łóżko i komplet wypoczynkowy powinny pochodzić przynajmniej ze średniej półki. Tanie meble dobrej jakości często trafiają się na wyprzedażach i w internecie, a ich odnalezienie ułatwi znajomość oznaczeń na metkach i właściwości poszczególnych materiałów.

Autor: Kasia Szulik