Data modyfikacji:

Kuchnia na wymiar. Ile kosztuje? O czym pamiętać?

Kuchnia na wymiar czy gotowy zestaw modułowy? Jeśli aranżujesz właśnie swoją wymarzoną kuchnię, pewnie to pytanie prędzej czy później przyjdzie ci do głowy. Przekonajmy się zatem, czy warto postawić na meble kuchenne na wymiar?

Odsyłamy was również do innego artykułu jeśli szukacie pomysłu na aranżację kuchni.
kuchnia na wymiar
Podczas urządzania kuchni przyjdzie ci rozwiązać wiele wnętrzarskich dylematów, ale jednym z najważniejszych jest zagwozdka – kuchnia na wymiar czy gotowe zestawy mebli kuchennych? Jeśli skłaniasz się ku pierwszemu rozwiązaniu, warto dowiedzieć się nieco więcej o meblach wykonywanych na specjalne zamówienie. Ile kosztuje kuchnia na wymiar? O czym trzeba pamiętać projektując zabudowę? I wreszcie, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? 

Kuchnia na wymiar – czy warto?

Meble kuchenne przygotowane na specjalne zamówienie to coraz popularniejsze rozwiązanie. Czym kuchnie na wymiar sobie na to zasłużyły?

Zalety kuchni na wymiar

 • Możliwość idealnego dostosowania zabudowy do wnętrza – kuchnia na wymiar jest szyta na miarę pomieszczenia w twoim domu. Najpierw projektant dopasowuje zabudowę do warunków panujących w pomieszczeniu, a następnie fachowcy przygotowują meble i wszystkie elementy składowe konstrukcji zgodnie z wymiarami wnętrza. To szczególnie istotne, jeśli na etapie budowy budynku mieszkalnego wykonawcy nie zachowali należytych krzywizn czy kątów prostych – w przypadku mebli na wymiar niedociągnięcia tego typu można łatwo obejść. Kuchnia na wymiar jest też zatem dobrą opcją, jeśli wnętrze ma nietypowy kształt lub znajdują się w nim specyficzne elementy architektoniczne, jak wykusze, skosy i ścianki kolankowe.
Przeczytaj także: Jaki kupić stół do małej kuchni?
 • Lepsze wykorzystanie przestrzeni – w przypadku mebli na wymiar możesz idealnie dobrać ich rozmieszczenie, kształt, wielkość czy głębokość do swoich potrzeb oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Dzięki temu dokładnie wykorzystasz powierzchnię, jaką ma do zaoferowania twoja kuchnia.
 • Dowolność zarządzaniu projektem -  w przeciwieństwie do gotowych zestawów mebli, jakie dostępne są w różnych salonach czy marketach, możesz w pełni dostosować wygląd zabudowy do swoich potrzeb. Zgodnie ze swoim poczuciem estetyki dobierzesz wszystkie elementy konstrukcji: blaty, kolor frontów i ich zdobienia, kształt szafek itd. Co więcej, w tym przypadku możesz w pełni dostosować kuchnię do swoich potrzeb. Przykładowo: standardowo blaty kuchenne znajdują się na wysokości około 90 cm. Jeśli jednak  członkowie twojej rodziny są ponadprzeciętnie wysocy, blaty na takim poziomie mogą okazać się niewygodne w użytkowaniu. W przypadku gotowych zestawów nie ma możliwości zmiany parametrów tego typu. 

Wady kuchni na wymiar

Niestety, nie ma rozwiązań idealnych i nowoczesne kuchnie na wymiar również mają kilka słabszych stron. 
 • Wysoka cena – to największy minus kuchni na wymiar. Jej zakup oznacza wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli urządzasz naprawdę przestronne pomieszczenie. Kuchnia modułowa dostępna w salonie czy sklepie może być nawet kilkukrotnie tańsza.
 • Współpraca z projektantem wnętrz – jeśli kuchnia na wymiar ma naprawdę się udać, pomocna jest współpraca z projektantem, który doradzi i pomoże efektywnie wykorzystać przestrzeń. W ostatecznym rozrachunku, usługi projektanta bez wątpienia należy zaliczyć na plus, jednak w tym zestawieniu aspekt ten znalazł się wśród minusów kuchni na wymiar, ponieważ usługi specjalisty znacznie podnoszą koszty wykonania kuchni. 
 • Długi czas oczekiwania – jeśli zdecydujesz się na zamówienie mebli kuchennych na wymiar, od momentu złożenia zamówienia do czasu, gdy zabudowa zostanie zamontowana w twojej kuchni, może minąć nawet kilka miesięcy. Dotyczy to szczególnie firm z dobrą opinią wśród klientów, a przecież zapewne takich właśnie wykonawców będziesz szukać. 

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

 • Projekt – jak już wiesz, najlepiej, aby projekt kuchni na wymiar nadzorował specjalista. Wynagrodzenie projektanta wnętrz jest liczone za metr bieżący przygotowanej wizualizacji i wynosić może w zależności od miejsca twojego zamieszkania około 100-150 zł. Jeśli urządzane przez ciebie pomieszczenie jest naprawdę przestronne, taka usługa może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
 • Cena mebli na wymiar – jak podaje serwis Kalkulatory Budowlane, koszt wykonania mebli kuchennych na wymiar z płyty MDF to wydatek rzędu od 900 do nawet 2100 zł za metr bieżący. Kwota ta jeszcze wzrośnie, jeśli postanowisz postawić na meble wykonane z drewna, to w takim przypadku metr bieżący zabudowy kuchennej może kosztować nawet 2300 zł. Dla porównania, gotowy komplet mebli kuchennych można kupić w markecie już nawet za 1000 zł.

Kuchnia na wymiar – o czym trzeba pamiętać?

 • Sprawdzony wykonawca – to najważniejszy element całej układanki. Jeśli chcesz, aby twoja nowoczesna kuchnia na wymiar prezentowała się świetnie i służyła w dobrym stanie przez długi czas, wybierz firmę z dobrymi opiniami. Najlepiej jest przejrzeć portfolio wykonawcy i jeśli to możliwe, skonsultować się z poprzednimi klientami firmy.
 • Dobór materiałów i zabezpieczeń – jeśli postawisz na kuchnię na wymiar, możesz wybrać nie tylko sposób wykończenia zabudowy, ale też materiał, z jakiego zostanie wykonana. Najtańsze i zarazem najmniej wytrzymałe są meble wykonane z laminatu. Droższym i trwalszym rozwiązaniem są ich odpowiedniki z płyty MDF i pokryte warstwą lakieru. Warto przemyśleć również aluminiowe profile, które zabezpieczają newralgiczne elementy konstrukcji i sprawiają, że całość jest znacznie trwalsza.
 • Przystosowanie pomieszczenia – gdy twoja wymarzona kuchnia zostanie już zaprojektowana, pamiętaj, że konieczne może się okazać przystosowanie pomieszczenia do warunków zabudowy oraz rozlokowania poszczególnych urządzeń AGD. Sprawdź, czy w miejscach, gdzie staną lodówka, zmywarka, kuchenka i piekarnik są doprowadzone odpowiednie instalacje.
 • Uwaga na płytki ścienne – w trakcie pomiarów, jakie wykonawca kuchni na wymiar wykona przed montażem, najlepiej, aby na ścianie zamontowane były już płytki. Dzięki temu fachowcy będą mogli uwzględnić ich grubość w pomiarach. Ma to istotne znacznie, ponieważ pozwoli uniknąć powstawania nieestetycznych szczelin, do których mogłaby doprowadzić warstwa płytek uniemożliwiająca dokładne dosunięcie wszystkich elementów składowych w docelowe miejsce. 
 • Dobór urządzeń AGD do zabudowy – warto pamiętać, aby już na etapie pomiarów i planowania kuchni wybrać sprzęt AGD. Piekarnik, mikrofalówka, zmywarka i lodówka muszą przecież jak ulał pasować do szafek, w których zostaną osadzone. Najlepiej, aby przedstawić wykonawcy listę wybranych modeli, dzięki czemu fachowcy będą mogli sprawdzić wymiar poszczególnych sprzętów z dokładnością co do milimetra. W efekcie unikniesz ryzyka, że poszczególne elementy układanki nie będą do siebie pasować. 
Kuchnia na wymiar to świetny przepis na zaaranżowanie wnętrza szytego na miarę. Jeśli chcesz, aby pomieszczenie idealnie odpowiadało twoim potrzebom i masz jasno określoną wizję tego, jak kuchnia ma wyglądać, zamówienie mebli na wymiar może być najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu idealnie wykorzystasz dostępną powierzchnię. Musisz tylko pamiętać, że taka aranżacja będzie najpewniej sporo kosztować. 

Przeczytaj także:
 1. Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
 2. Hokery - przegląd najciekawszych stołków barowych
 3. Jak urządzić czarną kuchnię?

Ranking mebli kuchennych - TOP 10