Styl skandynawski niepodzielnie rządzi na salonach. Ta estetyka wystroju wnętrz to doskonała recepta na piękne mieszkanie. Jednak aranżacyjny diabeł tkwi w szczegółach i to właśnie dzięki dodatkom pomieszczenie nabiera charakteru. Jeśli chcesz, aby twoje mieszkanie zyskało nutę skandynawskiej elegancji, sprawdź jakie dekoracje powinny się w nim znaleźć.
Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem stylu skandynawskiego? Wnętrza utrzymane w tej estetyce są jasne, a dominującą barwą jest biel. Dzięki temu światło dzienne odbija się od ścian i podłóg, efektownie rozświetlając pomieszczenia. Wszechobecną biel Skandynawowie ocieplają naturalnymi materiałami np. surowym drewnem, wikliną, bawełną czy lnem. Dodatkowo wszystkiemu przyświeca zasada minimalizmu oraz oszczędności formy. W rezultacie mianem stylu skandynawskiego określimy przyjazne i przytulne wnętrza, w których aż chce się wygodnie usiąść na kanapie z książką w dłoni. Oto kilka detali, dzięki którym twoje mieszkanie będzie wyglądało jak żywcem wyjęte ze Sztokholmu, Oslo lub z Helsinek.
To niekwestionowana królowa wśród roślin dekoracyjnych, która jest zielonym numerem jeden w aranżacji wnętrz. Głęboka zieleń monstery doskonale kontrastuje z bielą rządzącą skandynawskimi pomieszczeniami. Z kolei jej dekoracyjne, sercowate liście, poprzecinane charakterystycznymi pęknięciami stanowią przeciwwagę dla minimalizmu scandi. Roślina jest tak popularna, że jej podobizna zdobi domowe tekstylia i plakaty, więc jeśli nie uda ci się zdobyć żywej monstery (jest trudnodostępna) może dekorować twoje mieszkanie na poduszce lub grafice. Monstera dorasta do nawet 2 metrów wysokości, dlatego doskonale wpisuje się w szalenie modny trend, jakim jest urban jungle. Czym jest miejska dżungla? To nic innego, jak wykorzystywanie wielu roślin w aranżacji wnętrz. Dzięki nim pomieszczenia nabierają przyjaznego mikroklimatu i prezentują się znakomicie. Miejska dżungla wymieszana ze scandi? Para idealna!
Skandynawowie doskonale wiedzą, jak wielką rolę w aranżacji wnętrz pełni sztuczne oświetlenie. Lampki są nie tylko źródłem dodatkowego światła – tworzą również nastrojową atmosferę i zdobią wnętrze. W roli oświetlenia dekoracyjnego świetnie sprawdzają się girlandy lampek. Mogą to być klasyczne żarówki kształtem przypominające tradycyjne świetlówki lub diody led otoczone cotton light balls. Taki sznur światełek będzie kolejnym źródłem nastrojowego światła w pomieszczeniu. Szczególnie ciekawy efekt aranżacyjny uzyskasz, jeśli zawiesisz je np. na karniszu, regale czy starej drabinie.
Styl skandynawski wprawdzie rządzi się swoimi prawami, jednak aranżacja wnętrz tego typu dopuszcza pewną dozę eklektyzmu. Innymi słowy, styl skandynawski stanowi doskonałe tło dla wnętrzarskich eksperymentów i można do niego łatwo wkomponować meble i dekoracje utrzymane w innej estetyce. Świetnym tego przykładem są meble w stylu retro, czyli te z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Design tamtych czasów był minimalistyczny i elegancki, a forma mebli była podporządkowana przede wszystkim ich użytkowemu charakterowi. Zatem jeśli w babcinej piwnicy znajdziesz kultowy fotel 366 wg. projektu Józefa Chierowskiego, krzesło szczebelkowe lub komodę fornirowaną drewnem orzechowym, wykorzystaj je w aranżacji swojego mieszkania. W ten sposób uzyskasz ponadczasowe i szalenie modne dekoracje.
Nieodłącznym elementem wystroju wnętrz w stylu skandynawskim są plakaty i grafiki. Powinno być ich sporo, a ułożone obok siebie, stworzą ciekawą galerię ścienną. Skandynawowie hołdujący oszczędności formy stawiają zazwyczaj na czarno-białe plakaty. Naturalnie barwne grafiki również są dopuszczalne, pamiętaj jednak, aby umiejętnie operować kolorem – dzięki temu plakaty nie przytłoczą całości aranżacji. Przy wyborze plakatów do galerii ściennej łącz je ze sobą tematycznie. W aranżacjach skandynawskich częstym motywem spajającym całą galerię jest natura.
Biel i prostota stylu skandynawskiego jest też doskonałą okazją do samodzielnego wykonania różnego rodzaju dekoracji. Mieszkańcy chłodnej Skandynawii doskonale wiedzą bowiem, że nietypowe dodatki to prosty sposób na spersonalizowanie wystroju wnętrza. Dlatego właśnie częstym dodatkiem do stylizacji są przedmioty z recyklingu.
Przykład? Proszę bardzo: stara drewniana drabina. Może być wyczyszczona do surowego drewna, ale poplamiona starą farbą będzie wyglądać jeszcze ciekawiej i wprowadzi do aranżacji nieco industrialnego stylu. Co można z nią zrobić? Świetnie sprawdzi się w roli wieszaka np. na ręczniki łazienkowe, a po dodaniu do szczebelków półek, będzie pełniła funkcję regału. Oparta o ścianę może służyć jako podpora dla girlandy lampek czy wieszak dla wiszących doniczek.
Innym przykładem tego typu dekoracji są skrzynki po owocach. Drewniane pojemniki, w których przechowywano kiedyś jabłka, po zeszlifowaniu mogą posłużyć jako wiszące półki, a kilka skrzynek można połączyć w większy regał. Z kolei skrzynka ustawiona pionowo może pełnić rolę stolika nocnego. W podobny sposób możesz zastosować także europalety.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Autor: Patrycja Kielin