Światło pełni w aranżacji wnętrz nie tylko funkcję użytkową. Musisz wiedzieć, że rodzaj oświetlenia domu decyduje o tym, jaka panuje w nim atmosfera, a także wpływa na twój nastrój. Jakby tego było mało za pomocą oświetlenia możesz po prostu ozdobić swoje mieszkanie. Jak zatem widzisz, kwestii światła w wystroju wnętrz nie można bagatelizować.
Czy wiesz, że oświetlenie domu powinno być dobrane do charakteru pomieszczenia? Światło w znaczny sposób wpływa na twój umysł. Gdy jest ono jasne i intensywne wspomaga koncentrację. Gdy jest ciepłe i stonowane sprzyja wyciszeniu i odpoczynkowi. Dlatego zanim wybierzesz jakąkolwiek świetlówkę czy oprawę oświetleniową do swojego mieszkania, musisz zwrócić uwagę na barwę światła.
Wartość ta jest wyrażana za pomocą Kelwinów (K). Im jest ich więcej, tym światło będzie miało chłodniejszą, czyli bardziej niebieską barwę. Szacuje się, że w pomieszczeniach mieszkalnych, a zwłaszcza w tych których odpoczywasz, czyli w sypialni czy salonie, temperatura barwowa powinna wynosić między 2700 a 3000 Kelwinów. Takie oświetlenie będzie miało uspokajający charakter. Nieco inaczej sprawa się ma w miejscach, gdzie ważna koncentracja, czyli np. w twoim domowym biurze. Tam wybierz źródła światła o wartości między 3500 a 4000 Kelvinów.
Przeczytaj też: Lampy wiszące – przegląd najmodniejszych modeli
Znasz powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? I nawet jeśli uważasz tego typu powiedzonka za niewiele znaczące truizmy, w tym przypadku nie można odmówić im racji. Główne źródło światła zlokalizowane na suficie, nie powinno być jedynym dla całego pomieszczenia. Dlaczego? Otóż po pierwsze w tak oświetlonym wnętrzu siłą rzeczy będą pojawiać się cienie w nieoświetlonych kątach. W rezultacie uzyskasz znaczny kontrast – część pomieszczenia będzie jasno oświetlona, a inna zacieniona. Po drugie – światło padające prosto z sufitu świetnie sprawdza się w niektórych przypadkach – gdy chcesz oświetlić stół w jadalni czy wyspę w kuchni. W pokoju dziennym czy sypialni będzie cię po prostu razić w oczy zwłaszcza, jeśli w celu jeszcze dokładniejszego doświetlenia wnętrza, zamontujesz w lampie sufitowej mocną żarówkę.
Dlatego planując oświetlenie domu, zdaj się na kilka punktów oświetleniowych w każdym pomieszczeniu. Najlepiej jest podążać zgodnie z podziałem danego pomieszczenia na strefy. W mieszkaniu, gdzie znajduje się otwarta przestrzeń, czyli kuchnia, jadalnia i salon są wspólną strefą dzienną, każda z tych części powinna rządzić się swoimi prawami. Przykładowo w salonie dodaj punkty świetle w pobliżu strefy wypoczynkowej – tam najczęściej czytasz czy oglądasz filmy, więc dodatkowa lampa stojąca będzie dobrym rozwiązaniem.
Dodatkowe źródła światła są szalenie ważne w kuchni. Bo wyobraź sobie wygodne gotowanie, gdy blat roboczy zasłania ci twój własny cień, powodowany przez punkt świetlny osadzony na suficie. Nowoczesne oświetlenie powinno uwzględniać w pomieszczeniu światło padające na blaty, wyspę oraz kuchenkę. W każdym pomieszczeniu zaplanuj oświetlenie tak, aby możliwe było swobodne korzystanie z każdej strefy.
Czasy, kiedy sterowanie światłem ograniczało się jedynie do zmiany ustawienia przełącznika, już dawno odeszły w niepamięć. Wszak twoje potrzeby ciągle się zmieniają – gdy wraz z rodziną toczysz zażartą walkę nad grą planszową, wszystko musicie widzieć jak na dłoni. Ale z kolei gdy relaksujesz się podczas wieczornego seansu filmowego, światło nie powinno ci przeszkadzać.
Dlatego właśnie bardzo dobrym rozwiązaniem są ściemniacze. Za ich pomocą możliwe jest kontrolowanie natężenia światła wytwarzanego przez świetlówkę. Innymi słowy – w zależności od potrzeb, będzie możliwe przyciemnianie lub rozjaśnianie światła. To idealny patent do sypialni, salonu czy pokoju dziecka. Musisz jednak pamiętać, że nie każda żarówka może być sterowana w taki sposób. Przed zakupem najlepiej po prostu sprawdzić opis na opakowaniu, zwłaszcza w przypadku żarówek LED. Problemu tego nie ma w przypadku tradycyjnych żarówek z żarnikiem, ponieważ wszystkie świetlówki tego typu współpracują ze ściemniaczami.
Na koniec zostaje nam niesłusznie bagatelizowana funkcja światła, czyli jego dekoracyjny charakter. Wystarczy, że przypomnisz sobie Boże Narodzenie – lampki choinkowe, świece i lampiony to jedne z najpiękniejszych ozdób świątecznych. Wprowadzają one wyjątkowy klimat i dodają aranżacji wnętrz uroku. Oświetleniowe triki tego typu wcale nie muszą być zarezerwowane jedynie na czas świąt. Bardzo modnym i efektownym rozwiązaniem są girlandy światełek. Rozwiesisz je gdzieś na ścianie, pod sufitem czy po prostu na karniszu, a w pomieszczeniu od razu zrobi się przyjemniej. W takiej roli świetnie sprawdzają się sznury żarówek o industrialnym charakterze lub cotton balls, które dają bardziej stonowane światło.
Ale na światełkach dekoracyjnych nie koniec. Dekorując swój dom światłem możesz podkreślić ciekawe rozwiązania architektoniczne i elementy wystroju. Oświetlenie salonu czy sypialni, które podkreśli np. strukturę ceglanej ściany, galerię plakatów lub regał z książkami to świetne rozwiązanie. Szukaj miejsc, które warto podkreślić światłem, a tym samym wydobyć je spośród wszystkich elementów wystroju.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny