Data modyfikacji:

5 błędów w aranżacji łazienki, których należy się wystrzegać

Nie ma ludzi nieomylnych – każdy z nas popełnia błędy. Jednak jak słusznie mówi stare porzekadło, lepiej jest się uczyć na cudzych błędach. Dlatego właśnie jeśli nie chcesz załamywać rąk nad swoimi aranżacyjnymi wpadkami, przekonaj się jakich błędów w aranżacji łazienki powinieneś się wystrzegać.

Nie chodzi tu wcale o złośliwe poczucie satysfakcji powodowane niepowodzeniami aranżacyjnymi koleżanki czy znajomego. Błędy w aranżacji łazienki są trudne do skorygowania i zazwyczaj wiążą się z kosztownym remontem. Sprawdź zatem, jakich wpadek unikać.

Zła wentylacja

To błąd, który może cię naprawdę słono kosztować. Niewłaściwa wymiana powietrza w pomieszczeniu może doprowadzić do pojawiania się grzybów i pleśni na ścianach i meblach łazienkowych. W łazience panują bowiem specyficzne warunki – jest tu zazwyczaj ciepło i wilgotno, a to oznacza, że jest to idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Nieestetyczne wykwity nie tylko niekorzystnie wpłyną na estetykę aranżacji łazienki i sprawią, że meble łazienkowe i ściany będą źle wyglądać, ale też mogą być szkodliwe dla twojego zdrowia.

Dlatego aranżacja twojej łazienki musi być uzupełniona o sprawny system wentylacyjny, za pomocą którego ciepłe powietrze i para wodna zostaną odprowadzone do przewodów wentylacyjnych. Najlepiej jest zamontować przy wywietrzniku specjalny wentylator, który usprawni cyrkulację powietrza.

Co z tą ergonomią?

Aranżacja łazienki wymaga pogodzenia w jednym pomieszczeniu wielu interesów. Musisz znaleźć miejsce na strefę kąpielową, mycia rąk oraz wc, a do tego wszystkiego wygospodarować jeszcze miejsce na meble łazienkowe. Dobrze by było, aby jeszcze pomiędzy tymi strefami zachować jakiś ciąg komunikacyjny i odpowiednie odległości. No właśnie – zachowanie odpowiednich odległości bywa w aranżacji łazienek dość kłopotliwe.

Jeśli myjąc zęby za każdym razem boleśnie uderzasz łokciem o meble łazienkowe lub kabinę prysznicową czy potykasz się o narożnik brodzika, to znak, że źle zaplanowałeś odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Planując aranżację łazienki musisz zatem zapewnić sobie swobodny dostęp do sprzętów łazienkowych. Najlepiej jest dokładnie pomierzyć pomieszczenie i dopasować do niego wielkość umywalki, wanny czy brodzika. Takich błędów nie wybaczy ci zwłaszcza mała łazienka.

W pogoni za modą

Trudno pozostać na nią obojętnym, jednak może nam ona przysporzyć wiele aranżacyjnych zagwozdek. Moda i aktualne trendy bywają bowiem złudne, a ślepe podążanie za nimi w aranżacji łazienki, może naprawdę się zemścić. Przykładowo w wielu aranżacjach i projektach królują płytki o błyszczącej, szkliwionej powierzchni. Wyglądają one szalenie elegancko, ale ich montaż w łazience jest błędem i to karygodnym. Na błyszczącej powierzchni dokładnie widać każdą plamę. I kroplę wody.

Podobnie złudna może się okazać moda na drewno w łazience. Prezentuje się ono co prawda znakomicie, jednak jest to materiał wymagający. Wszelkie usterki w warstwie wykończeniowej drewna należy regularnie usuwać, aby deski nie chłonęły wilgoci. Podobnie niezbędne jest systematyczne wycieranie rozlanej wody. Dlatego właśnie jeśli nie jesteś entuzjastą regularnego sprzątania, aranżacja łazienki w drewnie czy meble łazienkowe wykonane z tego materiału, mogą nie być najlepszym pomysłem.

Złe oświetlenie

Nawet bardzo mała łazienka wymaga zastosowania więcej niż jednego punktu świetlnego. Centralne oświetlenie stanowi bowiem jedynie podstawę, dlatego komfortowa aranżacja łazienki powinna uwzględniać więcej punktów świetlnych. Miejscem obowiązkowym jest lustro łazienkowe – tam powinien znaleźć się jeden lub dwa punkty oświetleniowe, w zależności od wielkości pomieszczenia. Niech ci się nie wydaje, że to przesada – wyobraź sobie poranny makijaż lub golenie się w nieodpowiednim świetle – jednorazowa gimnastyka w poszukiwaniu odpowiedniego światła przed lustrem, skutecznie przekona cię o potrzebie zamontowania odpowiedniego oświetlenia.

Co za dużo, to nie zdrowo

Mówi się, że mała łazienka to duży problem. I jest w tym sporo racji. Niewielki metraż wymaga bowiem podejmowania trudnych decyzji i pójścia na aranżacyjne kompromisy. W przeciwnym razie mała łazienka zamieni się w wielką katastrofę. Chodzi tu przede wszystkim o nagromadzenie zbyt dużej liczby sprzętów, mebli łazienkowych oraz akcesoriów na małym metrażu.

Nie próbuj zatem w niewielkim pomieszczeniu upchnąć wanny i prysznica. Zamiast tego zamontuj przy wannie parawan prysznicowy, dzięki czemu połączysz oba te pomieszczenia. Uważaj też, żeby nie przeholować z powierzchnią do przechowywania w pomieszczeniu. Nadmiar mebli łazienkowych przytłoczy wnętrze i ograniczy swobodę twojego poruszania się. Nie wszystkie ręczniki, środki czystości czy akcesoria musisz trzymać w łazience. Znajdź miejsce do ich przechowywania w innym pomieszczeniu. Pamiętaj o tym zwłaszcza, jeśli przyjdzie ci urządzać bardzo małą łazienkę.

Powyższe błędy to podstawowe wpadki aranżacyjne, jakie popełniamy urządzając swoją łazienkę. Wiedząc na co zwracać uwagę, będziesz mógł łatwiej urządzić komfortowe pomieszczenie i w efekcie nawet przy bardzo małej łazience pójdzie ci jak z płatka.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny