Jak powinien pachnieć dom? Podobno najlepiej kojarzą się nam wnętrza pachnące kuchennymi specjałami. Ty jednak codziennie nie pieczesz ciasteczek, a nie każdemu jednak odpowiada zapach smażonych kotletów. Aromaty unoszące się między pomieszczeniami mają wpływ na odbiór mieszkania i domowników. Co więcej, odpowiednia kompozycja zapachowa będzie działać na Ciebie kojąco, ułatwi Ci zasypianie lub rozbudzi w Tobie energię. Sprawdź, jak przygotować aromaterapię dla swojego wnętrza.
Świece zapachowe to bardzo łatwy sposób na aromaterapię. Po odpaleniu knota, zapach uwalniany jest powoli. Po zgaszeniu płomienia zapach jeszcze przez jakiś czas utrzymuje się w pomieszczeniu. Zaletą tego sposobu jest jego tymczasowość - nie jesteś niewolnikiem odświeżaczy powietrza, które po otwarciu pachną przez dwa miesiące.
Dodatkowym atutem jest również walor dekoracyjny świec. Świeczniki, lampiony, a nawet same świece wyglądają bardzo stylowo. Bez trudu dobierzesz odpowiedni zestaw do swojego mieszkania.
Według niektórych wadą świec jest już nie tak estetyczny wygląd w trakcie ich wypalania. Problemem mogą być również plamy z wosku. Wybierając tę metodę, musicie pamiętać o względach bezpieczeństwa: nie wolno igrać z ogniem.
Aromatyczne kadzidełka szybko wypełnią mieszkanie intensywnym zapachem. Subtelna smuga dymu unosząca się nad żarzącą się końcówką hipnotyzuje obserwatora, co działa na niego bardzo odprężająco. Zapach jest bardzo trwały i szybko się rozprzestrzenia. Warto zwrócić uwagę na ogromny wybór kadzidełek - bez trudu znajdziesz idealną kompozycję dla siebie.
1. Ozdobna drewniana podstawka na kadzidełka z drzewa Sheeshman, 20,70 zł; 2. Zestaw kadzideł Shiawase Nippon Kodo, 95 zł
Problemem bywa osypujący się popiół (najlepiej zaopatrzyć się w przystosowane do kadzidełek podstawki). Niektóre osoby uskarżają się też na drażniący dym i zbyt silny aromat (dotyczy to osób mieszkających w niewielkich pokojach, wrażliwych na zadymienie i uskarżających się na problemy oddechowe). Drugi problem można częściowo wyeliminować, zmieniając kompozycję zapachową na delikatniejszą.
Olejki eteryczne zawdzięczają swoje właściwości silnie skoncentrowanym substancjom zapachowym. Ponadto możesz z nich tworzyć ciekawe kompozycje zapachowe, łącząc kilka olejków (nawet sześć różnych). Stosowane są także do przygotowywania kąpieli oraz kosmetyków domowej roboty.
Jedną z technik wykorzystywania olejków jest podgrzewanie ich w kominkach do aromaterapii. Do miseczki wkrapiamy niewielką ilość wybranej esencji (kilka kropli). Zapach uwalnia się stopniowo pod wpływem ciepła wydzielanego przez zapaloną świecę.
Drugą metodą wykorzystywania olejków eterycznych jest dyfuzor patyczkowy. To rozwiązanie "na stałe". W pojemniczku z olejkiem umieszczamy drewniane patyczki, które wchłaniając substancję, pomagają uwalniać się cząsteczkom zapachu. Aromat utrzymuje się w pomieszczeniu do czasu całkowitego wyparowania olejku. Musimy jednak uważać, żeby nie wywrócić słoiczka. Rozlany olej nie tylko zabrudzi mieszkanie, ale także jeszcze przez długi czas będziemy walczyć z rzeczami, które przesiąkną jego aromatem
Dostępne na rynku dyfuzory elektryczne wykorzystują różne metody rozprzestrzeniania zapachów: dyfuzję zimną, ultradźwiękową, pulsującego powietrza oraz parowania. Urządzenia równomiernie rozprowadzają cząsteczki zapachu w pomieszczeniu. Ich zaletą jest też możliwość włączenia i wyłączenia ich w każdej chwili oraz stopniowania intensywności uwalnianej kompozycji. Dzięki nowoczesnemu designowi dyfuzory mają również wartość dekoracyjną. Będą bardzo dobrze prezentować się na komodzie w salonie, nie psując aranżacji (w przeciwieństwie do dyfuzorów starszej generacji, które podłączamy do gniazdek). Co więcej, nie musisz obawiać się rozlania olejku.
1. Czarny dyfuzor La Chaise Longue, 173 zł; 2. Dyfuzor ultradźwiękowy Soehnle, 314,54 zł
Więcej akcesoriów do aromaterapii znajdziesz TUTAJ.