Data modyfikacji:

Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji roślin balkonowych

Rośliny na balkon to nieodłączny element stylizacji twojego zewnętrznego salonu. Ale jeśli chcesz, aby pięknie kwitnące pelargonie, surfinie czy fuksje prezentowały się świetnie przez cały sezon, musisz zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Oto kilka najważniejszych zasad uprawy roślin na balkonie, dzięki którym twój zewnętrzny salon rozkwitnie feerią kolorów.

Przeczytaj także: rośliny oczyszczające powietrze

Jakie rośliny na balkon?

Jeśli zastanawiasz się, jak dobierać rośliny balkonowe, wyjrzyj przez okno. Wszystko zależy od stopnia nasłonecznienia twojego balkonu. Jeśli jest on zorientowany na południe to oznacza, że przez większą część dnia w twoje okna zagląda intensywne słońce. Balkon po zachodniej stronie będzie z kolei nasłoneczniony po południu. Rano promienie zaglądają na wschód, natomiast balkon zorientowany na północ, będzie najmniej nasłoneczniony.

Jak dobierać rośliny balkonowe? Na mocno nasłonecznionych zewnętrznych salonach świetnie sprawdzą się rośliny balkonowe światłolubne, czyli np. pelargonia. Nie dość, że jest wytrzymała i łatwa w uprawie, to jeszcze jej barwne kwiaty układają się w kolorowe kaskady, dekoracyjnie zwisając poza doniczkami. Świetnym rozwiązaniem będzie też begonia stale kwitnąca, która jest odporna na czasową suszę i kwitnie od początku lata aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Do tego warto dodać jeszcze wilczomlecze, portulakę, werbenę ogrodową, lawendę, petunię, surfinię, bugenwillę czy lobelię przylądkową.

A co z nieco bardziej zacienionym balkonem, czyli tym zorientowanym na północ lub wschód? Jak dobierać rośliny balkonowe w takie miejsce? Na balkonie wschodnim, gdzie słońce dociera jedynie do południa, dobrze sprawdzą się rośliny preferujące rozproszone światło: fuksja ogrodowa, różne odmiany pelargonii, kocanki, niecierpki, begonia bulwiasta, szczawik trójkątny czy aksamitki. Z kolei na balkonie północnym świetnie sprawdzą się różne odmiany paproci, bluszcze, wspomniane wcześniej begonie i niecierpki, żeniszek meksykański, niezapominajki i pierwiosnki.

Z kolei jeśli chcesz ozdobić swój zewnętrzny salon roślinami balkonowymi wieloletnimi, sięgnij po byliny.  Będą to np. bergenie, bodziszki, rudbekie, goździki ogrodowe, liliowce czy rozchodniki. W stylizacji balkonu warto uwzględnić też kwiaty balkonowe cebulowe, czyli hiacynty, tulipany, krokusy oraz narcyzy. Urozmaiceniem mogą być też wieloletnie krzewy ozdobne np. trzmieliny, berberysy oraz bukszpany.

Kiedy sadzić rośliny na balkon? Nie ma na to jednej sprawdzonej recepty. Kontroluj prognozy pogody i jeśli nie zanosi się na nocne przymrozki, pierwsze kwiaty balkonowe możesz sadzić już w kwietniu. Dla bezpieczeństwa warto jednak wstrzymać się z tym zadaniem do końca miesiąca – w maju najczęściej pogoda jest na tyle stabilna, że przymrozki nie będą zagrażać wrażliwym gatunkom.

Podlewanie i nawożenie

Ziemia w doniczkach kwiatów balkonowych wysycha zdecydowanie szybciej, niż w przypadku roślin, które pielęgnujesz w swoim domu. Dlatego musisz znacznie częściej kontrolować stan podłoża w doniczkach, niż w przypadku domowej uprawy. Tak naprawdę w okresie letnim kwiaty balkonowe należy podlewać codziennie. W okresie największych upałów podlewanie może okazać się konieczne nawet dwa razy dziennie. Bardzo ważną zasadą pielęgnacji kwiatów balkonowych jest podlewanie ich rano i wieczorem, kiedy temperatura otoczenia nie osiąga najwyższych wskazań. W przeciwnym razie mogłoby szybko dojść do odparowania wilgoci z doniczki i podlewanie okazałoby się nieefektywne.

Przeczytaj także: Jakie są podstawowe narzędzia ogrodnicze?

Na balkonach najczęściej sadzimy kwiaty obficie kwitnące – nie tylko pięknie wyglądają, ale też pachną i swoim zapachem przyciągają motyle. Aby rośliny mogły się intensywnie obsypać barwnymi kwiatami, muszą zużyć sporo składników pokarmowych znajdujących się w glebie, a te szybko się wyczerpią, ponieważ ziemi w doniczkach jest niewiele. Dlatego właśnie musisz pamiętać o systematycznym nawożeniu. Należy to robić przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu przy użyciu uniwersalnego preparatu do kwiatów balkonowych.

Jakie doniczki wybrać?

W tym przypadku nie możesz kierować się jedynie kwestiami estetycznymi, jak podczas doboru doniczek i osłonek do kwiatów domowych. W przypadku roślin na balkon zasady gry są nieco inne. Przede wszystkim stawiaj na doniczki z otworem odpływowym i podstawką – nadmiar wilgoci z podlewania spłynie do podstawki i w ten sposób uchronisz roślinę przed przelaniem. Ponadto warto sięgać po cięższe donice np. ceramiczne czy betonowe, ponieważ będą one stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed wiatrem. W razie mocnych podmuchów, wiatr mógłby przewrócić kwiaty balkonowe i je zniszczyć. Zdecydowanie zrezygnuj lepiej z doniczek i osłonek metalowych – w pełnym słońcu będą się za bardzo kumulować ciepło.

Ważna jest też kolorystyka. Ciemne doniczki, podobnie jak wspomniane wyżej odpowiedniki wykonane z metalu,  będą się bardziej nagrzewać, a to może być szkodliwe dla roślin – wilgoć szybciej odparuje, a korzenie będą przez dłuższy czas narażone na niesprzyjające dla nich ciepło. Lepiej sięgnąć po doniczki w jasnych barwach. W praktyce świetnie sprawdzają się donice drewniane malowane na jasne kolory.

Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe na zimę?

Rośliny balkonowe wieloletnie należy odpowiednio ochronić przed niskimi reperaturami. Jeśli to możliwe, przenieś je do piwnicy, pomieszczenia gospodarczego czy innego suchego wnętrza, gdzie temperatura nie będzie spadać poniżej zera. Jeśli nie masz takiej możliwości, donice z roślinami balkonowymi wieloletnimi umieść na izolowanym podkładzie – może to być n. kawałek styropianu. Następnie owiń je włókniną lub słomianymi matami.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny